Goes wil voorkeursrecht op grond bedrijventerrein Kapelle houdt 1,6 miljoen euro over 7 LEERGELD-DAG ARME GEZINNEN Eind vorig jaar kwam de bodem van het geldkistje in zicht, maar dat weerhoudt de Stichting Leergeld Oosterschelde- regio er niet van meer kinderen te willen helpen aan bijvoorbeeld een fiets. „Maar dan hebben we wel nieuwe donateurs nodig.'' Rompen Sproeiers Goes aterdag vindt voor de eerste keer de lande lijke Leergeld-dag plaats, bedoeld om I aandacht te vragen voor het feit dat tienduizenden kinderen in Nederland opgroeien in armoede. Bij de Stichting Leer geld Oosterschelderegio (actief op de Bevelanden, Tholen en Schou- wen-Duiveland) grijpen ze deze kans met beide handen aan, want er is nog een wereld te winnen. ,,We weten dat 1 op de 9 kinderen opgroeit in een gezin met een structureel geldtekort", zegt be stuurslid Job van Weele. ,,In ons werkgebied komt dat neer op 2300 kinderen. Maar nog niet eens de helft doet een beroep op ons.'' Het doel van de stichting is am bitieus: alle kinderen die op groeien in armoede (concreet be tekent dit dat het gezin leeft van minder dan 120 procent van de bij- standsnorm) moeten een steuntje in de rug krijgen. ,,We snappen natuurlijk best dat we nooit de honderd procent gaan halen'', zegt bestuurslid Ad Huige. ,,Maar dat neemt niet weg dat het ons stre ven is om elk kind te helpen.'' Die hulp kan bestaan uit bijvoorbeeld een gratis fiets om naar school te kunnen fietsen, het lidmaatschap van een sportvereniging of een bijdrage voor een schooluitje. De insteek is dat kinderen kunnen meedoen met leeftijdsgenoten en niet in een isolement raken. Schaamte Huige begrijpt dat ouders soms schaamte moeten overwinnen voor ze aankloppen bij Leergeld. Toch doet de stichting er volgens hem alles aan om het zo 'comfor- Eindvorigjaar hebben we de bodem van ons geldkistje bereikt. We hebben toen alle zeilen moeten bijzetten om geen 'nee' te hoeven zeggen tabel' mogelijk te maken. Als de stichting bijvoorbeeld een fiets geeft, wordt deze afgeleverd op een moment dat het kind niet thuis is. Als ze dat willen, kunnen vader en moeder dan net doen of ze hem zelf hebben gekocht. Wie zich aanmeldt voor hulp krijgt een vrijwilliger van de stichting op be zoek voor een ongedwongen ge sprek waarin de thuissituatie en de hulpvraag worden besproken. ,,Al met al is het voor mensen denk ik een stuk fijner om bij ons aan te kloppen dan zich te moeten melden bij een loket van de ge meente'', zegt Huige. Adoptieouder De ambitie om veel meer kinderen te gaan ondersteunen, strookt niet helemaal met de huidige financi ële middelen van de stichting. ,,Eind vorig jaar hebben we de bo dem van ons geldkistje bereikt'', zegt Van Weele. ,,We hebben toen alle zeilen moeten bijzetten om geen 'nee' te hoeven zeggen.'' Leergeld krijgt momenteel geld van de gemeentes uit het werkge bied. Ook serviceclubs, bedrijven en particulieren doen samen een flinke duit in het zakje. In een poging wat meer financi ële armslag te krijgen, doet de stichting nu een beroep op men sen om 'adoptieouder' te worden. Het werk van Leergeld is volgens de twee bestuursleden hard nodig. ,,We komen schrijnende situaties tegen'', zegt Van Weele. ,,Er zijn kinderen die niet naar school mo gen op hun verjaardag, omdat hun ouders geen traktatie kunnen be talen. Dat zou geen enkel kind mogen meemaken.'' Goes Twee grondeigenaren in het ge bied waar Bedrijvenpark Deltaweg moet verrijzen, moeten hun grond straks eerst aan de gemeente Goes aanbieden als ze willen verkopen. Als het aan burgemeester en wethouders ligt, wordt op de be treffende percelen een zogeheten voorkeursrecht gelegd. De ge meenteraad moet daar nog wel mee akkoord gaan. Door te bepa len dat eigenaren bij verkoop eerst bij de gemeente moeten aanklop pen, moet worden voorkomen dat 'derden' de grond in handen krij gen en de gemeente haar regierol in het gebied kwijtraakt. Het toekomstige bedrijventer rein komt aan de westkant van de Deltaweg, pakweg tussen hotel Van der Valk en snelweg A58. De gemeente heeft de afgelopen jaren al veel gronden aangekocht in het gebied, maar twee percelen moe ten nog altijd worden verkregen. Dat de eigenaren straks verplicht zijn eerst met de gemeente te on derhandelen over verkoop van hun grond, gebeurt volgens B en W in het algemeen belang. Dat zou in dit geval zwaarder wegen dat het individuele belang van de eigenaren. Het nieuwe bedrijventerrein komt er, omdat de bedrijfsperce- len op De Poel allemaal zijn uitge geven. Kapelle Het gaat financieel goed met de ge meente Kapelle. Dat blijkt uit de jaarcijfers van de gemeente over 2018. Kapelle hield vorig jaar bijna 1,6 miljoen euro over. Een meeval ler die nog veel hoger had kunnen uitpakken als de gemeente niet een miljoen extra was kwijt geweest aan beleid op sociaal gebied. Vooral de kosten voor de jeugd zorg leverde een fikse tegenvaller op. De gemeente was hieraan 860.000 euro meer kwijt dan ver wacht. En dat is een zorgelijke ont wikkeling volgens Kapelle, omdat dit niet een eenmalige hoge uitgave is, maar kosten zijn die jaarlijks te rugkeren. Als het Rijk niet met meer geld over de brug komt voor de jeugd zorg zal dit gevolgen hebben voor het gemeentelijk beleid en gaan de inwoners van Kapelle dit merken, verwacht het college van burge meester en wethouders. Van het overschot dat de gemeente nu heeft, gaat een miljoen in het spaar potje voor het nieuwe sportcen trum. In die pot zit straks - als de gemeenteraad het goedkeurt - 5,8 miljoen euro. De gemeenteraad bespreekt op 2 juli de jaarrekening. Meeuwse handelsonderneming bv zaterdag 1 juni 2019 BE 'Elk jarig kind moet kunnen trakteren' Rob Paardekam - Job van Weele, bestuurslid Meer informatie is te vinden op de website www.leergeld.nl/ oosterschelderegio. Rob Paardekam Melita Lanting De fietsen die Leergeld aan kinderen geeft, worden eerst grondig geïnspecteerd en gerepareerd door Bas Steketee (links). Bert Bolder heij (rechts) gaat ze vervolgens afleveren. foto johan van der heijden Albert Plesmanweg 6 4462 GC Goes I Tel. 0113-2126201 Fax 0113-232214 Email: info@meeuwse-goes.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 141