Bedrijvig Goes verpest uitzicht IN DE REGIO 6 Reddingsboot strandwacht Banjaard MIJN DORP, MIJN STAD De combinatie vervoer en alcohol gebruik is over het algemeen een ongewenste. In het geval van de Kueerens ligt dat anders. De spik splinternieuwe reddingssloep van de Strandwacht Banjaardstrand mag vrijdagochtend - geheel vol gens traditie - pas het water in na dat hij is overgoten met cham pagne. Ab Schuiling (93) uit Domburg kijkt toe hoe de boot de Noordzee in glijdt voor een proefvaart. De medeoprichter en oud-voorzitter van de Domburgse Reddingsbri gade (waar Strandwacht Banjaard strand onder valt red.) mocht sa men met oudgediende Jesse Kooman (86) de boot én de naam onthullen. De Kueerens is ver noemd naar de gelijknamige zand platen op de vaarroute tussen Domburg en Kamperland. Een naam die recht doet aan zowel het Walcherse als het Noord-Beve- landse deel van de Domburgse De nieuwe boot is minder zwaar en ligt veel stabieler in het water Reddingsbrigade. De afgelopen tien jaar had de Strandwacht Banjaardstrand adoptieboot Ab Bas in bruikleen. De sloep was geschonken door de Stichting Familie Klem-La Brijn, die de Nederlandse reddingsbri gade een warm hart toedraagt. „Na tien jaar is zo'n boot een eind op gebruikt; dan krijg je mankemen ten", zegt bestuurslid en strand- wacht bij de Domburgse Red dingsbrigade Bart Stroo (35). En dus is Ab Bas verhuisd naar Natio naal Reddingmuseum Dorus Rij kers in Den Helder om plaats te maken voor zijn opvolger: de RNR490. Met dank aan de gemeente Noord-Beveland, die een groot deel van de benodigde 42.000 euro financierde, heeft de reddingsbri gade deze keer een eigen boot. In clusief een primeur, want Kuee rens is de eerste uit een nieuwe se rie die de Reddingsbrigade Neder land samen met de lokale teams heeft ontworpen. „Onze vorige boot was helemaal van polyester", legt Stroo uit. „De nieuwe sloep is een combinatie van een polyester romp met opgeblazen rubberen rand. Daardoor is de boot minder zwaar en ligt hij veel stabieler in het water. Wel zo prettig als de zee onstuimig is of als we iemand uit het water moeten halen." De nieuwe boten zijn in grote lijnen hetzelfde, maar er is ook ruimte voor specifieke aanpassin gen per sloep. In het geval van de Kueerens zijn dat bijvoorbeeld grotere alarmlichten om goed zichtbaar te zijn bij het begeleiden van zwem- en surfwedstrijden en een extra dreglijn om de boot te kunnen vastleggen als-ie bij pech afdrijft richting de Oosterschelde- kering. De proefvaart zit erop: de Kuee- rens is klaar voor het echte werk. Met een zomers warm weekend voor de deur is daar waarschijnlijk geen gebrek aan. Er is veel veranderd op het Goese bedrijventerrein De Poel. Zo is er een nieuwe afslag van de A58 geko men, bouwt Roompot een nieuw hoofdkantoor en zijn daar verschil lende fastfoodketens neergestre ken. Goes rukt zichtbaar op rich ting de A58 en daarmee verandert het uitzicht van 's-Heer Abtskerke aan de andere kant van de snelweg ingrijpend. „Vooral sinds die hoge reclamezuil is geplaatst. Dat is echt wel een ding", zegt voorzitter Al bert de Jonge van de dorpsraad. ,,En dan komt bij Van der Valk ook nog een hoteltoren." Het tast het landelijke karakter aan, zeggen de inwoners. In die me ning staan ze niet alleen. Ook de stichting Behoud Zak van Zuid-Be veland maakt zich zorgen over de ontwikkeling, blijkt uit de nieuws brief van de stichting. De inwoners van 's-Heer Abtskerke willen graag een brede groenstrook om de ge bouwen en reclamezuilen aan het zicht te onttrekken. Wethouder Arno Witkam van Borsele snapt de zorg van de inwo ners van 's-Heer Abtskerke wel. ,,Ik kan me daar wel wat bij voorstel len", zegt hij. ,,Het