'Van zakkenrollers tot moordenaars, ik kan prima met ze werken' RECENSIE Van de aardbol verdwenen na over resocialisatie. „Gedetineerden die hun straf hadden uitgezeten, moesten een eerlijke kans krijgen terug te keren in de maatschappij, vond hij. Dus bood hij ze onderdak tot ze werk en een eigen woning vonden.'' Moeder Leky verstopte aanvankelijk het tafelzilver, maar draaide snel bij. ,,Met som mige ex-gedetineerden kreeg ze een goede band. Die liet ze zelfs op mij passen. Ik was 4 en vond het heel normaal, wat verklaart waarom ik nooit bang ben in een gevange nis. Van zakkenrollers tot moordenaars, ik kan prima met ze werken.'' Wel maakte ze bij haar eerste schrijfworkshop de fout haar gedetineerde cursisten blijmoedig te vra gen hoe hun weekend was geweest. ,,Ze keken me alleen maar aan: wat denk je zelf?'' Ze geeft ze opdrachten als: schrijf een brief aan je 12-jarige zelf, met alles wat je nu weet. Of: als je een huis was, in welke kamer verblijven dan welke emoties? ,,Dat levert prachtige teksten op, van mensen die nooit eerder een pen hebben vastgehouden of alleen in chocoladeletters kunnen schrij ven. 'In de kelder is mijn woede en mijn fiets', schreef een man. Pure poëzie. Het is mooi om te zien hoe het zelfvertrouwen van mensen groeit als ze iets leren.'' Dromen over okapi's Wat haar boeken typeert, is het magisch- realisme. Er is Katja met haar overleden metgezel, in wie na verloop van tijd gaten vallen. Er is Selma die over okapi's droomt, waarna er onherroepelijk iemand sterft. Ondanks dit soort onwaarschijnlijke ge beurtenissen laat je je als lezer moeiteloos meevoeren door Leky's boeken. Ook omdat ze over het talent beschikt tragische zaken als overlijden en diepe rouw met humor te beschrijven. ,,Dat doe ik niet om afstand te nemen van de pijn, maar juist om er licht op te zetten. Humor helpt om beter naar de tragiek te kunnen kijken, waardoor het je nog meer raakt.'' Ze wil laten zien dat dood en liefde met elkaar verbonden zijn. ,,Beide kun je niet plannen, beide kun je niet doorgronden en in beide gevallen verlies je soms de zeggen schap over jezelf. Als de liefde niet weder zijds is, kan dat het angstige gevoel geven dat alles je afgenomen wordt. Zoals de dood dat ook doet.'' Ze voegt eraan toe: ,,Denk ik.'' Want hoewel ze de rouw van haar karakters zeer invoelbaar weet te maken, schrijft Leky niet vanuit persoonlijke ervaring. „Behalve mijn oma van 102 heb ik nog geen sterf gevallen van dichtbij meegemaakt. De per sonages in mijn boeken weten meer dan ik.'' Schrijft ze ook over dit thema om haar eigen gevoelens ten aanzien van de dood te bezweren? ,,Nee, als ik eraan denk, raak ik nog steeds in paniek. Maar misschien helpt het me om de dood meer als onderdeel van het leven te zien, als iets dat nu eenmaal in de loop der dingen besloten ligt. Mijn 76-jarige moeder is daar goed in. Met kerst waren we naar een dienst in haar kerk, ze wees naar de nieuwe pastoor en zei vrolijk: 'Kijk, zij is degene die mij onder de grond gaat stoppen.' Gek genoeg werd ik niet ver drietig van haar opmerking, maar ging er iets troostends vanuit. Ja, dacht ik. Dat is een goede manier om ernaar te iiifiilffliü kijken." il» ie lietól Je ouders zijn niet jouw echte ouders, krijgt de Australische Kim te horen van een man die aanvankelijk weigert te vertel len wie hij is. Het leven van de fotografiedocent staat op z'n kop, want de man heeft bewij zen die geen andere conclusie toelaten dan dat Kim het peu- tertje is dat dertig jaar ervoor is verdwenen. Het drama speelde zich duizenden kilometers bij haar huis in Melbourne van daan af, in de Amerikaanse staat Kentucky. Een intrigerend gegeven, dat debuterend thrillerschrijver Christian White in In het niets (Bruna, €21) bij de kop pakt. Als Australische scenarioschrijver viel hij in zijn thuisland meteen in de prijzen met dit spannende boek. Niet zo gek, want White heeft er iets moois van ge maakt. Als lezer switch je af wisselend van het heden, waarin Kim op zoek gaat naar haar eigen geschiedenis, naar de dagen dat Sammy van het ene op het andere moment van de aardbol verdwijnt. D oor die af wisseling houdt White de vaart erin en maakt hij het de lezer lastig het boek weg te leggen. Hoe Kims leven er de afgelo pen decennia uitzag, komt niet goed uit de verf. En het wordt nergens nagelbijtend spannend - alleen aan het einde geeft White het plot een zwieper. Maar geen lezer zal het boek teleurgesteld dichtslaan; daar voor zit het verhaal domweg te slim in elkaar. 34 Lezen Dichterbij dan je denkt verschijnt bij uitgeverij Nieuw Amsterdam (€19). THRILLER Christian White In het niets Ellen den Hollander

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 122