'Ik ben uit mijn milieu gevallen en eenzaam' 'Ik ben niet dom, lui of naar. Ik heb een aandoening' ,,Er wordt nooit gepraat over het leed dat onzichtbare aandoeningen zoals ADHD, en in mijn geval ook nog Asperger, veroorzaken. Dat vind ik zeer pijnlijk. In 2005 is bij mij de diagnose gesteld, na jaren van dramatisch leven. Pas toen wist ik: het ligt niet aan mij. Ik ben niet dom, lui of naar. Ik heb een aandoening. Die diagnose heeft me geen enkele vorm van me deleven opgeleverd. Breek je een enkel, dan word je bedol ven onder ansichtkaarten; krijg je zo'n bericht, dan blijft het pijnlijk stil. Tot mijn 55ste ging bij mij kort gezegd alles fout. Ik kom uit een goed milieu, een acade misch milieu ook, en met een IQvan 130 was ik voorbestemd om rechten te studeren en dan te trouwen met een advocaat, waarna ik waarschijnlijk op een gegeven moment thuis zou ko men zitten en vooral dinertjes zou geven, zoals dat in de jaren 50 ook ging - maar dan had ik tenminste aangetoond dat ik op academisch niveau kon pres teren. Het liep anders. Mijn gymna sium werd al snel een havo- pretpakket. En mijn gedrag liep ernstig uit de pas met mijn IQ ik was impulsief en voor een buitenstaander niet altijd te volgen. Het was mijn droom om ondernemer te worden in de hippische sector: manege houder of springruiter. Maar het werd een baan als directie secretaresse. En toen de kinde ren kwamen ben ik op een ge geven moment acht maanden in gedragstherapie geweest in een psychiatrisch ziekenhuis. was, totdat ik hoogbegaafd bleek. Die therapie heeft er toe geleid dat ik er voor mijn kinde ren kon zijn en dat zij wel op academisch niveau hebben kunnen presteren. Mijn zoon van 37 heeft ook ADHD en mijn dochter, 35, vindt een diagnose niet belangrijk; die regelt de dingen op haar eigen manier. Mijn doel was dat zij zouden slagen in het leven. Dat is ge lukt. Mijn oudste wordt bin nenkort assistent-hoogleraar. Ik ben nu 65. Terugkijken stemt me niet vrolijk. Ik heb niets gepresteerd, nooit iets met mijn talenten kunnen doen, en nooit waardering gekregen. In 2005 ben ik een leuke baan kwijtgeraakt omdat ik mijn mond te ver heb opengedaan. Sindsdien werk ik 24 uur per week in de schoonmaak branche - meer kan mijn lijf niet aan. Daarmee zit ik aan de maatschappelijke onderkant. Ik begin elke dag met een anti depressivum, dan trek ik mijn mondhoeken omhoog en ga aan de slag. Dat ik geen geld heb, vind ik niet eens het ergst, maar ik ben uit mijn milieu gevallen en eenzaam. Gelukkig kunnen mijn kinderen het leven wel omhoog leven.'' Geertrui Krame (65) uit Doorn kijkt terug op een, wat zij noemt, dramatisch leven. Eerst dachten ze dat ik dom ZATERDAG 1 JUNI 2019 19

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 107