Kroongetuige tipt acht moorden Tilburger wilde ruim half miljoen cashen met gestolen cheque Halsema stuurt baas van brandweer weg Studeren met Philips 9 V£ Laten, - I OW #l£T uirneLKfw Philips-Van der Willigen- fonds. Het Eindhovense bedrijf betaalde tussen 1916 en 2014 mee aan de opleiding van kinderen van werknemers. Het fonds werd in 2014 wegge saneerd, tot grote teleur stelling van personeel. Wij hebben recent een zoon aan genomen van een werknemer. Hij studeerde civiele techniek Volgens Tromm maken jaarlijks 2500 jongeren gebruik van het stu diefonds. ,,We ontvangen met enige regelmaat bedankbrieven van studenten of scholieren die hun studie of school hebben afge rond.'' Fiscaal aantrekkelijk Een studiefonds kost bedrijven geld, maar het is wel fiscaal aan trekkelijk. Bovendien kunnen de bedrijven dankzij het fonds beter concurreren met andere techni sche bedrijven. Tromm: ,,In som mige gevallen heeft het bestaan van het studiefonds bij TBI een wervend werking of aantrekkings kracht op nieuwe medewerkers gehad.'' Er is nog een pluspunt: in de toekomst zouden kinderen van werknemers met een passende opleiding zélf aan de slag kunnen gaan bij het bedrijf. Dat gebeurt nu ook al, zegt Ko ning van Van 't Hek. ,,Als hoofd personeelszaken ken ik alle mede werkers en hun gezinssituatie. Af en toe vraag ik dan: hoever is jouw zoon of dochter met de studie? We hebben op die manier recent de zoon aangenomen van een werk nemer. Hij had civiele techniek ge studeerd en wij konden hem een mooi traject bieden.'' Nabil B. beschuldigt de organisatie van de voortvluchtige Ridouan Taghi van acht liquidaties, twee mislukte moordpogingen en de voorbereiding van later verijdelde plannen twee rivalen dood te schieten. Dat blijkt uit een lijst die is opgenomen in zijn nog geheime kluisverklaringen, waarover Het Parool beschikt. Die verklaringen worden een dezer dagen aan de verdachten verstrekt, zodat die zich met hun advocaten kunnen voorbereiden op de eerste verho ren van de kroongetuige vanaf 10 juli. De spijtoptant heeft over de moordzaken gedetailleerde infor matie van binnenuit gegeven. On der de vermoorde slachtoffers over wie hij spreekt, zijn onschuldige buitenstaanders. Met de verklaringen van de kroongetuige hoopt justitie de op drachtgevers en tussenpersonen te kunnen laten veroordelen. Zeker nu die verklaringen, plus de biecht van de tweede kroongetuige Tony de G., kunnen worden gelegd naast een goudmijn aan onderlinge e-mails via versleutelde 'PGP'- Blackberry's, die ook de groep- Taghi intensief gebruikte. Miljoenen van dergelijke e-mails, waarin zeer expliciet over liquidaties wordt gesproken, zijn in beslag genomen en onverwacht leesbaar gemaakt. Met toestellen en e-mailadressen die justitie aan verdachten koppelt, zijn talloze berichten verstuurd waarin de voorbereidingen en nasleep van onderwereldmoorden zijn te vol gen. De mails zijn veelal in straat taal en slordig Nederlands, maar niet mis te verstaan. De groepering rond Taghi en rechterhand Saïd Razzouki wordt overigens aan meer dan de door Nabil B. beschreven moorden en moordplannen gekoppeld, name lijk tientallen. Het delict dateert van enkele jaren geleden. Dat melden Keniaanse media, waaronder de krant The Star. Toen hij zich bij de bank meldde om het geld te innen, legitimeerde hij zichzelf als de Amerikaan Do nald MacDaniel, stelt de krant. Dat deed hij met vervalste documen ten. Fraudeonderzoekers van de Amerikaanse ambassade in Kenia ontdekten het bedrog. Ze werden geïnformeerd door medewerkers van een bank waar hij een rekening wilde openen en het geld wilde storten. Die zagen dat V. op ver schillende documenten verschil lende foto's gebruikte. De cheque, uitgegeven door de Amerikaanse centrale bank, kwam uit de boedel van een failliete bank in de Keniaanse hoofdstad, meldt The Star. Volgens de rechter wist V. dat de cheque door diefstal verkre gen was. In een persoonlijk woord richting de rechter zei V. dat hij aan diabetes lijdt en last heeft van een hoge bloeddruk. Ook meldde hij dat hij drie zussen heeft, van wie er een ziek is. Zij zouden alle drie van hem afhankelijk