h 1 'Plannen gemeente goed voor minima' 7 Of je nou tram- en treingek bent of niet, de rijtuigen van het RTM- museum in Ouddorp laten ieders hart sneller kloppen. Dit weekend, tijdens het stoomfestival, rijden ze zo'n beetje allemaal. Ouddorp Alsof ze op schoolreis gaan, zo staan de passagiers van de MABD1602 te trap pelen tot ze de oude dame kunnen betreden. Het is het soort trammetje dat vroeger ook op Schouwen-Duiveland reed, legt conservator Mark Grootendorst in zijn authentieke RTM-kostuum uit. ,,Tot 1 februari 1953. Toen reed het trammetje met zware storm de remise van Brouwershaven in om er nooit meer uit te komen." Hij zucht. ,,En daarna kwamen de bussen." Die melancholie is op het hele terrein van het RTM-museum te voelen. De rijtuigen zijn ongelo felijk mooi opgelapt en er valt geen vrijwilliger op jeans en sneakers te betrappen; iedereen loopt er vooroorlogs bij en valt geen seconde uit die rol. Van het trekken aan de stoomfluit tot het hangen uit het raam als de stoomtram voorbijrijdt: alles is net als in de film. Onno de Vries uit Leerdam heeft een plekje in de vip-tram bemachtigd. Hij kan niet stilzit ten van enthousiasme. ,,We heb ben in Nederland veel museum spoorlijnen, maar geen enkele kan aan deze lijn tippen. Deze is namelijk hartstikke echt. En alles wat hier rijdt, heeft hier vroeger ook daadwerkelijk gereden. Dat is heel bijzonder." De Vries is het schoolvoorbeeld van een treingek. Als kind al. ,,Mijn vader was stationschef in Elst, dus wij woonden naast het station. Ik ben echt tussen de spoorrails opgegroeid. We gingen met het gezin wel eens naar Am sterdam en dan zag ik daar de trams. Die vond ik óók leuk. Thuis heb ik ook wat treintjes, ja." Zijn vrouw Hanneke lacht. ,,Zeg maar gerust een hele verdie ping vol." Haar man buigt zich intussen naar een medepassagier en dompelt zich weer onder in de taal van treingekken. ,,Ben jij ook van de NVSB? Weet je toevallig of dat omC'tje ook rijdt?" Brouwerseiland Het dieseltrammetje hobbelt langs vakantieparken en bermen waar weer andere treingekken met camera's klaarstaan om de rijtuigen vast te leggen, liefst met veel stoom. ,,En hier zou Brou werseiland komen", legt Groot- endorst zijn passagiers uit. ,,Maar dat gaat gelukkig niet door. An ders waren wij ons mooie spoor lijntje langs het water kwijt ge weest." De tram stopt op de Middel plaat, waar even van spoor wordt gewisseld. Zo authentiek dat het een spel lijkt, al is het echt. Even lijkt Grootendorst uit zijn rol te vallen, als zijn telefoon gaat. Tot het besef van de ringtone neer daalt: het geluid van een stoom fluit. De gemeente wil vanaf 1 januari de eigen toeslagen verruimen voor huishoudens die van een mini mum inkomen moeten rondko men. Daarbij gaat het, naast de in dividuele inkomenstoeslag, ook om uitbreiding van de collectieve aan vullende zorgverzekering en de re geling voor reiskosten van scholie ren. Het nieuwe beleid is minder gunstig voor chronisch zieken en gehandicapten. Die kunnen nu nog aanspraak maken op een standaard vergoeding van 350 euro per jaar. Dat bedrag wordt de komende drie jaar stapsgewijs gehalveerd. De uit breiding van de collectieve zorgpo lis compenseert dat verschil aan die kant, aldus burgemeester en wet houders in het raadsvoorstel. Het geld dat de gemeente spaart, wordt ingezet als extraatje voor de andere doelgroepen. Zo ontstaat een 'even wichtigere verdeling voor alle doel- groepen' in deze categorie, zei wet houder Cees van den Bos (Sociaal Domein) eerder in een