O 24 MEDIA CULTUUI ANGELA KIJKT TV Op haar elfde speelde ze de titelrol in Annie. Ruim twintig jaar later zingt Anouk Maas in de voorstelling Best of Broadway'de show- en partynummers' uit de klassieke musicals die naam maakten in New York. Talkshow M zond donderdagavond een film pje uit dat even geestig als ontroerend was. Als u het heeft gemist, raad ik aan het terug te kijken, zeker als u een voetballend meisje in uw omgeving heeft. In het filmpje stellen de allereerste Oranje Leeuwinnen uit 1973 zich voor. Ze verschillen in alle opzichten van de meiden die nu boven het bed van mijn oudste dochter prijken. Niet alleen in kapsels - natuurlijk, het waren de jaren 70, maar was er toen werkelijk iemand die zo'n helmachtig model of korte pony mooi vond? - maar ook in de manier van presenteren. Schuchter kijken ze in de camera, mompelen op mitrailleursnelheid voor- en achternaam, waardoor die nagenoeg onverstaanbaar zijn. Grappig detail: sommigen stellen zich voor als 'mevrouw'. Dat zouden Kika, Lieke en Sherida nu eens moeten proberen. Twit ter ontploft. Maar zoals ik al zei, het filmpje had ook iets ontroerends. Deze vrouwen uit 1973, inmiddels allemaal fitte zestigers, hadden een droom waar mee ze dwars tegen de conventies ingingen. Eén vertelde aan tafel bij Margriet van der Linden dat het verkeer in Eindhoven altijd vastliep als zij met de jongens meevoetbalde in het plantsoen. Zo uniek was dat beeld kennelijk. Die generatie wilde zo graag, dat ze niet alleen hun eigen materiaal kochten voor een interland, maar zich ook niets aantrokken van spot en deni grerende opmerkingen. Zij komen in geen enkel geschiedenisboek voor, maar zijn wél de wegberei ders voor het hedendaagse succes van de Oranje Leeuwinnen en indirect dus ook voor mijn dochter die elke zaterdagmorgen met tien andere meiden over het veld dartelt. Al moest die, om daar te ko men, haar eigen strijd voeren, tegen een moeder die onterecht behept was met antieke vooroordelen over vrouwenvoetbal. Iets waarover ik me nog altijd schuldig voel. Misschien raakten de dames aan tafel bij Margriet mij daarom zo. Zoals, idioot maar waar, Jan Smit dat ook doet als hij in de reclame zijn longen uit zijn lijf zingt voor de spaaractie die Blokker heel slim aan het aanstaande WK heeft verbonden. Sparen voor koppies van Lieke, Shanice en Kika - ook op dat vlak doen de vrouwen dus niet meer onder voor de mannen. Ik ben bereid mijn schuldgevoel af te kopen met genoeg stofdoeken, emmers en broodtrommels tot wij de selectie compleet hebben. Maar één ding moet me van het hart: ergens voelt het toch als 1973 dat uitgerekend een keten in huishoudelijke arti kelen op het vrouwenvoetbal is gesprongen. Had dat anno 2019 geen stoer biermerk kunnen zijn? Quote van de dag Bij ons staat de bakker naast de minister-president we zijn van iedereen A De Mol naar rechter om advertenties Jonas naar Nederland INTERVIEW ANOUK MAAS Voor de musicallief hebber is Best of Broadway, dat de komende weken in de Nederlandse theaters is te zien, het paradijs op aarde. Les Misérables, Sweet Charity, Wicked, Chicago, Moulin Rouge... Anouk Maas, Freek Bartels, Wille- mijn Verkaik, Stanley Burleson en Tessa Sunniva van Tol vertolken de absolute klassiekers uit de musicals die het in de loop der jaren tot Broad way brachten. Aanvankelijk was Pia Douwes een van de vocalisten, maar zij moest afhaken door fysiek ongemak. De musicalster kreeg in Anouk Maas (32) een waardige vervanger. Want on danks haar relatief jonge leeftijd is ze gelouterd in het genre. ,,Ik speelde op mijn elfde de titelrol in Annie, toen nog met Nelly Frijda en Will van Selst. Dankzij mijn fami lie was ik er vroeg bij. Thuis werd altijd muziek gemaakt en gezongen. Mijn vader zat in een koor, mijn moeder had gedanst, ze namen me Als dit niet zou lukken, wilde ik de advocatuur in. Ik kan niet tegen onrecht. Maar het was uiteindelijk nooit een optie altijd mee naar theater, opera en bal let. En mijn oma was een geweldige pianist.'' Dat Anouk zangeres wilde worden, was voor haar ouders bijna vanzelf sprekend. Maar, nam ze zichzelf voor, als het niets zou worden in het enter tainment, wilde ze rechten studeren. ,,De advocatuur. Ik kan niet tegen onrecht'', zegt ze stellig. „Bovendien vind ik het interessant om in debat te gaan, te kunnen beredeneren waarom iets goed of fout is. Maar het was uiteindelijk nooit een optie.'' Na de musical Annie volgde een reeks aan rollen. Van het ensemble van We Will Rock You en Serena in Saturday Night Fever, beide in Duits land, tot de maitresse van Juan Perón in Evita, Liesl in The Sound of Music en Amber von Tussle in Hairspray, om er enkele te noemen. In The Sound of Music zou ze vijfjaar later terugkeren als Maria, de moeder van Biermerk —René Froger op Radio 1. Vanavond en morgen staat hij met De Toppers in de Johan Cruijff Arena. zaterdag 1 juni 2019 GO ONLINE John de Mol eist voor de rechter dat Fa- cebook de ver spreiding stopt van nepadver- tenties voor bit- coins met zijn naam en foto. Ook wil hij de namen van de mensen achter de misleidende oproepen. MUZIEK Ruim tien jaar na hun laatste show in Neder land zijn de Jonas Brothers op 20 februari terug in ons land. De broers treden op in de Ziggo Dome in Amsterdam. Hun album Hap piness Begins komt volgende week uit. 3 ■u 'Je moet serieus nemen Arno Gelder 44

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 24