1 i 16 ZEELAND PLOEGENTIJDRIT DE GROENE CORRIDOR De tweede ploegentijdrit De Groene Corridor wordt tweede pinksterdag mede een eerbetoon aan Bert Oosterbosch en de mannen met wie hij in 1978 de wereldtitel won in de ploegentijdrit. De Groene Corridor Zet de zestigers Guus Bie- rings, Bart van Est en Jan van Houwelingen in het Eindhovense wielercafé Velosoof bij elkaar aan tafel en het trio valt niet stil. Net zoals ze dat in 1978 als jonge twintigers niet deden op het WK ploegentijdrit in het Duitse Brauweiler. Samen met hun rossige motor Bert Oosterbosch werkten ze er de 100 kilometer af binnen de twee uur. '1.59.51' prijkt er dan ook vol trots op het herinne ringsshirt dat hen vorig jaar werd aangeboden bij het veertigjarig jubi leum van de gouden rit door de Eifel. De staatsamateurs van de Sovjet Unie lieten ze meer dan een minuut achter zich. ,,En dan hebben we het dus niet over Rusland, maar de Sov jet-Unie, hé", benadrukt Jan van Houwelingen (64, Heesselt) met een uitdagende lach. ,,Dat strekte zich uit van Polen tot Japan. Zo groot." Van Est (62, Dinteloord) en Bierings (62, Uden) horen het geamuseerd aan. ,,We hadden flair", zegt Van Est over het kwartet jonge zuiderlingen (drie Brabanders en één Waalkanter) dat dat jaar de wereld brutaalweg ver overde. ,,We hebben dat jaar ook zo veel plezier met elkaar gehad", ziet Bierings als een andere bouwsteen van het succes dat ze hadden. Nog altijd hebben ze samen de grootste lol. Nog altijd ook zien ze er fit en strak uit. Het trio ging dus maar al te graag in op de uitnodiging van De Groene Corridor om mede ter ere van hun in 1989 (op 32-jarige leeftijd) overleden makker Bert Oosterbosch de ploegentijdrit voor wieler-, toer en vriendenclubs van Oirschot naar Eindhoven en terug af te sluiten. ,,Geef ons een bonus van anderhalve minuut en we winnen hem nog ook", dolt Bierings organisator Robin Boom. Ze gaan in ieder geval weer met een Oosterbosch van start. Oom Geert neemt de plaats in van Bert. ,,Ik was er bij dat jaar. Bert was 20. Ik 27. Voor mij was hij mijn broer", zegt oud-wieleramateur Geert Ooster bosch, die tweede pinksterdag met een zekere trots aansluit bij de drie mannen die nog altijd vol respect en bewondering praten over zijn neef. ,,We gaan gewoon weer in de oude opstelling rijden", zegt Van Houwe- lingen. Oosterbosch begint op kop, Bierings, Van Houwelingen en Van Est in die volgorde in diens wiel. Laatste tik Wanneer het over Bert gaat, gaat het vooral over zijn onvoorstelbare in houd en macht op de fiets. Over hoe hard hij kon rijden. Over de lange beurten die hij voor zijn rekening kon nemen. ,,Bert heeft toen voor het WK in een ronde in het Zwarte Woud ook de laatste tik uitgedeeld aan de Rus sen", zegt Van Est. De andere twee knikken instemmend en vullen het verhaal vol trots aan. ,,Pikkuus was destijds bij hen de grote man. Niet te kloppen. Tot Bert daar liet zien dat hij hem aankon." Ze hebben er nog schik in. Zoals ze er toen klaar voor waren om de Sov jets een draai om de oren te geven. ,,In de week voor het WK wonnen we alle vier een criterium", schetst Van Est het zelfvertrouwen waarmee de vier naar Brauweiler afreisden. Des te opmerklijker is het dat Bierings en Van Est nooit prof zijn ge worden. Ze voelden niks voor een on zeker, slechtbetaald avontuur in de wielersport. Ze slaagden liever in het gewone leven. Jan van Houwelingen reed weliswaar drie keer de Tour, maar bleef in de jaren tachtig altijd een bescheiden beroepsrenner. Al leen Oosterbosch maakte later naam op het hoogste niveau. Bierings hoeft niet lang na te den ken over wie er in 1978 aan de basis stond van het succes van de ploegtijd- rit stond. ,,Jan Gisbers had een Kort ervoor wonnen we alle vier een criterium revolutionaire trainingsmethode uit gevogeld." Van Est vult aan dat bondscoach Rini Wagtmans er een neus voor had om de goede renners bij elkaar te zetten. ,,Hij bleef ook in je geloven als het even wat minder ging. De tijdrit liet hij over aan Gisbers." De nu 77-jarige Gisbers sukkelt met zijn gezondheid, maar de rasEindho- venaar weet nog als de dag van giste ren hoe hij zijn stadsgenoot Bert Oos terbosch als jonge renner bij de hand nam en hem afleverde bij de profs. ,,Ik heb daarna nooit meer een renner ge zien die zo hard kon fietsen." Die au gustusdag in 1978 is Gisbers bijgeble ven als 'werkelijk een van de mooiste dingen die ik heb meegmaakt.' Het hele Oostblok aan gort gereden. ,,Gloeiend hard op kop rijden, dat vond Bert prachtig." zaterdag 1 juni 2019 VL 'Na Bert Oosterbosch geen renner gezien die zó hard kon' Ad Pertijs Eindhoven/Oirschot V.l.n.r Jan van Hou welingen, Bart van Est, Jan Gisbers en Guus Bierings in wie lercafé Velosoof. foto TON VAN DE MEULENHOF Op weg naar de we reldtitel in 1978.Van voor naar achter: Jan van Houwelingen, Bart van Est, Bert Ooster bosch en Guus Bie- rings. foto anp -Bart van Est De Groene Corridor op tweede pinksterdag (10 juni) is een ploe gentijdrit voor wielerverenigingen, toerclubs of vriendenteams. Start en finish zijn bij sportcentrum De Kemmer in Oirschot. Gereden wordt op een afgesloten autovrij parcours van 22 kilometer richting Eindhoven, waar een blokje om de Wielewaal wordt ge fietst. De ploegentijdrit sluit aan de aan leg van een groene verbinding tussen Oirschot en hartje Eindho ven. Inschrijven is nog mogelijk tot 1 juni op de site van het evenement: ploegentijdritgroenecorridor.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 146