Griekse olijfolie, per zeilboot meegenomen naar Zierikzee [zo] {85 Sparen MARGOT ZEELAND 11 ZIERIKZEE Hun verhaal leest als een roman. Simone Moeleker, afkomstig van Schouwen-Dui- veland ontmoet haar Griekse man Giorgos Gogos in Ormylia in Halkidiki in het noorden van Griekenland. Hij heeft daar een olijvenboomgaard overgenomen van zijn vader en elk jaar werkt hij daar een paar maanden om de Halkidiki-olijven te plukken en daar Eleolado-olijfolie van te maken. Hij werkt met respect voor de natuur, gebruikt geen toege voegde middelen. De olie is zo van de koude persing. ,,We had den een keer vrienden op bezoek die met hun zeilboot weer terug naar Nederland voeren. Ze na men voor ons een aantal vaten olijfolie mee naar Zierikzee", vertelt Simone die een sieraden- winkel heeft. Zeekraal Weer thuis lieten we de olijfolie her en der proeven. Mensen re ageerden er enthousiast op en zo zijn we de olie gaan verkopen. Maar, we wilden er een Zeeuwse twist aan geven", vertelt ze ver- der. ,,Daarom hebben we er zee kraal aan toegevoegd. Die komt van Kerkwerve. Dat geeft een zilte smaak aan de olie en die wordt heel goed verkocht bij di verse winkels in de buurt. Zo goed, dat we nu bezig zijn om ook met andere Zeeuwse pro ducten te werken. Eind dit jaar komt er een aantal nieuwe sma ken op de markt", vertelt ze trots. Ze is ook trots op dit Griekse recept waarmee Giorgos haar laatst naar huis lokte. Fruit een ui aan in de Eleolado-olijfolie. Dep grote stukken kabeljauw droog en bak deze langzaam mee. Voeg een hand mosselen, bladselderij en 3 rijpe tomaten en een scheut witte wijn toe. Laat 20 minuten pruttelen. Doe er op het laatst een ons zeekraal bij. Eet met Pain de Mer. UVan de 150 liter water die een mens namelijk per dag verbruikt, drink je maar 0,8 liter BEOORDELING vorm, maar de smeuïge geconcentreerde smaak en het krokante glacélaagje bovenop stelen ons hart. De knapperige uitjes en zurige balsamico maken het gerecht af. Met het bolletje breek- brood en echte boter op kamertemperatuur is het smullen. Jammer dat een mes voor de boter en twee bordjes voor het brood ontbreken. 't Is een detail, maar toch. Zijn de hoofdgerechten net zo goed? Mijn tarbot is as simple as it gets. Het is vis, met wat garnering, frietjes en een schaaltje heerlijke huisgemaakte tartaarsaus. Maar, de koning van de platvis is perfect gebakken. Zo is vis een feest! Of het smaakt?, informeert gastheer Jordy. Wat hij niet vraagt, is of we nog iets willen drinken. Zo boort Beaufort zichzelf omzet door de neus. Het bord van mijn tafelheer oogt spectaculair: zalm die rust op witte en groene asperges, zeekraal, lamsoor, aardappelpuree en een kruiwagen vol sauce hollandaise. De zalm is zoals beloofd half doorbakken en daardoor heerlijk sappig. Een fijn gerecht met twee minpuntjes: de witte asperges mogen meer al dente en de saus brandt vervelend na, alsof er (te veel) cayennepeper is benut. Desserts lekker? De dessertkaart is gaap. Dame blanche en crème brülée, dat werk. Het trio sorbetijs bestaat uit, hoe kan het anders, drie bolletjes ijs en mag zo maar een tientje kosten. Simpel, maar wel lekker ambachtelijk ijs, vooral de perzik. Mijn wodka- citroenijs bestaat uit uhhh, een glaasje wodka en citroenijs. Niet meer en niet minder. Op zich een frisse finale, maar in een coole zaak als Beau fort verwacht je op de dessertkaart meer storm en finesse. Daarentegen heerst er lichte turbu lentie op de rekening. In het mondaine Cad- zand-Bad gaat voor niks de zon op. Het zeezicht is gratis, dat dan weer wel. Voorgerecht Hoofdgerecht Nagerecht Bediening Ambiance Margot Verhaagen schrijft op deze plaats elke week over eten en drinken in Zeeland Je zou het misschien niet zeggen maar nog steeds schijnt de bodem erg droog te zijn en staat het grondwaterpeil laag, wat de be langrijkste bron voor schoon drinkwater is. Daarom sparen de Mannen en ik water. Dat doen we in een regenton die bij de keuken deur staat. Daar gooien we het water in dat we ge bruiken bij het afspoelen van groente en fruit of bij het laten schrikken van de eieren. Van de 150 liter water die een mens namelijk per dag ver bruikt, drink je maar 0,8 liter. De rest spoelt door het toilet, gebruik je bij het douchen of was je je mee. De beschikbaarheid van drinkwater wordt steeds meer een probleem en ook de boeren ma ken zich zorgen. En aangezien alle kleine beetjes helpen, maken we van het sparen nu een soort sport. Vorig jaar, toen het zo droog en warm was, gaven we de tuin best vaak extra water. Dat halen we nu uit de ton. Dat sparen is best leuk eigenlijk. Zo douch ik nu ook korter. Het schijnt dat we meedoen aan een trend en ach, het is heel makkelijk. Al zul je net zien dat we straks een natte zomer krijgen. Van de verhalen over water krijg ik dorst. Tijd voor een zomerse cocktail; Sangria van groene thee zonder alcohol. Zet thee van 5 zakjes groene thee. Roer er 3 eetlepels honing door en laat af koelen. Schaaf 1 komkommer met de kaasschaaf in dunne lange plakken, snij 3 limoenen na gron dig wassen (bewaar het water!) in dunne plakjes en schil 6 centimeter verse gember en rasp deze. Doe alles in een karaf. Schenk de afgekoelde thee er bij samen met 250 milliliter bruiswater en verse munt en drink het koel. Cocktails zijn trouwens ook een trend. vrijdag 31 mei 2019 Prijs/kwaliteit (Prijs/kwaliteit telt dubbel) Simone Moeleker met olijfolie met zeekraal. Op de achter grond zeekraalteler Aart-Jan Bil. foto dirkjan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 47