Bedrijvig Goes verpest uitzicht 's-Heer Abtskerke 7 LEERGELD-DAG ARME GEZINNEN Eind vorig jaar kwam de bodem van het geldkistje in zicht, maar dat weerhoudt de Stichting Leergeld Oosterschelde- regio er niet van meer kinderen te willen helpen aan bijvoorbeeld een fiets. „Maar dan hebben we wel nieuwe donateurs nodig.'' Sproeiers Rompen Goes aterdag vindt voor de eerste keer de lande lijke Leergeld-dag plaats, bedoeld om I aandacht te vragen voor het feit dat tienduizenden kinderen in Nederland opgroeien in armoede. Bij de Stichting Leer geld Oosterschelderegio (actief op de Bevelanden, Tholen en Schou- wen-Duiveland) grijpen ze deze kans met beide handen aan, want er is nog een wereld te winnen. ,,We weten dat 1 op de 9 kinderen opgroeit in een gezin met een structureel geldtekort", zegt be stuurslid Job van Weele. ,,In ons werkgebied komt dat neer op 2300 kinderen. Maar nog niet eens de helft doet een beroep op ons.'' Het doel van de stichting is am bitieus: alle kinderen die op groeien in armoede (concreet be tekent dit dat het gezin leeft van minder dan 120 procent van de bij- standsnorm) moeten een steuntje in de rug krijgen. ,,We snappen natuurlijk best dat we nooit de honderd procent gaan halen'', zegt bestuurslid Ad Huige. ,,Maar dat neemt niet weg dat het ons stre ven is om elk kind te helpen.'' Die hulp kan bestaan uit bijvoorbeeld een gratis fiets om naar school te kunnen fietsen, het lidmaatschap van een sportvereniging of een bijdrage voor een schooluitje. De insteek is dat kinderen kunnen meedoen met leeftijdsgenoten en niet in een isolement raken. Schaamte Huige begrijpt dat ouders soms schaamte moeten overwinnen voor ze aankloppen bij Leergeld. Toch doet de stichting er volgens hem alles aan om het zo 'comfor- Eindvorigjaar hebben we de bodem van ons geldkistje bereikt. We hebben toen alle zeilen moeten bijzetten om geen 'nee' te hoeven zeggen tabel' mogelijk te maken. Als de stichting bijvoorbeeld een fiets geeft, wordt deze afgeleverd op een moment dat het kind niet thuis is. Als ze dat willen, kunnen vader en moeder dan net doen of ze hem zelf hebben gekocht. Wie zich aanmeldt voor hulp krijgt een vrijwilliger van de stichting op be zoek voor een ongedwongen ge sprek waarin de thuissituatie en de hulpvraag worden besproken. ,,Al met al is het voor mensen denk ik een stuk fijner om bij ons aan te kloppen dan zich te moeten melden bij een loket van de ge meente'', zegt Huige. Adoptieouder De ambitie om veel meer kinderen te gaan ondersteunen, strookt niet helemaal met de huidige financi ële middelen van de stichting. ,,Eind vorig jaar hebben we de bo dem van ons geldkistje bereikt'', zegt Van Weele. ,,We hebben toen alle zeilen moeten bijzetten om geen 'nee' te hoeven zeggen.'' Leergeld krijgt momenteel geld van de gemeentes uit het werkge bied. Ook serviceclubs, bedrijven en particulieren doen samen een flinke duit in het zakje. In een poging wat meer financi ële armslag te krijgen, doet de stichting nu een beroep op men sen om 'adoptieouder' te worden. Het werk van Leergeld is volgens de twee bestuursleden hard nodig. ,,We komen schrijnende situaties tegen'', zegt Van Weele. ,,Er zijn kinderen die niet naar school mo gen op hun verjaardag, omdat hun ouders geen traktatie kunnen be talen. Dat zou geen enkel kind mogen meemaken.'' Er is veel veranderd op het Goese bedrijventerrein De Poel. Zo is er een nieuwe afslag van de A58 geko men, bouwt Roompot een nieuw hoofdkantoor en zijn daar verschil lende fastfoodketens neergestre ken. Goes rukt zichtbaar op rich ting de A58 en daarmee verandert het uitzicht van 's-Heer Abtskerke aan de andere kant van de snelweg ingrijpend. ,,Vooral sinds die hoge reclamezuil is geplaatst. Dat is echt Vooral sinds die hoge reclamezuil is geplaatst. Dat is echt wel een ding wel een ding", zegt voorzitter Al bert de Jonge van de dorpsraad. ,,En dan komt bij Van der Valk ook nog een hoteltoren." Groenstrook Het tast het landelijke karakter aan, zeggen de inwoners. In die mening staan ze niet alleen. Ook de stich ting Behoud Zak van Zuid-Beve land maakt zich zorgen over de ont wikkeling, blijkt uit de nieuwsbrief van de stichting. De inwoners van 's-Heer Abtskerke willen graag een brede groenstrook om de gebou wen en reclamezuilen aan het zicht te onttrekken. Zorg Wethouder Arno Witkam van Bor- sele snapt de zorg van de inwoners van 's-Heer Abtskerke wel. ,,Ik kan me daar wel wat bij voorstellen", zegt hij. ,,Het is iets wat leeft. Het geeft een heel ander zicht richting het noorden." De suggestie van de inwoners om een brede groen strook te maken, kent Witkam. ,,We hebben het opgenomen in het groenstructuurplan", zegt hij. Maar dat betekent niet dat er daadwerke lijk bomen en struiken komen. ,,Het wordt dan een enorme groenstrook en die is niet een- twee-drie te realiseren. Je moet daarvoor grond verwerven en dan duurt het nog eens twintig jaar voordat het groen groot is." Wit kam wil het probleem bespreken met zijn Goese collega's. Meeuwse handelsonderneming bv zaterdag 1 juni 2019 SD 'Elk jarig kind moet kunnen trakteren' Rob Paardekam - Job van Weele, bestuurslid Meer informatie is te vinden op de website www.leergeld.nl/ oosterschelderegio. Geen weidse uitzichten met in de verte de kerktorens van Goes meer, maar een hoge reclame zuil van fastfoodketens en een groot kantoor. Die bepalen te genwoordig het uitzicht vanuit 's-Heer Abtskerke. De inwoners zijn er niet blij mee. Melita Lanting 's-Heer Abtskerke -Albert de Jonge Albert Plesmanweg 6 4462 GC Goes I Tel. 0113-2126201 Fax 0113-232214 Email: irrfo@meeuwse-goes.com De fietsen die Leergeld aan kinderen geeft, worden eerst grondig geïnspecteerd en gerepareerd door Bas Steketee (links). Bert Bolder heij (rechts) gaat ze vervolgens afleveren. foto johan van der heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 138