Scalda-studenten ontwerpen dorpscentrum met zeewier IN DE REGIO téM ,r 6 Cleene Hooge denkt niet mee 'U - w* f MIJN DORP, MIJN STAD Wethouder Chris Dekker zei dinsdag dat hij met de stichting en omwonenden wil kijken naar het aantal en soort huizen dat er exact moeten komen om de miljoenen- verliezen voor de gemeente niet te laten oplopen. ,,Maar dat wij gaan meedenken over bebouwing is echt een misverstand", reageert Hen- driksen. ,,Dat is ook onze rol niet, dat is aan de gemeenteraad." Boos Het besluit van B en W over de Cleene Hooge is meer dan teleur stellend voor de stichting. ,,Wij zijn ook boos. We zijn tien jaar bezig. Ons standpunt is bekend, we spre ken namens 130 donateurs. We hebben deelgenomen aan een heel proces met burgerparticipatie. Op een bewonersavond was iedereen voor de 0-variant, dus zonder wo ningbouw. En daar is allemaal niks mee gebeurd." Het college trekt een duidelijke financiële grens: er is al een verlies genomen van 6,8 miljoen euro, maar daar moet het bij blijven. Daarom is de bouw van tussen de 29 en 80 huizen nodig. Tegelijker tijd wil het college wel investeren in de kwaliteit van het landschap en driekwart van het gebied open houden. Stichting De Cleene Hooge is voor duurzaam beheer van het landschap. ,,Misschien willen we daar zelf wel een rol in spelen", op pert Hendriksen. ,,Maar het college zegt dat als investeren in natuur duur blijkt te zijn, er meer huizen moeten komen om dat terug te ver dienen. Kijk, daar gaan we weer." De stichting pleit ervoor dat het agrarisch gebied ook agrarisch blijft. Het liefst ziet zij dan ook dat de grond wordt verkocht aan boe ren en niet in handen van de ge meente blijft. ,,Dan houden we het risico dat er later misschien toch ge bouwd gaat worden. Terwijl wij dit de veranda van de stad noemen, met uitzicht tot aan de duinen." Schapenschuur Dat wantrouwen speelt op meer fronten. Volgens Hendriksen houdt het college een veel te ruime strook grond vrij voor woningbouw. ,,Die strook is groter dan wat ze nu wil len bebouwen. Dat open einde be valt ons niet. Dat moet eruit." Daar naast moet de schapenschuur van Kaljouw Landschapsbeheer ver huizen naar een andere plek in het gebied. Ook die plek stuit op be zwaren van de stichting. Ondanks alle bezwaren wil Stichting De Cleene Hooge nog niet spreken over eventuele juridi sche stappen, zegt Hendriksen. ,,Daarvoor is het nog veel te vroeg." Een groep bouwkunde-studenten van Scalda presenteerde woensdag in het Veerse gemeentehuis te Domburg plannen voor een in het dorp passend pand. Als afstudeer project én project voor de ont werpwedstrijd SLIMcirculair. In overleg met de gemeente Veere, die op termijn in alle ker nen een multifunctioneel dorps centrum op de maat van het dorp wil hebben, richtten de studenten zich op Aagtekerke. Aagtekerke heeft een dorpshuis, gymzaal en een ruimte voor buurtzorg nodig. De bouwkundigen in spe kozen een vrij laag langgerekt gebouw, dat minder groot oogt dan het is. Het pand huisvest sportvoorzie- ningen en buurtzorg- en dorps- De drie functies zijn door schuifwanden uit te breiden of in te krimpen huisruimten. De drie verschil lende gebruiksfuncties zijn door schuifwanden makkelijk uit te breiden of in te krimpen. ,,Mocht op termijn de buurtzorg niet meer nodig zijn in het dorp, dan kan er eenvoudig een stuk van het ge bouw worden afgehaald", ver klaarde student Rick de Vlieger. Wedstrijd Het idee het gebouw met zeewier te isoleren, brachten de Scalda- leerlingen vooral in om kans te maken op een prijs in de ontwerp wedstrijd. Hoe het - dichtbij aan het strand te vinden - wier precies moet worden verwerkt in daken en wanden wordt nog onderzocht. Bij spoedige bouw van een nieuw multifunctioneel gebouw in Aagtekerke kan