toelichting. Volgens het Nibud komen alle huishoudens na het doorvoeren van de voorgestelde maatregelen fi nancieel rond met het basispakket en gaan de meesten erop vooruit. In die laatste categorie vallen koppels met kinderen, éénoudergezinnen en alleenstaanden. Een paar zonder kinderen levert evenwel 92 euro per jaar in. De alleenstaande aow-ge- rechtigde met zorgvraag blijft ook in het nieuwe toeslagenbeleid kwetsbaar, signaleert het Nibud. De gemeente kan de hogere toeslagen en duurdere collectieve ziektekostenverzekeringen binnen het bestaande minimabudget op vangen, geven B en W aan. Positief Het college heeft zijn principebe sluit voorgelegd aan de Adviesraad Sociaal Domein. Deze onafhanke lijke burgercommissie is positief over de voorgestelde beleidswijzi ging en 'juicht het toe dat beleids matig aandacht besteed wordt aan diverse geconstateerde knelpunten in het huidige versnipperde mini mabeleid'. Punt van kritiek is nog wel dat de doelgroepen niet zelf is gevraagd naar hun ervaring met de bestaande praktijk rond toeslagen en regelingen. PROJECTPLAN BESTORTEN ONTGRONDINGSKUILEN OOSTERSCHELDEKERING vrijdag 31 mei 2019 SD Treingekken komen samen in Ouddorp Wendy Wagenmakers J) Check RTM-ouddorp.nl voor het festivalprogramma. De meeste huishoudens met een minimum inkomen gaan er met het nieuwe beleid van de gemeente Schouwen-Duiveland op vooruit. Dat blijkt uit een doorberekening van de beoogde wijzigingen door het kenniscen trum Nibud. Marcel Modde Zierikzee Rijkswaterstaat Ministerie van Infrastructuur en Waterstaat WATERWET De Minister van Infrastructuur en Waterstaat heeft het voornemen om het projectplan Bestorten ontgrondingskuilen Oosterscheldekering vast te stellen. Inhoud Projectplan Als gevolg van de sterke stroming in destroomgeulen van de Oosterscheldekering ontstaan in de nabijheid van de bodembeschermingsmatten, onderdeel van de fundering van deze bij Rijkswaterstaat in beheer zijnde primaire waterkering, ontgrondingskuilen. Ten behoeve van de stabilisatie van deze op diverse plaatsen ontstane erosiekuilen zal Rijkswaterstaat bestortingen moeten uitvoeren. Op basis van ervaring wordt verwacht dat de komende 5 jaar circa 27 hectare bodem van de Oosterschelde moet worden gestabiliseerd in het plangebied rondom de Oosterscheldekering. Omdat het ontstaan van ontgrondingskuilen een dynamische ontwikkeling is, is niet exact te voorspellen waar deze bestortingen plaats gaan vinden. Daarom is een ruime strook rondom de Oosterscheldekering gehanteerd als plangebied. Terinzagelegging Het plan met bijbehorende stukken ligt van 3 juni 2019 vooreen periode van zes weken ter inzage bij: Rijkswaterstaat Zee en Delta, Poelendaelesingel 18 te Middelburg; Gemeente Veere, Traverse 1 te Domburg; Gemeente Noord-Beveland, Voorstraat 35 te Wissenkerke; Gemeente Schouwen-Duiveland, Laan van Sint Hilaire 2 te Zierikzee. Zienswijze(n) Belanghebbenden kunnen naaraanleidingvan het plan zienswijzen naarvoren brengen gedurende de periode van terinzagelegging. Zienswijze(n) kunnen worden gericht aan Rijkswaterstaat Zee en Delta, afdeling Werkenpakket, Postbus 2232, 3500 GE Utrecht, ter attentie van de heer mr. M. de Bruijne. Middelburg, 28 mei 2019 DE MINISTER VAN INFRASTRUCTUUR EN WATERSTAAT, namens deze, directeur Netwerkontwikkeling Rijkswaterstaat Zee en Delta mevrouw drs. E.B. Alwayn Onno en Hanneke de Vries in de oude dieseltram met machinist Guido (rechts) en rangeerder Sven. foto's dirk-jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 58