is iets wat leeft. Het geeft een heel ander zicht rich ting het noorden." De suggestie van Vooral sinds die hoge reclamezuil is geplaatst. Dat is echt wel een ding de inwoners om een brede groen strook te maken kent Witkam. ,,We hebben het opgenomen in het groenstructuurplan", zegt hij. Maar dat betekent niet dat er daadwerke lijk bomen en struiken komen. ,,Het wordt dan een enorme groen strook en die is niet een-twee-drie te realiseren. Je moet daarvoor grond verwerven en dan duurt het nog eens 20 jaar voordat het groen groot is." Witkam wil het probleem bespreken met zijn Goese collega's. Expositie Arjan van Dijk Art Rommelmarkt Franse markt Montmartre Zaterdag Zondag zaterdag 1 juni 2019 Nieuwe sloep bewaakt strand Het uitzicht vanaf 's-Heer Abtskerke, hier vanaf de Noordhoek- weg, wordt bepaald door een grote reclamezuil. foto johan van der heijden Na tien jaar was reddingsboot Ab Bas van het Banjaardstrand aan vervanging toe. Zijn opvol ger - 490 centimeter lang en 670 kilo zwaar - werd gisteren ingewijd. Ellen Smaardijk-Jobse Kamperland -Bart Stroo, strandwacht Geen weidse uitzichten met in de verte de kerktorens van Goes meer, maar een hoge reclame zuil van fastfoodketens en een groot kantoor. Die bepalen te genwoordig het uitzicht vanuit 's-Heer Abtskerke. De inwoners zijn er niet blij mee. Melita Lanting 's-Heer Abtskerke -Albert de Jonge Gedoopt en wel maakt de nieuwe reddingsboot Kueerens zijn eerste vaartochtje langs het Banjaardstrand in Kamperland. foto JOHAN VAN DER HEIJDEN Kijk op de site bij /video Nieuwe reddingsboot bewaakt Banjaardstrand OVEZANDE Arjan van Dijk Art expo seert vanaf vandaag tot en met zondag 23 juni zijn werken in het Wit Arjaentje in Ovezande. De expositie zal bestaan uit zeegezichten, land schappen en tekenin gen. Alle werken zijn ge nummerd en kunnen ge kocht worden. KORTGENE In Kortgene wordt van daag een rommelmarkt gehouden. De rommelmarkt duurt van 09.00 tot 16.00 uur en is bereikbaar via het Julianaplein in Kortgene. GOES Stichting Cultureel Westlicht, Manhuistuin, Goes En Passant, Histo risch Museum de Beve- landen en Slot Oos tende houden vandaag samen 'Montmartre Goes'. De Franse 'markt' vindt plaats in en rondom de Singelstraat, Manhuistuin en de Grote of Maria of Maria Mag- dalena Kerk. Zo'n zeventig tot hon derd kramen brengen .HH Montmartre in Goes. foto marcelle davidse kunstigheden aan de man. Daarnaast zijn er muzi kale optredens, zijn er Franse terrasjes inge richt, kan er een potje jeu de boules gespeeld worden en zijn er di verse activiteiten voor kinderen. De Alliance Frangaise Goes is ook aanwezig. Van 10.00 tot 17.00 uur is iedereen welkom. GOES Ruilwinkel, 09.00-14.00 uur: Rommelmarkt; Grote markt, 10.00-15.00 uur: Tweedehands kledingverkoop; 13.00 uur: Storytrail stadswandeling HEINKENSZAND De Fonteyne, 14.00 16.00 uur: Huntington Café KORTGENE Juliana- plein, 9.00-16.00 uur: Rommelmarkt KRUININGEN Boer derij aan Hogenak- kerweg 25, 08.30 11.00 uur: Biologische groentemarkt NIEUWDORP Boon- man's Wijnmakerij, vanaf 09.00 uur: Zwarte bessen fiets dag OUD-VOSSEMEER Hervormde Kerk, 19.30 uur: Optreden Gospelformatie Gre atly Blessed SCHERPENISSE Kunstkamer Holland Huis, 11.00-17.00 uur: Expositie Liesbeth Romeijn 'Fluffy Tufts' THOLEN RK Kerk, 14.30 uur: Zomerconcerten Tholen met optreden Christelijk Mannen- koor DEV WEMELDINGE Dorpsplein, 08.00 12.00 uur: Week markt YERSEKE Hervormde Kerk, 19.30 uur: Con cert GOES Inloophuis Oase, 11.00-12.00 uur: Kinderclub Schatzoekers; Man- huistuin, 12.00 uur: Concert Koninklijke Harmonie E.M.M.; KORTGENE Ons Centrum, 10.30 uur: Lezing Olande Ananda.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 140