'Het is een hele stap om medicijnen te gaan gebruiken' illr W - A ÉÜS Het zet de aandacht aan en geeft rust in het hoofd. En daardoor zie je ook dat coaching en cognitieve therapie veel beter werken.'' Coaching richt zich op praktische proble men: te laat komen, uitstelgedrag, niet goed kunnen luisteren, niet met geld kunnen omgaan. De cognitieve therapie richt zich op het ontdekken van talenten en het bij sturen van het zelfbeeld. „Mensen hebben vaak van kinds af aan het gevoel dat ze an ders zijn, dat ze een loser zijn en niets kun nen'', aldus Kooij. Ook alternatieve behandelmethoden wor den onderzocht. Psycholoog Lotte Janssen, verbonden aan het RadboudUMC, promo veerde 1 april op een onderzoek naar het effect van mindfulness als aanvulling op de reguliere ADHD-behandeling. ,,We hebben een groep volwassenen met ADHD een mindfulness-based cognitive therapy laten doorlopen, waarbij ze gedurende acht weken eens per week een mindfulness- training van 2,5 uur kregen. De training bestond uit geleide meditaties zoals zit- en loopmeditatie, de bodyscan, lichamelijke oefening zoals staande en liggende yoga, een stiltedag, en informele oefeningen die gemakkelijk in het dagelijks leven te inte greren zijn: ademhalingsoefeningen en het met aandacht doen van dagelijkse routine bezigheden als afwassen en tandenpoet sen.'' Deelnemers werd gevraagd om dertig minuten per dag thuis te oefenen. Het resultaat is positief, aldus Janssen. ,,Bij meting na drie maanden blijkt een dui delijke vermindering van de symptomen van ADHD - aandachtstekort, hyperactivi teit en impulsiviteit - op te treden in verge lijking met een andere groep mensen die de reguliere ADHD-behandeling zonder mindfulness had gevolgd.'' Of mindfulness ook werkt als op zichzelf staande behande ling, kan Janssen niet zeggen. ,,Dat is een interessante vraag waarvoor zeker vervolg onderzoek nodig is.'' Ste" VI 18

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 106