'Ik ben er nu heel eerlijk en open over' a.'# m J A 'Ik ben twee keer gestopt met pillen en ook weer begonnen' 1 •li Medicijn gebruik ,,Sinds een jaar neem ik weer medicijnen, en ik ben nu heel tevreden met mijn leven: ik heb een vaste baan, ik doe werk dat ik leuk vind. Dat neemt niet weg dat ik dagelijks wordt geconfronteerd met mijn ADHD, al is het maar omdat ik drie keer per dag medicijnen moet slikken. Ik zit fors aan de dosis: 12,5 milligram Dexamfetamine per keer plus nog 150 mg Wellbu- trin. Dat werkt goed en ik heb geen last meer van bijwerkin gen. Toch is mijn doel om uit eindelijk van de medicijnen af te komen, want ik wil graag kinderen. Ik ben al twee keer gestopt met medicijnen en ook weer begonnen. Ik heb ze gewoon nodig. Als kind was ik een echte stuiterbal en slikte ik Ritalin. Toen ik vijf of zes was, ben ik getest. Ik vond die pillen hele maal niks. Ik kreeg ze moeilijk weg. En ik vond het vervelend als andere kinderen vroegen: wat heb jij dan? Tegen het eind van de mid delbare school ben ik gestopt. Ik was er klaar mee en het ging goed met me, mede dankzij de structuur die mijn moeder gaf. Totdat ik tijdens mijn mbo- opleiding Individuele Gezond heidszorg merkte dat ik de medicatie weer nodig had. Ik haalde steeds een praktijk onderdeel niet - dat had puur te maken met concentratie en overzicht. Na mijn opleiding begon ik aan mijn huidige baan in de ouderenzorg. Ik zorg voor de algemene dagelijkse levens behoeften van ouderen die wonen in zorgappartementen en aanleunwoningen. Dat liep aanvankelijk zo goed, dat ik al vrij snel besloot de medicatie af te bouwen. Dat ging toen iets minder goed. In 2015 kwam ik door een opeenstapeling van dingen thuis te zitten met een burn-out. Ik was overgeplaatst naar een interne afdeling voor dementerenden, waar ik veel minder op mijn plaats was. Ook privé speelde er van alles. Door de burn-out besefte ik dat ik serieus werk moest ma ken van mijn ADHD-klachten. Ik wilde de rust en regelmaat terug in mijn leven. Op advies van de arboarts ben ik toen gedragstherapie en coaching gaan volgen. Daar heb ik veel van geleerd en nog steeds: hoe ik moet omgaan met overprik keling, met sterke emoties en frustratie. Ik ben nu heel open en eerlijk over mijn ADHD en dat heeft me veel begrip opge leverd. Inmiddels ben ik gelukkig terug op mijn oude afdeling. Ik heb een meedenkende ma nager; ik had het niet beter kunnen treffen. Ik werk in een groot team en met mensen - dat is soms best druk. Jaren terug kreeg ik, als ik druk was, nog weleens een flauwe opmer king: daar hebben ze een pille tje voor, hoor. Nu weet ik wan neer en hoe ik me moet afzon deren. Ik ben heel trots op waar ik nu sta.'' 20 Het ADHD-medi- cijngebruik in Nederland daalt. In 2018 werden, volgens de Stich ting Pharmaceuti- sche Kengetallen, 206.000 personen behandeld met methylfenidaat, de werkzame stof van de bekende pillen- merken Retalin en Concerta. Dat zijn 3,7 procent gebrui kers minder dan in 2017. Onder kinde ren tot 18 jaar was de daling in medi cijngebruik zelfs 7,8 procent ten op zichte van het jaar ervoor. Tot 2014 was er juist sprake van een toename van het medicijn gebruik. In dat jaar werd een record van 220.000 ge bruikers geteld. De daling is mede het gevolg van een advies dat de Gezondheidsraad in dat jaar uitbracht om niet te snel de diagnose te stellen en medicijngebruik voor te schrijven, maar ook te kijken naar omgevings factoren en maat schappelijke ontwikkelingen zoals de algehele toegenomen prestatiedruk en afgenomen toleran tie van afwijkend gedrag. Inmiddels wordt er door scholen, zorgverle ners en ouders ook gezocht naar alternatieve metho den. Sabrina Jonker (28) woont in Etten-Leur. Ze ondervindt elke dag de gevolgen van ADHD. m

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 108