c* H Jonge Geuzen knallen erop los w Burgemeester: We moeten instaan voor veiligheid vips en publiek Nacompetitie Hoek voelt zich nog niet verslagen n i-> Theo Giele Terneuzen ,,We hebben nog geen bevestigin gen of afzeggingen gekregen. Het zou natuurlijk prachtig zijn als de president van de Verenigde Staten zou komen, maar dat stelt wel eisen aan de veiligheid", aldus de Terneu- zense burgemeester Jan Lonink. De uitnodigingen aan vertegenwoor digers van alle geallieerde landen zijn de deur uit. Als het gaat om staatshoofden zoals de president van de Verenigde Staten of de ko ning van België zet koning Willem- Alexander als 'collega-staatshoofd' zijn handtekening onder de brief. Regeringsleiders, zoals de Cana dese premier Justin Trudeau, wor den door premier Mark Rutte uit genodigd. Wie daadwerkelijk eind augustus in Terneuzen zullen verschijnen is nog niet bekend. Maar het plannen van alle veiligheidsmaatregelen kan niet wachten op de bevestiging van de komst van deze vips. Zeker niet omdat de zomervakantie er aan zit te komen. Het is gemakkelijker om later af te schalen naar een lager be veiligingsniveau, dan op stel en sprong nog te moeten opschalen, aldus burgemeester Lonink. Voor dat de uitnodigingen werden ver stuurd is volgens Lonink uiteraard contact geweest met de verschil- Bezoek van Trump stelt wel eisen aan de veiligheid lende ambassades. Daaruit kwam geen signaal dat aanvaarding van de uitnodiging 'onmogelijk werd ge acht'. Publieksevenement De betrokken autoriteiten zetten daarom in op het 'hoogste scenario'. Daarbij is ook de Nationaal Coördi nator Terrorismebestrijding be trokken. Elke twee weken is er overleg. Lonink zelf zegt bijna da gelijks bezig te zijn met de voorbe reiding voor het evenement op 31 augustus. Het Nationaal Comité 4 en 5 mei en de stichting 75 Jaar Vrij heid willen dat het een echt pu blieksevenement wordt. ,,Dat bete kent dat we moeten instaan voor zowel de veiligheid van de vips als van het publiek", zegt Lonink. Maandag geeft onder anderen de Zeeuwse commissaris van de ko ning Han Polman een toelichting op het programma tijdens een pers conferentie te Wageningen. Op de bijeenkomst in Hotel de Wereld voeren ook Gerdi Verbeet (voorzit ter van het Nationaal Comité 4 en 5 mei), staatssecretaris Paul Blokhuis (coördinator namens het kabinet van 75 Jaar Vrijheid) en de Zuid Hollandse commissaris van de ko ning Jaap Smit (tevens vice-voor- zitter van het comité) het woord over alle activiteiten die dit en vol gend jaar worden gehouden. ZEELAND2 1% I vrijdag 31 mei 2019 I pzc.nl e-mail: redactie.terneuzen@pzc.nl ZEELAND13 V _£0§£$Ê - ~^r~" I !Rï®!i8!58S3 BIERVLIET Met een rotvaart schoten ze gistermiddag in Biervliet naar bene den, de jonge Geuzen in hun zeepkisten. Op de Markt moesten ze flink afrem men, anders was het publiek het haasje. De zeepkistenrace op de Biervlietse Geuzenfeesten maakte wat los met 34 deelnemers. Jarno van Hout (11) sprong eruit met zijn van een olievat ge maakte zeepkist. Hij won de originaliteitsprijs. Zijn 'tegenstander' Jens de Ruijsscher won als langzaamste de troostprijs. Arinka Walhout was het snelst. De Geuzenfeesten zijn vandaag ook nog, met markten en veel live muziek. Terneuzen zet zich schrap voor de komst van Trump Bij de voorbereidingen voor de herdenking van de Slag om de Schelde gaan de autoriteiten uit van de komst van alle uitgeno digde staatshoofden en rege ringsleiders, inclusief de Ameri kaanse president Donald Trump. De herdenking op 31 augustus in Terneuzen is de start van een jaar lang de viering van 75 jaar vrijheid. -Jan Lonink, burgemeester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 61