Asperges van 3,11 en 4,5 meter GIPHARTS KOOKEILAND Nu het toch het seizoen is, vond de familie Giphart het een goed idee eens grondig onderzoek te doen naar asperges met een extreme lengte. We aten vorige week asperges. Zo vreemd is dat niet, want het einde van de aspergeoogst is in zicht - tradi tioneel loopt het seizoen tot 24 juni - en dus moeten we nog snel onze aspergetaks halen. Van de mensen die zeggen van asperges te houden, eet ruim 40 procent tien of meer keer per seizoen van de jonge scheuten van de aspergeplant. Wij horen daarbij, al moet ik zeggen dat vooral mijn gezins leden onverzadigbare asperge- slurpers zijn. In Europa eten de Duitsers asperges het meest, ongeveer twee miljard stengels per jaar. In Nederland komen we op de vijfde plaats als het om asper geconsumptie gaat (we eten toch nog zeker een goeie twin tig miljoen kilo). Ik ken deze cijfers omdat ik ernaar heb ge- googled, en dat kwam weer door mijn jongste zoon (12). Hij zit in de fase dat hij van alles steevast het grootste, beste, duurste en overtreffend- ste wil weten. Aan tafel hadden we het over hoe lang een as perge kan worden. De witte scheuten groeien onder de grond en moeten diep in de aarde worden gestoken om boven te worden gehaald. Ik schatte dat de langste asperge misschien wel een halve meter was. Mijn zoon dacht in zijn overmoed misschien wel een meter. Een meter... Dat kon ik me echt niet voorstellen. Om onze aspergevergelijking te beslechten zochten we de vraag op in het Guinness Book of Records. De langste asperge ooit gemeten werd geoogst door de broers Harry en Carson Willemse uit Canada, op 2 ok tober 2004. De scheut mat 351,7 centimeter, hoger dan mijn werkkamer. Het ging hierbij overigens om een groene asperge, die in tegen- stelling tot de witte boven de grond groeit. Volgens journalist/roman schrijver Edwin Winkels zijn er in Spanje overigens nog veel langere groene asperges te vin den: hij vond in de buurt van het plaatsje Sant Sadurm d'Anoia ooit een exemplaar van maar liefst 4,5 meter lang. Allemaal goed en wel, maar hoe zit het met wtae asperges? En - wilde mijn zoon weten - doet Nederland nog een beetje mee met het aspergemeten? Zeker wel! De langste gemeten witte stengel ooit werd gesto ken in Limburg en was een gevaarte van maar liefst - zet u schrap - 3,11 meter lang. Voor wie dit met eigen ogen wil zien: het exemplaar bevindt zich in het Nationaal Aspergemuseum D e Locht in het Limburgse Melderslo. Misschien iets voor mijn zoon om te bezoeken. 36 Eten FOTOSHODYCAREMAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 124