'Voordat ik een zin op papier zet, moet ik het hele boek in mijn hoofd hebben' opticien met stemmen in zijn hoofd. Het zijn dit soort karakters die Leky be denkt aan haar schrijftafel in Berlijn. De liefde bracht haar vijftien jaar geleden van uit Keulen naar deze stad. Nu woont ze er met haar 11-jarige zoon, vertelt ze in een koffietentje in haar wijk Prenzlauer Berg. De relatie met de vader van haar kind is verbroken, maar ze co-ouderen harmoni eus. Met haar nieuwe vriend heeft Leky een lat-relatie, een vorm die goed bij haar past. Ze is graag alleen. Een einzelganger. Ook om te schrijven heeft ze veel tijd voor zich- zelf nodig, zegt ze. „Voordat ik een zin op papier durf te zetten, moet ik het hele boek in mijn hoofd hebben. Ik heb ze nodig, de lange dagen in mijn eentje achter mijn bu reau. Ik heb geprobeerd met anderen in een studio te werken, maar dan ontwikkelt zich bij mij een soort sociale fobie. Dan begin ik me te ergeren aan iemands ademhaling." Gênante crème Haar leven ziet er sinds haar succes in Duitsland anders uit, met veel reizen, sig neersessies, interviews en lezingen. ,,Dat is leuk, maar ook uitputtend. Ik moet mezelf steeds afvragen: waar laat ik mijn zoon, waar laat ik mijn hond, hoelang kan ik weg blijven?'' Inmiddels kan ze het zich veroor loven optredens af te slaan. Een luxepositie, beseft ze. Verder valt het wel mee met haar celebrity-status. ,,Soms word ik herkend in een winkel. Bij de drogist bijvoorbeeld, als ik net een gênante crème sta af te rekenen.'' Dat ze schrijver wilde worden, wist ze altijd al. Toch heeft ze een flinke omweg gemaakt. ,,Ik koos steeds de verkeerde studie, zoals Germanistiek en Cultuur wetenschap. Dat werd allemaal niks, want in plaats van te studeren zat ik stiekem te schrijven. Niet zulke beste dingen trou wens, als ik ze teruglees. Heel slechte din gen zelfs. Vergelijk mijn pogingen met die van een onhandig, te dik meisje dat balle rina wil worden. Ik stuurde weleens een gedicht of kort verhaal naar een tijdschrift of uitgever, maar kreeg überhaupt nooit antwoord. Pas toen ik een opleiding creatief schrijven volgde, viel het kwartje. Daardoor bestond mijn publiek niet meer alleen uit mijn moeder en mijn beste vriendin, dat scheelde al enorm. Opeens kreeg ik kriti sche, maar bruikbare feedback van docen ten en medestudenten. En hoe wanhopig en melodramatisch ik daar soms ook van werd - 'Iedereen is beter dan ik! Ik kan net zo goed stoppen!' - het was altijd een aan moediging toch weer verder te gaan.'' Behalve als auteur werkt ze al jaren als schrijfdocent in gevangenissen. Een erfenis uit haar jeugd, zegt Leky, met een vader die regelmatig ex-gedetineerden in huis nam. Hij werkte als psychotherapeut in een ge vangenis en hield er activistische ideeën op ZATERDAG 1 JUNI 2019 33

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 121