Wat de kerken scheidt, is minder dan wat hen bindt 1 2 5 Van Sparrentak (29) in Europees Parlement Quote erkent rijkdom Azimi-broers kórting 4 VIJF VRAGEN AAN VAN DER MAAS 679r We moeten elkaar niet bestrijden, maar opzoeken AARDENBURG Een lange neus trekken? Zo willen ze het niet noemen. Maar het is natuurlijk wel leuk dat magazine Quote - het blad dat jarenlang nogal de nigrerend over hen schreef - nu de Aardenburgse broers Azimi een plek moet geven in de 'jonge miljonairs top 100'. De broers staan met een gezamenlijk ver mogen van 22 miljoen euro op nummer 79 en 80. Dat Salar en Sasan Azimi veel geld hebben is al jarenlang be kend. De flamboyante broers verbergen dat bepaald niet. De twee bezitten het goedlopende hotel De Elderschans in Aarden burg, wonen ernaast in een luxe ingericht kasteel, bouwen twee grote panden in Oostburg mo menteel om tot hotel, en bezit ten daarnaast nog veel meer vastgoed, dure auto's en een par tyboot. Hun opvallende levensstijl ge nereert aandacht. Van tv-pro- gramma's, maar ook van kranten en tijdschriften. Zoals dus ook van Quote, die drie jaar geleden voor het eerst over de Azimi's berichtte en daarbij de hoogte van hun vermogen ter discussie stelde. Toen Salar zich liet ont vallen dat een inschatting van 6 miljoen euro nog aan de conser vatieve kant is', noemde Quote hem een 'Zeeuwse Babbelaar'. Nadat Azimi onlangs het beursfonds Lavide verwierf en bekend maakte daar 16 miljoen aan eigen vermogen in onder te brengen, kon Quote weinig an ders dan toch maar eens een kijkje nemen in de boeken van de Azimi's. Quote kwam uit op een vermogen van 22 miljoen: voor elk van de broers 11 miljoen. Van Sparrentak stond nummer 7 op de lijst van GroenLinks. Ze kreeg ruim 26.000 stemmen en ging daarmee de nummer drie op de lijst, Eline van Nistelrooij, voor bij. Haar partij kreeg drie zetels waarvan de laatste voor de Mid delburgse is bestemd. ,,Het is nog onwerkelijk alle maal", reageert de Middelburgse. ,,Ik had het niet verwacht." Ze voerde afgelopen maanden wel flink campagne. Zo ging ze langs de deuren in Middelburg en postte ze veel berichten op sociale media. ,,Ik heb intensief contact met jon gere mensen op Instagram en uit gelegd wat de Europese Unie alle maal doet. Ik wilde ook dat er meer jongeren gingen stemmen dan vo rige keer." Van Sparrentak zet zich vooral in voor jongeren. Dat besef kwam twaalf jaar geleden toen ze een scholie renstaking in Middelburg uit de hand zag lopen na hard optreden van de po litie. Dat had zoveel impact op haar dat ze zich aansloot bij Dwars, de jongerenbeweging van GroenLinks. Inmiddels werkt ze bij de anti- kernenergieorganisatie Wise. Haar speerpunt is dan ook dat Europa voor 100 procent ge bruik gaat maken van 'her nieuwbare' energie via wind, zon en waterkracht. „Ik ben al heel lang bezig met het kli maat. We hebben nog maar een paar jaar om klimaat verandering te voorkomen. Daar wil ik mijn steentje aan bijdragen." De officiële uitslag van de verkie zingen wordt op 4 juni bekendgemaakt. Het is nog onwerkelijk allemaal. Ik had het niet verwacht Boek vóór groepsreizen al vanaf neemt je mee Veel meer groepsreizen? Ca naar nrv.nl/groepsreizen vrijdag 31 mei 2019 GO Vertegenwoordigers van tiental len kerken tekenden op 29 mei een 'Verklaring van Verbonden heid'. Arie van der Maas, classis- predikant van de Classis Delta (Zeeland en Zuid-Hollandse ei landen), legt uit wat dit bete kent. Hoe belangrijk is deze Verkla ring van Verbondenheid? De kerken die ondertekenden, ver klaren uitdrukkelijk: 'Wij horen bij Christus en daarom bij elkaar'. Be langrijk is het moment. Precies 400 jaar na de Synode van Dor drecht. Die ging over een groot