k Voordelige busreizen effeweg.nl Minder mensen in problemen met schuld ECONOMIE 17 DNB waarschuwt voor speculatieve karakter cryptomunt nECENTï?vï7 effeweg.nl oF bel 08810 30 800 Boek zonder aanbetaling Dat klinkt als goed nieuws, maar de vereniging, waarvan de leden het overgrote deel van de ge meentelijke schuldhulpverle ning uitvoeren, vermoedt dat het werkelijke aantal mensen met schulden 'aanzienlijk hoger' ligt. In 2018 meldden zich 86.200 nieuwe mensen voor hulp, in 2017 waren dat er nog 94.200. Gemiddeld heeft een schuldenaar 43.300 euro schuld en 14 schuldeisers Volgens budgetvoorlichtingsin stituut Nibud zijn er al jarenlang zo'n 700.000 huishoudens met problematische schulden. Dat het aantal mensen dat om hulp vraagt terugloopt, betekent vol gens de NVKK dat er ergens 'iets' niet helemaal goed gaat. Wat daar de oorzaak van is, is gissen. Voorzitter Marco Florijn: ,,Zij kunnen of willen kennelijk niet bij de gemeente aankloppen voor hulp. Er is nog veel schaamte. En hoewel meer gemeenten de deur voor iedereen openzetten, vallen veel mensen af omdat ze niet aan de voorwaarden voldoen. Soms hebben ze zelf al besloten dat ze toch geen hulp krijgen.'' Gemiddeld heeft een schulde naar 43.300 euro schuld en veer tien schuldeisers. Ondernemers met schulden staan gemiddeld 105.000 euro in de min. De do minante 'klanten' van de ge meentelijke schuldhulpverle ning zijn alleenstaande mannen tussen de 26 en 45 jaar, vaak zonder werk, lageropgeleid en laaggeletterd. „Euforie alom hier'', vat Jerrymie Marcus de stemming bij het Nij meegse bedrijf BTC Direct samen. ,,'s Ochtends begint het al: de ene na de andere smiley wordt in de groepsapp gegooid. Vooral van die raketjes, wijzend op de koers die to the moon gaat.'' Met 'de koers' bedoelt Marcus de koers van de bitcoin, het virtuele betaalmiddel dat de afgelopen an derhalf jaar enorme pieken kende en minstens zulke diepe dalen. Eind 2017 stond de bitcoin op 18.000 euro om kort daarop ver weg te zakken tot zo'n 3000 euro in maart van dit jaar. Momenteel doet de bitcoin weer zo'n 8000 euro en lijken de bomen wederom tot in de hemel te groeien. Niet voor niets kijkt De Nederlandsche Bank met de grootst mogelijke argwaan naar de bitcoin. BTC Direct is tot dusver het enige Nederlandse bedrijf dat zijn werk nemers de mogelijkheid biedt om een deel van het salaris in bitcoin te laten uitbetalen. Alle dertig mede werkers doen eraan mee, gemid deld met een bedrag van 100 euro per maand. Volgens de wet mag het, zolang het vaste salaris hoger is dan het minimumloon. Gezien het grillige koersverloop van de cryptomunt is salaris ont vangen in bitcoin behoorlijk risico vol, zou je zeggen. Dat ziet de 34- jarige Marcus toch anders. ,,Het is maar een klein bedrag, en anders zou ik dat geld toch maar uitgeven aan onzin.'' Daarbij moet worden aangetekend dat de jonge crypto- medewerker een rotsvast vertrou wen heeft in de munt. ,,Zoals ieder een die bij ons werkt, ben ik ervan Ik ben ervan overtuigd dat de koers op termijn naar de100.000euro gaat overtuigd dat de koers op termijn naar de 100.000 euro gaat.'' Van al die koersschommelingen ligt Marcus niet wakker. ,,Daar rolt toch een gemiddelde uit'', is zijn idee. Volgens hem verklaart dat ook waarom zijn collega's en hij tot nu toe een aardig rendement hebben geboekt met hun bitcoinsalaris. De eerste uitbetaling in bitcoin was op 27 juni 2018, toen één bitcoin nog 5300 euro waard was, nu is die 8000 euro waard. ,,Door die stijging is mijn jaarinleg van 1200 euro nu ongeveer 2100 euro waard. Oftewel een rendement van 75 procent.'' Technologie Bezwaren dat die winst slechts vir tueel is, dat veel bitcoinbezitters door de koersdalingen juist in de min staan, en toezichthouders waarschuwen voor de bitcoin als risicovolle belegging, wuift hij alle maal weg. ,,Er zijn steeds meer par tijen die de munt en de onderlig gende technologie omarmen. Zo gaat Microsoft de technologie van specifiek de bitcoin gebruiken voor een nieuw verificatieprogramma." DNB wil niet inhoudelijk ingaan op de aanpak van handelsbedrijf BTC Direct, onder het mom van 'ieder een is vrij om bitcoin te verhan delen'. Maar in algemene zin wil de toezichthou der wel kwijt zich zorgen te maken over het speculatieve karakter van de bitcoin. ,,Het is geen geld. Er wordt nauwelijks mee betaald en de cryptomunten zijn niet algemeen geaccepteerd'', bena drukt een woordvoerder. De toe zichthouder heeft zich al vaker in waarschuwende zin uitgelaten over cryptomunten. De waarschuwing lijkt niet aan dovemansoren gericht. Uit onder zoek van Kantar TNS dat eind vorig jaar verscheen, bleek dat in een half jaar tijd ruim honderdduizend Nederlanders hun geld uit de di verse cryptomunten hebben ge haald. Bij BTC Direct merken ze de laatste weken juist weer toene mende interesse bij particulieren om in te stappen. Marcus begrijpt dat: ,,Mensen willen toch graag een graantje meepikken.'' Zwarte Woud en Vogezen Fichtelgebergte, OberwiesenthaL Boedapest, Balatonmeer en de Poesta Moezel Bjjzonder Moravië zaterdag 1 juni 2019 GO Het aantal mensen dat het afgelopen jaar een beroep deed op schuldhulpverlening, ligt 10 procent lager dan het jaar daarvoor. Dat blijkt uit cijfers van de vereniging voor schuldhulpverlening NVVK. Marlies van Leeuwen Utrecht Deel van salaris in bitcoin: 'rendement van 75 procent' Nu de koers van de bitcoin alweer weken stijgt, zit de stem ming er bij BTC Direct goed in. Het handelsplatform betaalt zijn medewerkers deels in de virtuele munt uit. Natasja de Groot Nijmegen -Jerrymie Marcus, manager communicatie ;<f.ïïrfj Ontbjjt en diner Vertrek: ljul, 5 aug, 23 sep, okt Ontbjjt en diner Vertrek: 8juL, 19 aug, 23 sep Ontbjjt en diner Vertrek: 17jun, ljul, 9,30 sep ALL incLusive Vertrek: 1,29jul, 10,26 aug, 23 sep, 21 okt Light ALL incLusive Vertrek: 17jun, 15 jut 19 aug, 23 sep ALLe fouten voorbehouden. ExcL. reserveringskosten en Calamiteiten fonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 17