Let goed op bij pensioendeal Aardrijkskundecracks doen op HZ olympiade Bestuurder flipt omdat man zijn rijgedrag filmt Kikkervisjes 2 EXCURSIES STAATSBOSBEHEER Commentaar Voorjaarszon, een beetje wind en zo'n twintig graden: perfecte omstandigheden voor een tocht op het water. Staatsbosbeheer neemt zeehondenspotters met sloep Cepphus mee over het Grevelingenmeer, op zoek naar het grootste roofdier van Nederland. Werkgevers en werknemers zijn blij dat de regering ver der wil praten over de pensioenen. Het kabinet is be reid de AOW-leeftijd tijdelijk te bevriezen en toe te staan dat mensen met zware beroepen eerder stoppen. In ruil daarvoor moeten werknemers en gepensioneerden accepte ren dat hun pensioen minder zeker wordt. Dit is een gevaarlijke ontwikkeling. Een pensioen dat meebeweegt met de economie is zeer on gewenst. Gepensioneerden moeten dan angstig afwachten hoe groot hun armslag zal zijn. Want de meesten kunnen zelf weinig of geen geld meer verdienen. Ook voor jongeren is een schommelend pensioen slecht. Zij willen weten wat het ople vert als zij al die jaren geld steken in een pensioenvoorziening. Kortom: jong en oud wil zekerheid. Dus juist met de weg die het kabinet nu wil inslaan. Het huidige pensioenstelsel staat onder druk. Traditionele vaste waarden om een potje voor de oude dag mee te maken - zoals de rente - zijn tegenwoordig onbetrouwbaar. Maar dit los je niet op met een nieuw stelsel. Daarom lijkt het beter het hui dige systeem in grote lijnen te handhaven, alleen wat aanpas singen te doen voor mensen in zware beroepen, en de AOW- leeftijd iets minder snel te laten stijgen. Laat werknemers en werkgevers vervolgens samen uitzoeken wat dit betekent voor de pensioenpremies. Je kunt lang praten over elk denkbaar pensioensysteem, maar uiteindelijk brengt alleen voldoende geld rust aan het front. Jong en oud wil zekerheid over pensioen, dus niet de weg die minister Koolmees nu voorstelt Alle Nederlandse bovenbouwleer lingen havo en vwo met aardrijks kunde in hun pakket zijn uitgeno digd voor de strijd om de titel beste aardrijkskundeleerling. De voor ronde bestond uit een theorietoets. Wie daarvoor slaagde, is welkom in de finale. Die wordt elk jaar op een andere hogeschool of universiteit gehouden. Geografische - en on derwijskundige instituten werken mee aan de Olympiade. In de finale ALMANAK moeten de deelnemers een theorie- toets en een veldtoets maken. De HZ geeft een inhoudelijk college met veldwerk in en rond Middel burg. Vrijdag 7 juni reikt Toine Pop- De winnaar gaat door naar de internationale finale in Hongkong pelaars de prijzen uit. Van de zes tien deelnemers zullen er vier wor den gehuldigd op het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Weten schap. De winnaar, die zich beste aardrijkskundeleerling van Neder land mag noemen, gaat door naar de internationale finale in Hong kong. Wat is die Hulsterse trots op de vijver in haar tuin. Iedereen die bij haar thuis komt, moet ze de waterpartij laten zien. Ze is vooral heel blij dat haar 'project kikkervisjes' loopt als een trein. ,,Kijk", riep ze deze week opge togen tegen een bekende die onverwacht op bezoek was ge- komen, ,,ze hebben nu al ach terpoten en zoeken steeds vaker en langer een plekje vlak onder de waterspiegel op." De gast re ageerde ook enthousiast. ,,Top, nog effe wachten en ze springen zo in je pan, beetje knoflook er bij, heerlijk!" Hij is niet meer lang gebleven. Gewonde bij crash van scooter bij Arnemuiden Kledingbank Zeeland houdt markt in Goes Man kan geen id tonen en heeft hennep en coke Twaalf zeehondenspotters betre den de sloep om de tocht over het Grevelingenmeer te maken. Een klein, modern bootje. Net als vo rig seizoen maakt Digna Mielard van Staatsbosbeheer de Robben- tochten. Of er daadwerkelijk zee honden gespot zullen