Verstopt achter parasoldennen ligt een spierwit droomstrand gewoon kijken en luisteren naar de golven. Om de bezienswaardigheden van Saint- Honorat te ontdekken, hoefje niet veel te doen, je komt ze vanzelf tegen. In de hui dige abdij verzorgen monniken rondleidin gen naar de cave, waar de wijn is opgeslagen in grote houten vaten. De wijn blijft er lig gen tot hij goed genoeg is om tijdens het filmfestival van Cannes te worden geschon ken aan de sterren. Op het eiland is één restaurant, La Ton- nelle. Hier kun je lunchen met je voeten in het zand en met uitzicht op buureiland Sainte-Marguerite. Er staat vooral vis op het menu, en zeevruchten. 's Middags ga ik op zoek naar de criques, verborgen baaien tus sen de rotsen met kristalhelder water. Het is er heerlijk. Ik ben nu al jaloers op het handvol bezoekers dat straks niet mee terugvaart, maar een paar dagen op retraite gaat in het klooster. abbayedelerins.com ïle de Port-Cros wandelparadijs De Chemin des Crètes balanceert hoog boven zee. Het smalle wandelpad klimt, daalt, wendt en keert over de westelijke uitlopers van het eiland. Soms duikt het een bos in, dan weer is er groots uitzicht over de Middellandse Zee of sta je op een tientallen meters hoge klif. Diep onder je slaan de woeste golven te pletter op de gril lige rotswand. Op de veerboot vanuit Le Lavendou was aan de passagiers al te zien geweest dat ïle de Port-Cros vooral een wandeleiland is. In plaats van koelboxen, parasols en teen slippers, droegen de bezoekers rugzakken, stokken en stevige schoenen. Stranden zijn er wel, maar ze zijn klein in aantal en be scheiden van formaat. Hoewel Port-Cros slechts 4 bij 3 kilome ter groot is, beschikt het over een netwerk van zo'n 30 kilometer wandelpad. Behalve de spectaculaire Chemin des Crètes kun je er bijvoorbeeld ook kiezen voor de Sentier des Plantes, de Vallon de la Solitude of de beklimming van de Mont Vinaigre met een uitzicht van 360 graden. ïle de Port-Cros was in 1963 het eerste Franse eiland dat Nationaal Park werd. Het ontsnapte daarmee aan de bouwwoede van het massatoerisme in de jaren 70. Port-Cros telt slechts een handvol huizen in het haventje en drie oude forten. Er wonen ongeveer vijftig mensen. De Chemin des Crètes slingert nu stevig omhoog, stap voor stap tot aan het uitkijk punt. Hier stort het eiland zich in de diepte. Op de rotswand houden eenzame bomen stand en lijken vogels geen moeite te heb ben om tegen de zeewind in te vliegen. Welke wandeling je ook kiest, het eind punt is Le Port, het haventje van Port-Cros. Hier staan wat huizen, restaurantjes en cafés aan de onverharde kade. Palmbomen zorgen voor schaduw die na een stevige tocht meer dan welkom is. Ik bestel een pasta met zeevruchten die hier recht voor de deur zijn gevangen. Met een glas rosé van de streek erbij. Vanaf mijn heerlijke stek zie ik de veer boot aanmeren en wandelaars aan boord gaan voor de terugreis. Ik sla mijn beurt over en neem de volgende. portcrosparcnational.fr ïle de Porquerolles droomstranden Droomstranden, Porquerolles heeft er drie van: Plage de Notre-Dame, Plage d'Argent en Plage de la Courtade. Plus een bonusstrand dat Grand Langoustier heet en aan de kant van de landtong wit zand heeft en aan de andere kant zwart zand. Langoustier ligt het verst van de haven en is eigenlijk alleen met de fiets bereikbaar. Het is hier dan ook het rustigst. Fietsen is dé manier om Porquerolles te ontdekken. Weg van de haven en het dorp - Le Village - zijn er geen verharde wegen meer. Op één dag fiets je de belangrijkste bezienswaardigheden makkelijk aan elkaar, zoals de vuurtoren op de zuidpunt, het Fort Sainte-Agathe en de botanische tuin met onder meer 150 soorten olijfbomen en 220 soorten fruitbomen. Het is ontspannen fietsen, want op Por- querolles rijden nauwelijks auto's, alleen de bakker, de postbode en een handvol andere Porquerollais mogen er eentje besturen. Maar die blijven gezien het beperkte weg- gennet vooral in de buurt van Le Village, dat ooit diende als quarantaineplek voor soldaten en immigranten uit vooral Noord- Afrika. Had je net een paar veldslagen in een ver vreemd land uitgevochten, moest je hier met het land in zicht nog een paar maanden blijven om te voorkomen dat je Frankrijk van enge ziektes zou voorzien. Als je de drukste dagen mijdt, is Porque- Reizen uminm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 128