zijn. De familie van V. woont in Nederland. De man zei dat hij een jonge vrouw heeft en een dochtertje van 4. Daarna meldde hij het bestaan van zeventien geadopteerde kinde- ren. Ook maakte hij gewag van een weeshuis dat hij elders in het land runt, waarin jonge kinderen leven die voorheen op straat leefden. Misbruik De Nederlander wordt in Kenia ook verdacht van seksueel misbruik van minderjarige meisjes. Hij zou de slachtoffertjes hebben betaald voor seks. Ook zou hij de moeders van de meisjes geld hebben gegeven voor onder meer boodschappen. De zaak zou in april dienen, maar is uitge steld. Het gaat om meisjes tussen de 8 en 14 jaar. V. zou hen seksueel heb ben misbruikt tussen 2011 en 2014. Hans V. werd voor deze zaak eind vorig jaar aangehouden. In middels is hij weer op vrije voeten. Hij ontkent de beschuldigin gen. Het is niet voor het eerst dat hij »V. wordt ook verdacht van seksueel misbruik minderjarige meisjes in verband wordt gebracht met sek sueel misbruik. Ook in 2001 werd hij verdacht van misbruik van minderjarige meisjes. De Nederlander bestierde toen een kostschool in de sloppen wijken van Nairobi. Hij zou er mei den van 12, 13 en 15 jaar hebben mis bruikt. Zelf ontkende hij dat. De Keniaanse stichting Cradle spande namens de drie meisjes een rechts zaak aan, maar V. werd niet veroor deeld. Volgens de stichting werden verdachten en getuigen in het pro ces zwaar tegengewerkt door de Keniaanse politie. Ook in Nederland werd hij ver oordeeld in een misbruikzaak. Dat was in de jaren 90. Rond de eeuw wisseling vertrok V. naar Afrika. Politieman Schaap werd in het voorjaar van 2016 door burgemees ter Eberhard van der Laan aange steld als krachtige commandant die de 'wittemannencultuur' in de ka zernes moest openbreken. Het moest afgelopen zijn met seksisme en racisme en ook vrouwen en minderheden moesten zich meer thuis kunnen voelen in het korps. Schaap drukte 'de proeftuinka zerne' erdoor die Van der Laan al in 2011 met de vakbonden en de machtige informele leiders van de uitrukdienst had afgesproken. Dat- zelfde plan was vervolgens tegen gehouden door de betrokken bon den en brandweerlieden. Ook trad Schaap hard op tegen brandweerlieden die betrokken waren bij incidenten die in zijn ogen symbool stonden voor de vrouwonvriendelijkheid en het ra cisme binnen het korps. In zijn strijd tegen de machocultuur zegde hij deze week nog een brandweer man die bijna dertig jaar in dienst was, ontslag aan omdat die al twin tig jaar een prominent lid is van de Amsterdamse afdeling van de Hells Angels. Door zijn harde optreden en om dat hij de vakbonden als 'de maffia van de medezeggenschap' had weggezet, stuitte Schaap op felle kritiek van met name de uitruk- dienst, van oudsher oppermachtig. Het bestuur van de veiligheidsregio stelt dat Schaap veel resultaat heeft geboekt, maar dat het tijd is voor een volgende fase in de modernise ring. Schaap 'betreurt' de keuze, maar 'respecteert' die wel. vrijdag 31 mei 2019 GO studiezakje De invoering van het leenstel sel en de hoogte van de rente op de lening leidden tot veel protest onder studenten, zoals hier in 2014. FOTO ANP Een van de bekendste studiefondsen was het Gerard Philips richtte het fonds op met zijn vrouw Jo hanna. -Patricia Koning, hoofd personeelszaken Van 't Hek Kroongetuige Nabil B. heeft aan justitie een voor Neder landse begrippen onthullende inkijk gegeven in de liquidaties door en moordplannen van 's lands grootste en voortvluch tige crimineel: Ridouan Taghi. Paul Vugts Amsterdam De Tilburger Hans V., die in Kenia wordt verdacht van kin dermisbruik, is gisteren in hoofdstad Nairobi opnieuw voor de rechter verschenen. Hij kreeg een boete van bijna 3000 euro omdat hij met een gestolen cheque bijna 600.000 dollar wilde innen. Sander van Mersbergen Rotterdam/Nairobi Brandweercommandant Leen Schaap moet tegen zijn zin weg bij de Amsterdamse brandweer. Onder druk van burgemeester Femke Halsema wordt hij per 1 oktober vervangen door een nieuw gezicht dat 'met een an dere dynamiek' de modernise ring moet voortzetten. Koen Voskuil Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9