worden, is nog maar de vraag, zegt ze. ,,Met wilde dieren weet je het maar nooit. Je kan geen garanties ge ven. Ik voer zaterdag en toen lag er geen één." ,,We hebben heerlijk wind mee", zegt Mielard als de Cep phus over het grootste zoutwa- termeer van Europa tuft. De zon zorgt voor prima omstandighe den. ,,Heeft iedereen zonne brandcrème mee? Het kan hard gaan met dit weer." Nog geen twintig minuten op het water en iemand springt wijzend naar de kant op. ,,Daar heb je er één", roept ze. De zeehondenspotters worden meteen op hun wenken bediend. Het is een grijze zee hond, het grootste roofdier van Nederland. Ze kunnen twee tot drie meter lang worden. ,,Daar kunnen we beter niet te dichtbij komen", zegt Digna. Grijze zee honden zijn defensiever dan de gewone zeehond. ,,Dit is haar ter ritorium en ze laat er niemand toe." In Nederland leven ongeveer 7500 gewone en 1500 grijze zee honden. De grijze is, behalve aan VLISSINGEN Een 32-jarige Vlis- singer is donderdagavond aange houden nadat hij een andere auto mobilist had mishandeld. De ver dachte kon het niet verkroppen dat zijn gevaarlijke rijgedrag was ge filmd door de andere bestuurder. De Vlissinger reed volgens de po litie rond kwart voor zeven met een slakkengang van nog geen 40 kilo meter per uur over de Stadseweg, tussen Wolphaartsdijk en 's-Heer Hendrikskinderen. Daar is 80 toe gestaan. De man slingerde ook over de weg. Een andere bestuurder filmde de boel, haalde zijn voorgan ger een stukje verderop op de A58 in en belde de politie. De Vlissinger had dat blijkbaar in de gaten, want hij maakte drei gende bewegingen naar de andere bestuurder en ging vlak achter hem rijden. Dat deed hij kilometers lang, tot aan Vlissingen. Kenteken Daar stond de Keersluisbrug open, waardoor beide bestuurders moes ten stoppen. De verdachte stapte uit, trok het portier van zijn voor ganger open en mishandelde hem. Vervolgens reed hij weg. Omdat zijn kenteken genoteerd was, wist de politie de Vlissinger snel op te sporen. Hij is aangehou den. Het slachtoffer heeft aangifte gedaan van mishandeling en be dreiging. zaterdag 1 juni 2019 II De HZ is van 5 tot en met 7 juni gastheer voor de Aardrijks kunde Olympiade op de locatie Het Groene Woud in Middelburg. De wedstrijd is bedoeld voor leerlingen van havo en vwo die belangstelling hebben voor het vak aardrijkskunde. Ondine van der Vleuten Middelburg Tip? redactie@pzc.nl ARNEMUIDEN Op de Derringmoerweg bij Arnemuiden is gister middag een persoon ge wond geraakt bij een ver keersongeluk. Het onge val gebeurde rond 16.10 uur net buiten de be bouwde kom, vlak bij de kruising met de Doele- weg. Ter plekke kwam een bromfietser ten val. Een ambulanceteam heeft de man voor onder zoek overgebracht naar het ziekenhuis. De scooter van de man raakte beschadigd en werd door de aanwezige motoragent tijdelijk in de berm gestald. GOES De Kledingbank Zeeland verkoopt vandaag tussen 10.00 en 15.00 uur twee dehands kleding op de Grote Markt in Goes. Met de opbrengst wordt het werk van de organisatie, die minima geregeld van gratis nieuwe kleding voorziet, ondersteund. Om de aanvoer van kle ding makkelijker te maken, stond deze week een inzamelcontainer in Kruiningen. Omdat de ge meente Reimerswaal al een overeenkomst heeft met een andere organi satie die kleding inzamelt, zal de container waar schijnlijk volgende week weer weg zijn. Een 28-jarige man uit Axel is gisteren even na middernacht in de Zee straat in Axel aangehou den voor het bezit van hennep en cocaïne. Omdat hij zich vreemd gedroeg en zichtbaar had gedronken, werd hij staande gehouden. De man kon zich niet legiti meren en uit zijn tas en broekzak kwamen hen nep en cocaïne tevoor schijn. Hierop is hij aan gehouden. Verbaasd Koen Florusse Brouwersdam M.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 30