Eerdere grote ongelukken op Europese rivieren II 4 DONAU SCHEEPSRAMP In Hongarije zijn zeker zeven mensen om het leven gekomen nadat woensdagavond een rondvaartboot kapseisde en zonk. Gisteravond werden nog 21 opvarenden vermist. De slachtoffers zijn voornamelijk toeristen uit Zuid-Korea. Het ongeluk met de rondvaartboot gebeurde rond kwart over negen op de Donau in de hoofdstad Boeda pest bij de Margitbrug, ter hoogte van het parlementsgebouw. Op webcambeelden is te zien dat de 27 meter lange boot wordt geraakt door een veel groter cruiseschip. Beide schepen varen naar het noor den. Vlak voor de doorgangen on der de Margitbrug maakt de rond vaartboot een bocht en komt zo voor het opstomende cruiseschip. Het is geen gebruik dat reddingsvesten worden gedragen op rondvaartboten Het kleinste schip kapseist. De rondvaartboot zou in 7 seconden zijn gezonken, aldus politiewoord voerder kolonel Adrian Pal. Hij kon niet bevestigen of er nog altijd mensen opgesloten zitten in de rondvaartboot. Wel is inmiddels een strafrechtelijk onderzoek ge start naar het ongeluk. De kapitein van het grote cruiseschip is gearres teerd. Beide kapiteins zouden zeer ervaren zijn op de Donau. Inmiddels heeft cruiseschip-ope rator Viking bevestigd dat een van zijn schepen bij een aanvaring be trokken was. Niemand aan boord raakte gewond, er werden geen ver dere details gegeven. Of het schip, dat 135 meter lang is en tot 190 pas sagiers kan herbergen in 95 luxe hutten, na de botsing is doorgeva ren is niet duidelijk. Later zou het in een dok hebben aangemeerd, meldt de Zwitserse krant Blick. Het zou gaan om de Viking Sigyn die net in de vaart is en Basel als thuishaven heeft. Operator Viking heeft dit niet bevestigd. Het was op het mo ment van de botsing slecht weer met veel wind en harde regen. Volgens een woordvoerder van de Hongaarse ambulancedienst is er minimale hoop nog overleven den te vinden. ,,Als woordvoerder wil ik niet zeggen dat er geen hoop is, maar ik denk dat er heel weinig kans is nog overlevenden te vin den'', aldus Pal Gyorfi gisteren op de Hongaarse televisie. Drenkeling Een aantal mensen werd levend uit de sterk stromende en druk beva ren rivier gehaald. Volgens de Hon gaarse website Index.hu werd een drenkeling gevonden bij de Petofi- brug, ongeveer 3 kilometer van de plaats van het ongeluk. De tempe ratuur van het water is 10 tot 12 gra den. Alle geredde opvarenden heb ben onderkoelingsverschijnselen, maar maken het naar omstandighe den goed. Er waren vermoedelijk 33 passagiers en twee bemanningsle den aan boord van het schip. De oudste toerist was een 72-jarige man, de jongste een meisje van 6. Meteen kwam een grote red dingsoperatie op gang. Andere bo- Overvaring woensdag 21.15 UUR: Het hotelschip Viking Sigyn (135 m) overvaart rondvaartboot Hableany (27 m.) vrijdag 31 mei 2019 Het zinken van een rondvaartboot is een zeldzaamheid in Europa. De afge lopen 25 jaar waren er niettemin enkele ongelukken op verschillende rivieren, vooral in Rusland. Juni 2018 Elf opvarenden van een catamaran komen om als het schip op de Wolga bij Wolgograd tegen een vracht schip vaart. Vijf op varenden worden gered. Juli 2011 Meest dodelijk was het zinken van het Russische passa giersschip Bulgaria op de Wolga. Het schip kwam op 10 juli in een storm terecht. Er waren 208 mensen aan boord, 122 verdron ken. Het overbela- den schip zonk in enkele minuten. Het was de grootste ci viele scheepsramp sinds 1986, toen de Admiraal Nakhimov op een vrachtschip botste. Daarbij kwa men 423 personen om. In juli 2011 zinkt in Rusland een jacht na een aanvaring met een aak op de rivier de Moskva. Er zijn twee doden en zes vermisten. September 2005 Tenminste acht doden nadat een overbeladen schip kapseist op de Jenisej, een rivier in Siberië. Mei 2000 Zes Noren verdrin ken na een botsing van hun vrachtschip met een container schip op de rivier de Taag bij Lissa bon in Portugal. Bob van Huët Rotterdam/Boedapest -reactie Hongarije A Juli 2011. Mensen herdenken de slachtof fers van het op de Wolga gezonken schip Bulgaria. FOTO EPA Weinig hoop voor 21 Juni 2000 Een schuit met 36 opvarenden in plaats van het toe gestane maximum van 12 slaat om op de Yonne in het midden van Frank rijk. Drie doden. Oktober 1996 Acht Slowaakse be manningsleden van een duwboot komen om als die tegen een dam bij Wenen vaart. KITÜzfl lil Omstanders kijken hoe een sonarboot naar sporen zoekt. foto ap De rondvaartboot zonk binnen zeven seconden. Margitbrug Donau

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4