Hulst hield ook in 2018 geld over Bevrijding Aardenburg verteld door ooggetuigen en expositie 7 KUSTSCHOOL VAN O TOT 12 De Kustschool in Cadzand gaat na de zomer van start in een zo goed als nieuw gebouw. Met één team van leerkrachten en pedagogisch medewerkers voor kinderen van nul tot twaalf jaar. et het nieuwe gebouw zet De Kustschool een grote stap. Eerder slo- I ten de scholen van koe pelorganisatie Escalda in Retran- chement en Nieuwvliet. Alleen de scholen in Cadzand en Zuidzande waren nog over en die gaan nu in Cadzand samen verder als De Kustschool, in samenwerking met stichting Kinderopvang Zeeuws- Vlaanderen. De school schakelt over op een nieuwe manier van lesgeven, waarbij de leerlingen zelfstandig rond thema's werken. Kinderen werken zo zelf aan hun eigen ont wikkeling, legt directeur Kees Moelker uit. ,,Het gaat om samen hang zien." Hij geeft als voorbeeld het thema chocola. ,,Kinderen zoe ken zelf uit waar chocolade van daan komt, hoe die wordt gemaakt, waar chocolade wordt heenge bracht en hoe die wordt vervoerd." In de toekomst horen ook flexibele vakanties bij De Kustschool. Kin deropvang Zeeuws-Vlaanderen is nauw bij de visie betrokken. Voor deze manier van onderwij zen, moet er een ander gebouw komen waar alles met elkaar in verbinding staat. De kinderopvang zit er niet 'bij' of 'naast', maar hoort bij de school. Dat laten de schooldirecteur en unitmanager Barry Haerens van Kinderopvang Zeeuws-Vlaanderen zien in de school van Cadzand, die op dit moment grondig wordt ver bouwd. Ooghoogte Aan de straatkant lijkt er niets ver anderd aan het bestaande gebouw, maar schijn bedriegt: alleen de buitenmuren blijven staan. In plaats van een lange gang met lo kalen aan weerszijden is er een centrale ruimte gecreëerd, van waaruit je elk lokaal kunt zien. „Overal is licht", constateert Kees Moelker tevreden. Hij wijst ook op de ramen, die op ooghoogte zijn voor kinderen. De laagste ramen Je kijkt waar kinderen sterk in zijn, zo kunnen ze ook van elkaar leren komen haast tot de grond voor de allerkleinsten. In een nieuwe aanbouw komen de startgroepen voor peuters, waar ze vijf ochtenden per week heen kunnen. Kinderen van nul tot twee jaar kunnen er ook terecht voor kinderopvang, ook buiten schoolse opvang wordt aangebo den. Maar, zeggen de twee man nen, eigenlijk gaat iedereen ge woon naar De Kustschool. Barry Haerens: ,,We stappen over een grens." Het onderwijsconcept van De Kustschool wordt al doorge voerd bij de allerkleinsten. De ruimte van de startgroepen staat rechtstreeks in verbinding met het lokaal van groep 1 en 2. Ontwikkelhoeken Kees: ,,Er komen ontwikkelhoe- ken, zoals een bouwhoek of reken hoek." Groep 1 en 2 én de start- groepen gaan daar gebruik van maken. ,,Je kijkt waar kinderen sterk in zijn, zo kunnen ze ook van elkaar leren." Ook de kinderen van nul tot twee jaar gaan, op hun ei gen niveau, mee met de visie van De Kustschool door gebruik van thema's. Barry: ,,De leraren en pe dagogisch medewerkers werken samen." Zo gaat een leerkracht uit de onderbouw ook meewerken in een startgroep. Het resultaat wordt een doorlopende leerlijn van nul tot twaalf jaar. De kinderopvang en de scholie ren huizen sinds maart tijdelijk in de school van Zuidzande. Voordat de bouwvak begint, moet het nieuwe gebouw klaar zijn. AARDENBURG Walter Die- rick zag met eigen ogen hoe Aardenburg werd bevrijd en vertelt vandaag zijn verhaal. Zijn getuigenis is meteen het begin van een tentoonstelling over de bevrijding van Aar denburg, Eede en Sint Kruis. De nieuwe tentoonstelling in het archeologisch museum van Aardenburg maakt onder deel uit van de herdenking van de Slag om de Schelde. In Ter- neuzen wordt op 31 augustus het startsein gegeven van het nationaal herdenkingsjaar. Ook in de gemeente Sluis staan tientallen activiteiten op het programma. In Aarden- burg wordt het verhaal van de bevrijding verteld met dag boeken, foto's en video's van ooggetuigen uit de streek. De opening van de expo wordt zaterdag in de Sint Baafskerk gehouden en het programma begint om 14.30 uur. Naast Dierick komen er ook andere sprekers aan het woord. De tentoonstelling is tot en met 10 november te zien, van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur en zaterdag en zon dag van 13.00 tot 17.00 uur. Aanmelden voor de opening op zaterdag 1 juni kan via archmus@zeelandnet.nl of 0117-492888. Dit blijkt uit de voorlopige jaarcij fers 2018. Het gunstige resultaat is te danken aan een hogere uitkering van het Rijk, meer inkomsten uit bouwleges, en de verkoop van gronden en bedrijfsterreinen. Maar het is niet alleen hosanna. Met name de jeugdzorg is een pijn punt. Hulst heeft daar vorig jaar 2,1 miljoen euro meer aan uitgegeven dan was begroot. Dit kan groten deels worden opgevangen door meevallers op de huishoudelijke hulp en andere activiteiten die val len binnen de Wet maatschappe lijke ondersteuning (Wmo). ,,Ik kan niet anders dan tevreden zijn", laat wethouder van financiën Ik kan niet anders dan tevreden zijn Adri Totté weten, ,,en gelukkig zijn er nu berichten uit Den Haag dat er extra geld komt om de tekorten in de jeugdzorg op te vangen." Daar tegenover staat dat de rijksuitke ring aan gemeenten mogelijk om laag gaat, omdat het Rijk minder uitgeeft dan gepland. Gemeenten krijgen dan ook automatisch een la gere bijdrage. Investeringen Het is zeker al het vijfde jaar op rij dat Hulst een overschot heeft. Het stelt de gemeente in staat om flink te investeren, onder meer in wegen, zie de onlangs opgeleverde Cloos- terstraat in Kloosterzande. Zo vol gen meer investeringen in de leef baarheid van de kernen. Zoals een renovatie van de vloer van dorpshuis De Luifel in Lams- waarde, vernieuwing van de kleed lokalen van VV Clinge en aanpas sing van het handbalveld in Hulst voor gebruik als ijsbaan. Ook wordt een aardig bedrag, 360.000 euro, opzij gezet om initiatieven op kli- maatgebied te ondersteunen. zaterdag 1 juni 2019 VL 'Het gaat om samenhang zien' Sophie Stockman Cadzand -Kees Moelker, directeur Het heeft de gemeente Hulst in 2018 financieel behoorlijk mee gezeten, zo'n 1,9 miljoen euro is er overgebleven op een begro ting van 64 miljoen euro. Harmen van der Werf Hulst -Adri Totté, wethouder van financiën Unitmanager Barry Haerens (l) van Kinderopvang Zeeuws-Vlaanderen en directeur Kees Moelker van De Kustschool. foto boaz timmermans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 143