tri 12 NIEUWS Na zeven jaar gijzeling is de ontvoerde Nederlander Ewold Horn gedood in de Filipijnen. Wat is er in die jaren gedaan om hem te redden? Hij kwam om bij een ontsnappingspoging. „Niets doen is ook gevaarlijk." EWOLD HORN RECONSTRUCTIE 'Ministerie heeft al het mogelijke gedaan' REACTIE BZ „Natuurlijk leeft Ewold nog'', zegt Jed Quimbo. Het is januari 2019, en de 28-jarige Filipijn is een paar weken eerder vrijgelaten door terreur groep Abu Sayyaf. Een jaar lang heeft de zoon van een lokale burgemeester vastgezeten. Sa men met Ewold Horn, de Nederlander die dan al zeven jaar lang gegijzeld wordt in de onher bergzame provincie Sulu. Maar het gaat niet goed met Horn, vertelt Quimbo. ,,Ewold is zwaar ondervoed. Hij heeft me veel verteld over zijn familie, en over hoe graag hij hen weer wil zien. Maar hij beseft dat het een moeilijk verhaal is. De ontvoerders hebben onmogelijke eisen gesteld voor zijn vrijlating. Het leger komt met steeds zwaardere acties tegen Abu Sayyaf. En Ewold is bang dat hij daar het slachtoffer van wordt.'' De dood van Ewold Horn, die gisteren om kwam tijdens een gevecht tussen zijn ontvoer ders en het Filipijnse leger, is het trieste einde van een zeven jaar durende lijdensweg. Maar wat hebben de autoriteiten in die jaren gedaan om hem te bevrijden? Het ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft er nooit uitspraken over willen doen. Deze krant sprak de afgelopen ja ren tientallen betrokkenen, om uit te zoeken wat er achter de schermen gebeurde om Horn te bevrijden. Zo ontstaat in 2018 contact met Victor Taylor, een voormalig welzijnswerker uit het gebied, Ik heb nooit iets van Nederland gehoord. Ik had zo graag willen helpen die al jaren in contact staat met lokale macht hebbers en met leden van Abu Sayyaf. Taylor heeft als tussenpersoon een rol gespeeld bij di verse bevrijdingsacties. In 2016 heeft de familie van de Noor Kjartan Sekkingstad hem bena derd om te helpen, omdat de Noorse autoritei ten niet met de gijzelnemers willen onderhan delen. Sekkingstad komt begin 2017 vrij. „Iemand moet gaan betalen voor Horn'', zegt Taylor dan. ,,Deze acties worden nooit opgelost door de westerse overheden zelf, die willen niet praten met gijzelnemers. Ze praten met de regering in Manilla, maar dat is duizend kilo meter verder. Sulu is een andere wereld. Daar ligt de ware macht bij lokale gouverneurs. Zij kennen de terroristen. En ze willen helpen.'' Taylor noemt de naam van Abdusakur Tan, vi- cegouverneur van de provincie, die al jaren aan de touwtjes trekt in het gebied. Onderhandelaar Taylor benadert zijn contac ten op de eilandengroep en verneemt dat Horn nog in leven is. Hij zou gevangen worden ge houden door de groep van Radullan Sahiron, één van de belangrijkste leiders van Abu Sayyaf. Taylor biedt aan om via zijn relaties contact te leggen. Maar hij wil op dat moment niet dat zijn naam genoemd wordt. Het ministerie van Buitenlandse Zaken luis tert naar het verhaal van deze krant, maar zegt weinig te kunnen zonder te weten wie de tus senpersoon is. Verder verzoekt het ministerie vooral om zo min mogelijk te publiceren over ABU SAYYAF zaterdag 1 juni 2019 GO 'Hij wilde zo graag naar huis, maar verloor alle hoop' Het ministerie van Buiten landse Zaken zegt in een reactie dat bij ontvoerings zaken de lokale autoritei ten verantwoordelijk zijn. „Nederland onderhandelt niet en betaalt geen losgeld. Binnen die kaders heeft het ministerie al het mogelijke gedaan met alle mogelijke contacten om een oplossing in deze zaak te bespoedi gen." Er is 'tot zeer recent' op alle niveaus intensief contact geweest met de Fili- pijnse autoriteiten, aldus het ministerie, dat niet op de in houd daarvan wil ingaan. „Vanwege het belang van dit soort zaken en met oog voor de nabestaanden gaan we niet in op de specifieke in houd. Stille diplomatie ver eist ook dat je achteraf geen uitspraken doet over je inzet. Daar moeten onze partners op kunnen vertrouwen.'' Het ministerie zegt de vrese lijke afloop van de ontvoe ring zeer te betreuren. ,,We willen benadrukken dat de Filipijnse autoriteiten steeds de verantwoordelijkheid hebben gehad en gevoeld om deze zaak tot een goed einde te brengen. Daarvoor hebben de Filipijnen zich ui termate ingespannen over de gehele periode." Peter Groenendijk en Victor Schildkamp ILIPIJNEN INDONESIË Jakarta - Jed Quimbo, ex-gijzelaar M Gewapende leden van de terreurgroep Abu Sayyaf. De islami tische organisatie, die strijdt voor een eigen staatje, heeft de afgelo pen jaren geregeld westerlingen gegijzeld. ARCHIEFFOTO Ewold Horn en de Zwitser Lorenzo Vinciguerra, met hij werd ontvoerd. foto epa wie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 12