WIM HOFMAN Leren koken CLUB Ü|\j 1?» 12 ZEELAND Koken heb ik geleerd toen ik twaalf was. Mijn moeder gaf mij aanwijzingen vanuit haar ziekbed. ,,Je moet eerst naar het kan toor van de Schelde gaan en daar geld gaan halen." Ik ging naar het kantoor van de Schelde en stond in de rij met man nen met ribbroeken die geld gingen halen. Toen het mijn beurt was kreeg ik een bruine envelop met de naam van mijn vader erop en het bedrag dat erin zat: fl. 56,60. ,,Nou", zei ik te gen mijn moeder, ,,dat is heel wat." Maar in werkelijkheid viel het tegen. Er moest huur vanaf en tal van an dere dingen en zo bleef er een klein beetje zakgeld voor mijn vader over die er een pakje sigaretten van kocht en als hij iets nodig had als hij bij voorbeeld naar de voetbalwedstrijd van Vlissingen tegen de Patrijzen ging kijken bij de Bosweg. Ik kreeg zoals gebruikelijk vijf cent. Daar kon je een zoute drop voor kopen of een aantal zoute dropjes. ,,Je moet nu naar de Coöperatie gaan en macaroni halen. Anderhalf ons is genoeg," zei ze. ,,En een blikje tomatenpuree en een blikje erwten. Kun je dat onthouden?" Ik kon dat onthouden en ik besefte dat je steeds meer moest onthouden. Erg was dat niet, als het teveel werd, vergat je ge woon weer een paar dingen. Die lie pen als het ware dan gewoon weg. ,,Neem Harrie maar mee. Je moet hem wel een jasje aandoen. Daarna moet je naar Mientje gaan en een ons oude kaas kopen en een pakje marga rine, Planta. Maar let op dat ze je niet te veel laat betalen. Ze gooit soms dingen hard op de weegschaal. Koop ook maar een ei." Ze gaf me wat geld en ik nam Har- rie mee. Mijn andere broertje Ab zat veilig op de kleuterschool bij juf frouw Zuilekom. Harrie was dan wel klein (hij was van '49), maar voor je het wist liep hij een andere kant op. Ik herinner me dat het ei 20 cent kostte, maar je kreeg er wel een stukje van de Provinciale Zeeuwse krant bij cadeau. Het ei was voor mijn vader die op on regelmatige tijden thuis kwam. Hij was op karwei of moest weer eens iets repareren, 's nachts. ,,Je moet de macaroni met ruim water opzetten," zei mijn moeder. ,,En je moet de kaas raspen. Pas op voor je vingers. En je weet hoe je blikjes open moet maken." Ik wist hoe je blikjes moest open maken. ,,Je bent een schat," zei ze. Ik volgde haar instructies zo goed mo gelijk op en later proefden mijn broertjes en ik wat van de macaroni met een lepeltje tomatenpuree en kaas en elk wat doperwten. Maar we besloten later democratisch dat we liever macaroni met suiker en kaneel hadden. De komende weken besteden we in vijf afleveringen aandacht aan de verkiezing van club van het jaar. Vandaag deel 3: S.T.E.C. Toneelvereniging S.T.E.C. (Souburgs Toneel en Ca baret) bestaat 70 jaar en doet mee aan de verkie zing 'Club van het jaar'. De vereniging is in 1949 ontstaan uit de toenmalige buurtvereniging in Oost-Souburg en speelt 70 jaar later nog vier voorstellingen per jaar in De Zwaan. Ter ere van het 70-jarig bestaan brengt de vereniging de speciale voorstelling Allemaal Toneel op de planken. ,,Het is een toneelstuk in een toneelstuk. We willen ieder een laten meespelen vanwege het jubileum'', vertelt bestuurslid Rene de Jonge. ,,Het speelt op de avond na de voorstelling en de spe lers gaan met elkaar rond de tafel zitten om een nieuw stuk uit te kiezen.'' De leden laten hierbij en kele voorgaande toneelstukken de revue passeren. De acteurs spelen voor een groot deel zichzelf. ,,Dit is soms wel ver warrend omdat er ook geïmprovi seerd wordt. Hierdoor weet je soms niet of het nu wel of niet bij het stuk hoort'', zegt Lianne Jo- chems. Maar dit zorgt tijdens de repetities ook voor de nodige lach buien. Zo komt een van de acteurs bijna niet meer uit zijn woorden omdat zijn tegenspeler steeds een rare stem opzet. Humor is ook de kracht van de vereniging. ,,Het is een hechte groep en we hebben het altijd gezellig'', vertelt Jeanette Verhoole. Zij werd lid in 2015 en voelde zich meteen welkom. Gedrevenheid Het voortbestaan van de vereni ging is daarnaast te danken aan de a gedrevenheid van de leden en vrij willigers. ,,Sinds een paar jaar is de subsidie eraf en moeten we het hebben van de drankverkoop bij de voorstellingen'', legt Verhoole uit. Ook een aantal vaste donateurs en adverteerders in het programma boekje houden de vereniging op de been. Nieuwe leden werven ze vooral via mond-tot-mondre- clame. ,,De meeste mensen zitten al in het toneelcircuit.'' S.T.E.C. heeft dertien leden, zo wel mannen als vrouwen in de leeftijd van 42 jaar tot 66 jaar. De make-up en haarstyling worden verzorgd door Erica Stuijfzand en Nel van der Steen. Toneelcentrale Elk jaar voert de vereniging twee voorstellingen op. ,,In het verleden speelden we een toneelstuk drie keer. Maar het gebeurde steeds va- ker dat bezoekers verspreid kwa men, met een halfvolle zaal als ge volg. Daarom is besloten het aantal voorstellingen naar twee avonden terug te brengen'', aldus De Jonge. De stukken schrijven de leden niet zelf, maar worden ingekocht via de toneelcentrale. Vervolgens bepaalt de leescommissie de rolverdeling. ,,Elk halfjaar mogen mensen zich opgeven voor een rol. Iedereen komt in ieder geval één keer per jaar aan de beurt.'' Masterclass De winnaar van de Club van het Jaar verkiezing wint onder meer een masterclass van een expert naar keuze. De Jonge hoeft hier niet lang over na te denken. Hij zou graag een masterclass van acteur Herman Bolten willen. Tot 7 juni kan er gestemd worden op S.T.E.C. via de website www.clubvanhet- jaar.nl. Allemaal Toneel is op 26 oktober en 2 november te zien in De Zwaan te Oost-Souburg. Tijdens de voor stelling is er een loterij. De kaartjes voor de voorstelling zijn te koop via de website www.stec.nu of bij de bekende voorverkoopadressen. VAN HET JAAR vrijdag 31 mei 2019 De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator 'Het is een hechte groep' Repetitie van toneelvereniging S.T.E.C. uit Oost-Souburg met Wendy Heijboer, Lianne Jochems, Karin de Vos, Marjo Jacobse, Roeland Saman, Marco Stroo en Dennis Wondergem (vlnr). FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Doris Giele Oost-Souburg lÊÊBm Wil je weten welke clubs in Zee land zijn genomineerd voor de ver kiezing Club van het Jaar 2019? Kijk op www.clubvanhetjaar.nl. Rabobank

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 48