Omzet bijna verdubbeld 5 1 W r '-Sa WINDEKIND AGRARISCHE KINDEROPVANG Een op de vier Nederlandse boeren en tuinders heeft nog andere inkomstenbronnen dan het landbouwbedrijf. De afgelopen vijf jaar verdubbelde de omzet uit deze 'multifunctionele landbouw'. Marjo en Wilfried Boonman uit Nisse combineren landbouw met agrarische kinderopvang en een zorgboerderij. h ^^p-inderstoeltjes op het gras, een handvol kleuters eet een bo terhammetje aan ^^Lkleine tafeltjes buiten, een kindje in pyjama wordt te sla pen gelegd in een buitenbedje. Onder een grote vlierstruik staat een speelgoedtractor geparkeerd. In de moestuin staan de uien en worteltjes keurig in het gelid. Kip petjes tokken in hun hok. Weids uitzicht over de gewassen van de boerderij verderop: die van de fa milie Boonman, die ook de agrari sche kinderopvang exploiteert. Vorig jaar was een rampjaar, zegt Marjo Boonman: ,,Heel droog. Daarna die harde regen en die ha gel. Uien verhageld, suikerbieten kapot, de witlof ging ook niet goed. Het was echt niet gezellig bij ons thuis. Ik weet nog dat ik tegen Wilfried zei: stel dat dit zo door gaat, dan kunnen we de boerderij beter verkopen. Als we alléén de boerderij zouden hebben gehad, dan zouden we nu droog brood eten." Agrarische kinderopvang Win dekind - waarmee het echtpaar in 2011 begon - levert nu het grootste deel van hun inkomsten. Voor het overige staan de landbouwtak en zorgboerderij Akkerwinde - sinds 2001 - op een gedeelde tweede plaats. ,,Dat hadden we echt nooit gedacht", zegt Marjo. ,,Ik kom zelf niet van een boerderij. Toen we in 2000 trouwden, werkte ik op een school voor zeer moeilijk lerende kinderen. Wilfried wist van jongs af aan al dat hij het bedrijf van zijn vader hier in Nisse wilde over nemen. Ik dacht: als we op de boerderij wonen, /i &M. zou het fijn zijn als ik We hebben nu zo'n honderd kindertjes van nul tot vier jaar -Marjo Boonman daar kon werken. Zo kwamen we op het idee van een zorgboerderij. Ik zou zo ook nog een beetje eigen inkomsten krijgen, was de ge dachte. Daar is de verbreding be gonnen." Wilfried nam het veertig hectare tellende akkerbouwbedrijf Boon- iman twintig jaar geleden over. Ik Nu werkt en woont hij op de I boerderij waar hij vijftig jaar geleden geboren werd. Traditionele gewassen als aardappelen, suikerbieten, 1 tarwe, uien, winterwortelen en witlof teelt hij daar, aan de Lageweg in Nisse. Daar, bij de ou derlijke boerderij, is de dagbeste ding voor de vijftien cliënten van Akkerwinde. In 2011 kreeg het echtpaar de kans de boerderij van de buren te ko pen. ,,Die boer had geen kinderen en er waren geen opvolgers. Toen hebben wij het overgenomen met het idee er een agrarische kinder opvang te beginnen. Nu hebben we zo'n honderd kindertjes van nul tot vier jaar, op één uit Wal cheren na allemaal van Zuid-Be veland. Er is een wachtlijst van twintig kinderen. We bieden nu ook buitenschoolse opvang. BSO 'Windkracht 4 tot 12' heeft een stuk of dertig kinderen van 4 tot 12 jaar, van scholen uit Nisse, Ove- zande en Kwadendamme." Patricia Beulens (34) uit Kwa- dendamme werkt als senior bege leider op Akkerwinde. Zonen Lars (8 maanden) en Swen (ruim drie jaar oud) zitten op Windekind. ,,We vinden het allemaal gewel dig", zegt Patricia. ,,Ik had mijn kinderen ook op het dorp naar Ki- beo kunnen brengen, maar heb bewust hiervoor gekozen. Niet al leen vanwege de banden die er zijn met Akkerwinde - daardoor leren ze om niet raar op te kijken van mensen die een beetje anders zijn. Ik vind het heel belangrijk dat ze veel buiten zijn en leren om buiten te spelen. Kinderen slapen hier altijd buiten in speciale bui tenbedjes. Ook als het vriest! Ze spelen altijd buiten." Kwestie van je op het weer kleden, met laarsjes, regenkleding, overalls en skiover alls. Hier blijven de kinderen niet schoon. Sterker: ze zoeken de vie zigheid op. ,,Als ik 's avonds aan Swen vraag hoe zijn dag was, ver telt hij over kikkervisjes uit de sloot halen, moddersoep en dier tjes bekijken. Precies het soort ver halen dat je van kinderen wil ho ren!" vrijdag 31 mei 2019 GO Kikkervisjes zoeken en altijd buiten slapen Ninthe gaat een dutje doen in een van de buitenbedden. Ondine van der Vleuten Nisse De multifunctionele landbouw (MFL) in Nederland zag de omzet in vijf jaar tijd bijna verdubbelen tot 887 miljoen in 2018. Een op de vier boe ren heeft een bijver dienste, nog eens tien procent wil bin nen nu en vijf jaar neveninkomsten ge nereren uit MFL. Boerderijverkoop staat met 271 mil joen op 1. Daarna komt zorglandbouw (250 miljoen) en re creatie (221 miljoen). Agrarische kinder opvang is goed voor 78 miljoen omzet, natuurbeheer haalt 66 miljoen. Boerde rijeducatie is in omzet de kleinste (1 miljoen). Vooral de zorglandbouw stijgt sterk: het aantal zorgboerderijen steeg tussen 2013 en 2018 met 15 pro cent en de omzet ging 155 miljoen om hoog. Kijk op de site bij /video Agrarische kinderopvang op de boerderij UW SPECIALIST IN KUNSTSTOF KOZIJNEN ZONWERING EN OVERKAPPINGEN Mortiereboulevard 40 Middelburg T0118-441 944 www.ascozeeland.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 41