NIEUWS 13 Het ministerie van Buitenlandse Zaken neemt via deze krant kennis van het aanbod. Dit keer valt ook de naam van Victor Taylor, de onder handelaar die zijn hulp heeft aangeboden. Zijn naam mag nu wel genoemd worden, geeft hij aan, omdat de situatie van Horn zo nijpend is dat er iets moet gebeuren. ,,Ik snap dat Neder land voorzichtig is, uit angst iets verkeerds te doen. Maar Horn wordt elke dag zwakker. Niets doen is óók gevaarlijk." Heftiger Het ministerie wil niet zeggen wat het doet met de informatie. Maar Taylor en Quimbo ho ren in de maanden erna niets. Intussen worden de militaire acties tegen Abu Sayyaf in het ge bied steeds heftiger. Op vrijdag 31 mei vindt opnieuw zo'n actie plaats. Een groep militairen stuit op zo'n dertig Abu Sayyaf-leden en opent het vuur. In een urenlang vuurgevecht raken zes militairen ge wond. Aan de andere kant vallen zes dodelijke slachtoffers. Vijf zijn leden van Abu Sayyaf, on der wie de tweede vrouw van bendeleider Ra- dullan Sahiron. De zesde is Ewold Horn. 'Wij denken dat hij is gedood door zijn bewakers, toen hij tijdens het vuurgevecht probeerde te ontsnappen aan zijn ontvoerders', stelt het le ger in een verklaring. Ex-gijzelaar Jed Quimbo is vrijdagmiddag to taal van slag als hij het nieuws hoort. ,,Weet zijn familie het al?'', vraagt hij. ,,Breng hen mijn condoleances over. Ik vind het zo erg voor mijn vriend. Arme Ewold. Ik heb nooit iets van Nederland gehoord. Ik had zo graag geholpen.'' Quimbo vertelt dat hij ook in de afgelopen maanden nog contact heeft gehad met zijn voormalige bewakers. ,,Ze vertelden dat ze steeds vaker op de vlucht moesten, het leger zat hen op de hielen. Ewold werd daardoor steeds zwakker. Hij wilde naar huis, maar verloor de hoop op een goede afloop.'' Victor Taylor, die als onderhandelaar had willen optreden, is woest „Ik geloof echt dat we vooruitgang hadden kunnen boeken als we iets gedaan hadden, maar de Nederlandse rege ring wilde dat blijkbaar niet. Die zal zich moe ten verantwoorden voor haar acties, of voor het uitblijven daarvan. Dat dit jaren heeft geduurd, maakt het ongeloofwaardig dat er serieuze po gingen zijn gedaan om hem te bevrijden.'' de zaak, omdat te veel aandacht de zaak van Horn kan schaden. Wie wel wil praten, is luitenant-kolonel Gerry Besana, woordvoerder van WestMin- Com, de legereenheid in het zuiden van de Filipijnen. Hij bevestigt dat Ewold Horn nog in leven is. ,,Hij is bij Abu Sayyaf, maar we begrij pen niet waarom deze gijzeling zo lang duurt.'' Contact met de Nederlandse autoriteiten heeft de lokale legereenheid niet, zegt Besana. ,,Dat gaat via de regering in Manilla, vermoed ik.'' De legerwoordvoerder vertelt eind 2018 dat bij sommige gijzelaars van Abu Sayyaf het Stockholm-syndroom is opgetreden: zij be keerden zich tot de islam en sloten zich bij de terreurgroep aan. ,,We hebben geen aanwijzing dat dat met The Dutchman ook is gebeurd, maar het zou een verklaring kunnen zijn voor het feit dat wij geen concrete losgeldeis hebben ontvangen." Bemiddeling Eind december 2018 wordt burgemeesterszoon Quimbo vrijgelaten. Dankzij bemiddeling van gouverneur Tan, die op verzoek van Quimbo's familie heeft onderhandeld met de terroristen. Quimbo vertelt het leger dat hij vast zat samen met Ewold Horn, en dat de Nederlander inder daad nog in leven is. Een paar weken na zijn vrijlating is Quimbo bereid te vertellen over wat hij heeft meege maakt. ,,Ik heb ontelbare uren met Ewold ge- sproken'', vertelt hij telefonisch. „Lichamelijk is hij er slecht aan toe. Hij heeft moeite zijn eten binnen te houden. De groep is constant op de vlucht voor het leger, komt de jungle niet uit en moet bijna elke dag naar een andere plek. Maar Ewold heeft nog hoop. Hij wil zijn familie terugzien.'' De geruchten dat Horn zich bekeerd zou hebben, kent Quimbo ook. ,,Ewold deed alsof. Dat heb ik ook gedaan. Het was een pragmati sche zet, een manier om onze bewakers tevre den te stellen. Maar Ewold heeft zich absoluut niet bij de gijzelnemers aangesloten.'' Quimbo vertelt in januari nog iets: de bewa kers van de terroristengroep willen óók dat Ewold Horn wordt vrijgelaten. Maar de leider van de groep, Radullan Sahiron, houdt dat te gen. Quimbo beweert met één van de bewa kers nog telefonisch contact te hebben. ,,Zij vinden het inmiddels ook onmenselijk wat er aan de hand is. Ewold is zo zwak, hij sterft als er niks verandert. Maar Sahiron ziet hem als een troefkaart.'' De terroristenleider, vertelt ex-slachtoffer Quimbo, wil geen geld voor Horn. Hij heeft po litieke eisen: de vrijlating van een groep ver oordeelde Abu Sayyaf-strijders. ,,En dat zal de Filipijnse regering nooit doen. Ewolds bewa kers weten dat ook. Ze willen helpen om hun leider te overtuigen losgeld te accepteren. Laat de Nederlandse autoriteiten contact met me opnemen, ik wil graag helpen.'' zaterdag 1 juni 2019 GO "i»V tl Lorenzo Vinciguerra wist eind 2014 te ontsnappen Het kampement in de jungle waar Ewold Horn gevangen door een bewaker neer te steken en weg te rennen. foto ap werd gehouden. foto reuters Filipijnse militairen dragen slachtoffers van de schiet partij tussen het leger en de terroristen naar een heli kopter. De Nederlander Ewold Horn, die sinds 2012 werd gegijzeld, kwam bij de actie om het leven. foto afp ▲Jed Quimbo zat samen met Ewold Horn gevangen. Quimbo kwam enkele maan den geleden vrij. privéfoto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13