Eenverdiener sterft uit ECONOMIE 15 Moet de 40-urige werkweek weer de norm worden? Het werk stapelt zich op en de kaartenbakken van het UWV raken steeds leger. Beleidsadviseur Esther de Jong is mordicus tegen, econoom Frank Kalshoven denkt dat er wel een tandje bij kan. carrière te maken. In de toekomst zal ze daarmee niet meer gaan ver dienen. Ook later heeft dit gevol gen: de pensioenen van vrouwen zijn gemiddeld 40 procent kleiner dan die van mannen, doordat zij vaker parttime werken. Mannen die fulltime werken, verdienen meer en zijn econo misch vaker zelfstandig, maar zij hebben veel minder tijd voor an dere zaken. Zij krijgen de kans niet om te zorgen en brengen bijvoor beeld minder tijd door met hun kinderen dan ze zouden willen. Vroeger was het: de een zorgt ervoor dat er geld binnenkomt, de ander zorgt voor de kinderen en het huishouden. Tegenwoordig zien stellen elkaar als team, blijkt ook uit onderzoek. Wat is er dan logischer dan mensen de moge lijkheid te geven hun leven zo in te richten dat ze de lasten verdelen? Geef hen de kans een evenwich tige hoeveelheid tijd te besteden aan werk en andere zaken. Van het anderhalfverdieners- model wil ik daarom een drie- kwartverdienersmodel maken, waarin een 30-urige werkweek de norm wordt. Met die hoeveelheid uren hebben beide partners de gelegenheid zorgtaken op zich te nemen en hebben ze tijd voor an dere zaken, maar verdienen ze in de meeste banen nog wel genoeg om economisch zelfstandig te zijn. Alleenstaanden hebben misschien niet dezelfde zorglast als mensen met een gezin, maar ook zij erva ren tijdsdruk door andere ver plichtingen. Ook zij zouden gebaat zijn bij een werkweek van 30 uur. Ik snap dat mensen soms geen keus hebben en minimaal 40 uur in de week moeten werken, omdat ze anders niet genoeg verdienen. Maar dan moeten we onszelf de vraag stellen: In wat voor samen leving willen we met elkaar leven? Ik zie er graag een waarin iedereen gelijk kan bijdragen én tijd heeft voor andere belangrijke zaken. Er is geen kant-en-klare oplos sing, maar laten we loskomen van het typische rollenpatroon en de discussie hierover met elkaar aangaan.'' ESTHERDEJONG er dag hebben we zestien wakkere uren. Ooit is beslo ten dat we de helft daarvan aan werk moeten besteden, waardoor we zijn uitgekomen op een werkweek van 40 uur. Maar we moeten tegenwoordig zo veel doen naast het werk. We hebben de zorg voor onze kinde ren en, omdat de overheid een par ticipatiemaatschappij nastreeft, ook over onze ouders of andere In Nederland zijn we veel traditioneler dan we willen toegeven familieleden. Daarnaast moeten we blijven leren om mee te kun nen op de arbeidsmarkt en wordt van ons verwacht dat we ons steentje bijdragen door vrijwilli gerswerk te doen. Het liefst willen we ook nog wat tijd voor onszelf en onze hobby's. Maar waar haal je de tijd vandaan als je een fulltime werkweek hebt? In de praktijk lukt dat vaak gewoon niet. In Nederland zijn we veel tradi tioneler dan we willen toegeven. In veel huishoudens zie je het anderhalfverdienersmodel (zie kader): een van de partners - meestal de man - heeft een fulltime werkweek en de ander - meestal de vrouw - werkt part time en neemt de zorg voor kinde ren, ouders en anderen en de huishoudelijke taken voor haar rekening. Dat heeft nadelen voor beide partijen. De vrouw die minder uren werkt, verdient ook minder en is vaak niet economisch zelf standig. Het is voor haar met de uren die ze werkt moeilijk om zaterdag 1 juni 2019 GO Priscilla van Agteren Amsterdam Stellen van wie een van de partners werkt en de ander niet, worden steeds schaar ser. Dat blijkt uit nieuw onderzoek van het CBS. ,,We hebben het niet specifiek onder zocht, maar mijn vermoeden is dat de een verdieners vaak oudere paren zijn", zegt CBS-hoofdeconoom Peter Hein van Mulli- gen. „Er zijn nog maar weinig stellen onder de veertig, waarbij niet beide partners wer ken." De aantrekkende economie zorgt voor meer banen en gemiddeld ook voor meer gewerkte uren, aldus het CBS. „Je ziet dat de stijging het sterkst is bij vrouwen met een partner", aldus Van Mulligen. „In vijftien jaar tijd steeg de gemiddelde arbeidsduur van moeders met jonge kinderen met 6,5 uur. Dat is bijna een hele werkdag die erbij is gekomen." In 2018 waren er bijna 3,3 miljoen paren van wie één of beide partners werkten. Het grootste deel waren anderhalfverdieners: stellen bij wie één partner fulltime werkt en de andere parttime. Het aantal 'grote' an derhalfverdieners - van wie de parttimer 20 tot 35 uur werkt - stijgt gestaag, terwijl het aandeel 'kleine' anderhalfverdieners juist daalt. Van Mulligen: „Dat komt doordat het aandeel hogeropgeleide vrouwen is toege nomen. Deze vrouwen werken meer uren." Wel werken vrouwen in het overgrote deel van de gevallen nog steeds minder dan hun mannelijke partner. ,,In Nederland moet je vrouwen die meer verdienen dan hun partner echt met een kaarsje zoeken. Als je kijkt naar de paren van wie beide partners werken, dan verdient bij 1,5 miljoen stellen de man meer en slechts bij zo'n 100.000 de vrouw." 'Loskomen van de typische rollen' HOOFD BELEIDSADVISERING BIJ ATRIA KENNISINSTITUUT VOOR EMANCIPATIE EN VROUWENGESCHIEDENIS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15