conflict. De vraag was of alles voorbestemd is en of de mens wel een vrije wil heeft. Toen, in 1619, ontstond de eerste kerkscheiding: de Remonstranten werden eruit gezet. Tien jaar geleden kwamen voor het eerst de protestantse ker ken bijeen in de nationale synode. Dat was feitelijk de aanzet voor deze Verklaring van Verbonden heid. En het mooie is: ook de Re monstranten hebben die onderte kend. Dus nu zijn we eruit? Dat niet! Om te beginnen hebben de meest rechts-orthodoxe kerken, de hele zware dus, niet onderte kend. En natuurlijk zitten hier ook de katholieke kerken niet bij. Daar is overigens wel contact mee, in de Raad van Kerken. 3 Ik ben een beetje de tel kwijt. Hoeveel protestantse kerken hebben we nu? De hervormde of protestantse kerk is in de zestiende eeuw ontstaan als afsplitsing van de katholieke kerk. In de negentiende eeuw ont stonden uit de hervormde kerken de gereformeerde kerken. Dat ging niet alleen over de leer, maar ook over de praktijk, zoals: welke ge zangen en psalmen moet je in de kerk zingen? In de twintigste eeuw zijn die gereformeerde kerken ver splinterd tot een stuk of twaalf. Daar zijn de laatste jaren ook nog Classispredikant Arie van der Maas. FOTO MARCELLE DAVIDSE -Arie van der Maas migrantenkerken bij gekomen: pro testantse kerken uit het Caribisch gebied bijvoorbeeld. 4 Kunt u verklaren hoe het kerkelijke landschap zo ver splinterd is? Het is niet toevallig dat juist de protestantse kerken zo versnip perd zijn. De katholieke kerk heeft een paus, de leider van alle katho lieken. Van daaruit is het gezag naar beneden gedelegeerd. De kerkleden dienen gehoorzaam te zijn. Bij de protestantse kerk is de machtsstructuur omgekeerd: kerk leden kiezen vertegenwoordigers die in hun naam besturen. Zo'n de mocratische opbouw laat meer ruimte voor verschillende menin gen. Wat merkt Zeeland van dit verdrag? Eigenlijk is het verdrag een weer spiegeling van wat al gaande is. De kerken worden kleiner en daarmee groeit het besef: wat ons scheidt, is minder belangrijk dan wat ons bindt. We moeten elkaar niet be strijden, maar opzoeken. Deze ver klaring bekrachtigt die verbonden heid. De Middelburgse Kim van Spar rentak (29) is voor GroenLinks gekozen in het Europees Parle ment. Ze leek op een onver kiesbare plek te staan, maar heeft genoeg voorkeursstem men gekregen voor een zetel. Martijn de Koning Middelburg -Kim van Sparrentak, GroenLinks M Kim van Sparrentak. FOTO LEX DE MEESTER tot 3oor neemt je mee Klassiek Rusland Groepsreis 13 dagen, al vanaf Ontdek de hoogtepunten van Rusland als St. Petersburg, het Kremlin en de Gouden Ring Wesb-Amerika Compleet Groepsreis 21 dagen, al vanaF Van duizelingwekkende wereldsteden tot Fabelachtige nationale parken, zo mooi is Amerika Wildparken van Zuid-AFrika Groepsreis 15/16 dagen, al vanaF Op zoek naar de Big Five in de mooiste wildparken van Zuid-AFrika Hoogtepunten van Peru Groepsreis 18 dagen, al vanaF Koloniale steden, de majestueuze Andes, het Titicaca-meer en hoogtepunt Machu Picchu Kleurrjjk Cuba Groepsreis 16 dagen, al vanaF BeleeF de prachtige steden, kleurrijke oldtimers, witte zandstranden en swingende muziek Relaxt Zuid-Thailand Groepsreis 15 dagen, al vanaF BeleeF in een aangenaam tempo Bangkok, de natuur van het zuiden en het strand van Phuket Prijs incl. korting. Exd. reserveringskosten 25,- en calamiteitenfonds 2,50 per boeking. Kijk voorde voorwaarden op NRV.nl. Kies uit de mooiste groepsrondreizen naar de meest Fascinerende bestemmingen wereldwijd, die u zelF kunt voorzien van een persoonlijk tintje. Met meer dan 90 groepsreizen hebben wij voor iedereen een passende groepsreis!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 40