bijvoorbeeld cellulose (gereycled krantenpa pier) worden gebruikt, betoogden de studenten. Mensen die de Scalda-studenten willen steunen, kunnen op het ontwerp stemmen via: www.slimcirculair.com/stemmen. Dubbelconcert Langhe Laere Lezing Brosens Zeeuws Mannenkoor vrijdag 31 mei 2019 Stichting blijft bouw bevechten Stichting De Cleene Hooge wil wel meedenken over duurzaam natuurbeheer van het gebied aan de rand van Middelburg, maar absoluut niet over de bouw van huizen. „Want we willen niet medeplichtig worden aan wo ningbouw", zegt bestuurslid Jan Hendriksen. Maurits Sep Middelburg De stichting heeft zich altijd verzet tegen woningbouw. ,,En daar gaan wij ook niet in schuiven", bena drukt Hendriksen. Een met zeewier geïsoleerd houten gebouw met zonnepa nelen, dat groter of kleiner is te makenWordt dit het nieuwe en uiterst duurzame dorpscen trum van Aagtekerke? René Hoonhorst Domburg VLISSINGEN Kid Harlequin en Powe- rized geven vandaag een dubbelconcert in Vlissingen. Het concert begint om 20.30 uur en vindt plaats in De Piek. De toegang bedraagt tien euro. NIEUW- EN SINT JOOSLAND Voedselbos de Langhe Laere in Nieuw- en Sint Joosland houdt morgen een open dag. Er wor den om 11.00, 13.00 en 15.00 uur rondleidingen gegeven. Er is een imker aanwezig om uitleg te geven en er kan wijn ge proefd worden. Belang stellenden zijn van 10.00 tot 16.00 uur welkom in voedselbos de Langhe Laere aan de Boomdijk. VLISSINGEN John Brosens geeft van daag een lezing in Vlis- singen. Hij zal vertellen over zijn nieuwe boek Sprong naar het duister, het verhaal over Pieter Dourlein, Zeeuwse mari neman en Engeland vaarder. Belangstellenden zijn om 15.30 uur welkom in boekhandel 't Spui. De John Brosens (hier in Middelburg) geeft van daag een lezing in Vlissingen. foto dirkjan gjeltema toegang is gratis. MIDDELBURG Het Zeeuws Mannen- koor treedt morgen op tijdens Middelburg VÓL koren. Belangstellenden zijn om 12.00 uur wel kom in de Nieuwe Kerk en om 15.30 uur in de Koorkerk. AAGTEKERKE Gale rie Bank, 12.00-17.00 uur: Expositie Wim Klaassen, glaskunst; ARNEMUIDEN Markt nabij de Hervormde Kerk, 08.00-13.00 uur: Jaarlijkse Rom melmarkt KV Top Ar- nemuiden; KOUDEKERKE Wiele- makersbaan 4, 10.00 17.00 uur: Gratis openstelling privétuin 'De Houtenhandsche Hof' en expositie Afrikaanse beelden; MELISKERKE Kam peer- en ijsboerderij De Koehoorn, Marie- kerke 13, 10.00-18.00 uur: Boerderijfair; MIDDELBURG Sport park de Sprong, 09.00-12.00 uur: Ta feltennis voor senio ren (50+); Het koffie huis, 09.30-11.30 uur: Inloopmoment met koffie en thee; Foyer ZB, 10.15-11.30 uur: Taalcafé; Kruitmolen- laan 125, 19.00-22.00 uur: Jeugdcafé voor jongeren van 12-18 jaar; Middelburgs Mi- nitheater, 20.00 uur: Voorstelling De Zeeuwse Komedie Een Zwarte Pool; OOSTKAPELLE Sportzaal De Halve Maan, 09.45-11.15 uur: Badmintonnen voor 50+; Terra Maris, 13.30-15.30 uur: Acti viteit 'Bij-kletsen met onze imker'; SINT-LAURENS Sportpark De Brigge, 09.00-14.00 uur: Rommelmarkt K.V. Ondo; Boerderijgale rie De Osseberg, 14.00-17.00 uur: Ex positie 'Verborgen in licht en kleur'; VLISSINGEN Binnen stad, 09.00-17.00 uur: Ruyter Jaarmarkt; Vrijenhovenzaal, 09.00 uur: Peuter- gym. DOMBURG Drie kunstenaars gaven gehoor aan de op roep van Peter van Berkel om op Hemel vaartsdag spontaan naar Domburg te komen en daar in de open lucht te schil deren. Joop de Willi gen (foto) uit Seroos kerke was een van die kunstenaars. Hij zat aan een van de duinopgangen naar het strand. Met de actie wil Van Berkel voorkomen dat de Schildersweek Dom burg een stille dood sterft. Of de week volgend jaar door gaat, hangt af van een nieuwe initiatief nemer en geld. Die zijn nog niet gevon den. foto lex de meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 42