Zoveel soorten, zoveel smaken IPiÉil tbsS 4 Vakantiethriller: Suzanne Vermeer (pseu doniem van Paul Goeken) is met ruim 2,5 miljoen verkochte boeken de koningin van zinderende spanning op een tropisch ei land of tijdens een wintersportvakantie. Na de dood van Goeken in 2011 wordt de thrillerreeks door een onbekende auteur voortgezet. Ook Linda van Rijn en Kiki van Dijk zijn bekende namen in dit subgenre. #MeToo-thriller: Sommige uitgevers ver wijzen in persberichten of op de cover van een thriller rechtstreeks naar het #MeToo- fenomeen. Van Loes den Hollander ver scheen vorig jaar Mij zie je niet, waarin vol gens haar uitgever 'actuele kwesties als #MeToo en milieuonvriendelijke houtka chels' worden belicht. In De echtgenote van Alafair Burke wordt een hoogleraar ervan beticht grenzen te hebben overschreden. Seksuele intimidatie komt ook ter sprake in De nachtploeg van Michael Connelly, waar een agente nachtdiensten moet draaien nadat ze over haar chef heeft geklaagd. Domestic noir: Het spannende verhaal dicht bij huis is aan een opmars bezig. Een greep uit de vele titels: De dagen (Anita Larkens), Leugens (T.M. Logan), Wat jij niet ziet (Sarah Pinborough), Mama is hier (Mariette Zweers), Sluipend gif (Corine Hartman) en Toen het donker werd (Simone van der Vlugt). Spionageroman: De grootmeester van het genre, John le Carré, is inmiddels 87 jaar, maar weet nog steeds niet van ophouden. In oktober verschijnt zijn nieuwste, Agent running in the field, over de politieke turbu lentie die de wereld vandaag de dag in zijn greep houdt. Mick Herron publiceerde eer der dit jaar Dode leeuwen, over een weinig benijdenswaardige onderafdeling van MI6. Een andere naam die flink aan de weg tim mert is Daniel Silva, geestelijk vader van Gabriel Allon, kunstrestaurateur en mees terspion. Faction-thriller: Tomas Ross is de onge kroonde koning van de vaderlandse faction-thriller. Over veel historische gebeurtenissen heeft de drievoudig Strop- winnaar een fictieboek gepubliceerd: de moord op Pim Fortuyn, de Bijlmerramp, de moord op Theo van Gogh en Mata Hari. Zijn jongste thriller gaat over de moord op de Haagse prostituee Blonde Dolly. Col lega-auteur Jacob Vis schreef over Desi Bouterse, malversaties door projectontwik kelaars, IRA-terroristen en aardbevingen in Groningen. Willem Asman zag in de aanslag op Koninginnedag 2009 aanleiding voor het schrijven van een thriller. Historische thriller: Een spannend boek dat zich in het verleden afspeelt. Dat kan bijvoorbeeld het decor van de Tweede Wereldoorlog hebben, zoals Wolfsangel van Aslak Nore. Esther Teunissen gaat in haar thrillerdebuut Duimkruid terug naar de 16de eeuw en laat een 15-jarige jongen verdachte zijn in een moordzaak op het Haagse Bin nenhof. Almar Otten en Jacob Vis publi ceerden vijfjaar geleden bijna gelijktijdig een historische thriller over een opvallend bouwwerk: het Ronde Huis in de bossen bij Nunspeet, waar prins Hendrik aan orgiën zou hebben deelgenomen. Juridische (legal) thriller: Schrijvers van rechtbankthrillers hebben veelal een juri dische achtergrond. Dat is het geval bij de aartsvaders van het genre Scott Turow (advocaat), John Grisham (advocaat) en Phillip Margolin (advocaat), maar ook bij de nieuwe lichting, zoals Max van Olden (advocaat), Boris O. Dittrich (advocaat en rechter) en Steve Cavanagh (advocaat). De CSI-thriller: De Amerikaanse Patricia Cornwell schrijft al sinds de jaren 90 ge wilde thrillers rond patholoog-anatoom Kay Scarpetta. Landgenote en forensisch antropoloog Kathy Reichs bouwde een suc cesvolle thrillerserie op rond onderzoekster Temperance Brennan. In eigen land heeft forensisch rechercheur Carina van Leeu wen een drietal thrillers in de serie Unit Plaats Delict gepubliceerd. Ecothriller: Het klimaat is hot. Gouden Stropwinnaar Gauke Andriesse schreef in Nu ik er niet meer ben over de verdwijning van een klimaatwetenschapper. Ecoloog Ruben van Dijk heeft inmiddels drie kli maatthrillers op zijn naam staan. En Erik Betten debuteerde vorig jaar met Quaran taine, waarin een oude, dodelijke bacterie het noorden van Nederland in zijn greep houdt. Scandi-noir: Alle Scandinavische landen kennen succesvolle thrillerschrijvers, die hun boeken steevast in het hoge noorden laten afspelen. Een greep: Jo Nesb0, Gunnar Staalesen, J0rn Lier Horst (Noorwegen), Jens Lapidus, Lars Kepler, Hakan Nesser, Hjorth Rosenfeldt (Zweden), Jussi Adler- Olsen, S0ren Sveistrup (Denemarken), Arnaldur Indridason, Yrsa Siguröardóttir (IJsland), Antti Tuomainen, Matti Rönka (Finland). a*:.; De thriller kent talloze gedaanten. Een verre van volledig overzicht van de verschillende genres. t>' Tijdens de Spannende Boeken Weken (1 t/m 21 juni) ontvangt u bij aankoop van €12,50 aan Nederlandstalige boeken de griezelthriller Dolores Dolly Poppedijn van Thomas Olde Heuvelt cadeau. f*. ZATERDAG 1 JUNI 2019 25 - ï'K

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 113