Waarderina O 32 MEDIA CULTUUR A ANGELA KIJKT TV CONCERT MARCO BORSATO Eindelijk trilt De Kuip weer door de muziek, nu Marco Borsato een reeks van vijf concerten in het iconische stadion geeft. Reportage over saamhorigheid, sentiment en oogcontact met Lil' Kleine. Hartstikke leuk natuurlijk dat Beau van Er ven Dorens tegenwoordig zo'n beetje elk programma presenteert bij RTL, maar het maakt mijn leven niet bepaald makkelijker. Ik kan toch niet aan de gang blijven om hem de hemel in te prijzen? Ik had me daarom voorgenomen om zijn nieuwe reeks Beau en De Veteranen wél te kij ken, maar er voorlopig niet over te schrijven. Alleen had ik er geen rekening mee gehouden dat de zeven veteranen, die in Noorwegen hun posttraumatische stress-stoornis (PTSS) te lijf gaan, me zo zouden raken. Bij de term 'veteraan' denk ik toch snel aan de krasse oudjes die met een anjer in hun knoopsgat staan te salueren tijdens het defilé in Wageningen. Niet aan een jonge vrouw die elke avond op de bank waakt om haar kinderen te beschermen tegen het gevaar dat mo gelijk buiten loert. Of aan een stoere kerel die niet in staat is tot enig fysiek contact met zijn vriendin, hoe graag hij ook wil. Gewone mannen en vrouwen, die Harold, Mark en Alina heten en ieders broer, vader, buurvrouw of vriendin zouden kunnen zijn. Ze kozen er ooit met heel hun hart voor om ons, ons land en de rest van de wereld te beschermen en vrede te brengen. Als beloning liepen ze PTSS op dat hun leven totaal ontwricht. Hoewel het pas de eerste aflevering was, kregen we toch al een aardig inkijkje in hun hoofd en pro blemen. Op Schiphol ontspannen tussen andere mensen staan is er bijvoorbeeld al niet bij. Om nog maar te zwijgen over het duidelijke 'gebrek aan een lontje'. De verbale explosie die volgde op een ta melijk onschuldige opmerking van de begeleider was confronterend en huiveringwekkend, iets an ders kan ik er niet van maken. Gemene deler in de verhalen van de zeven dap pere deelnemers is het schrijnende gebrek aan na zorg, erkenning en waardering in Nederland voor veteranen. ,,Ze verwachten dat je drie dagen nadat je met een doorgeladen wapen door oorlogsgebied hebt gelopen, alweer vakken staat te vullen in de supermarkt'', verwoordde één van hen het tref fend. Ik hoop van harte dat de week in Noorwegen hen helpt en verlichting brengt. Maar Beau en De Vete ranen is op meer fronten belangrijk, nu al. Het helpt het begrip en respect voor deze mensen te vergroten en brengt hopelijk ook de waardering waar ze al zo lang naar hunkeren. Eigenlijk precies hetzelfde wat het Amsterdam en Rotterdam Project deden voor onze blik op daklozen. En Beau... kijk vooral terug als u het gemist heeft! vrijdag 31 mei 2019 Fletcher wil Madonna E-books over Potter Het is woensdag avond, maar voor Jeffrey van der Meer voelt het als zaterdagmorgen. En dan ook nog een zaterdagoch tend van pakweg twintig jaar gele den. ,,Dan maakte mijn moeder het hele huis schoon en altijd draaide ze dan muziek van Marco Borsato. Dus als ik Marco dit hoor zingen, dan zie ik mijn moeder met de stofzuiger en dweil voor me'', zegt Van der Meer, terwijl hij in De Kuip richting het in drukwekkende podium wijst waarop Borsato net begint met het zingen van een nieuwe evergreen uit de ja ren 90. De Kuip, voetbaltempel, maar nu eindelijk weer eens in gebruik als concertlocatie. Na een reünie van Doe Maar in de zomer van 2008 wa ren er geen concerten meer in het Rotterdamse stadion. Borsato geeft er deze avond zijn tiende concert en verbreekt daarmee het record van The Rolling Stones. Veel artiesten wijken de laatste decennia uit naar Amsterdam, omdat ze in de Johan Cruijff Arena een paar duizend tickets meer kunnen verkopen. Laten we het, verzoekt Van der Meer - woonachtig in Spijkenisse en seizoenskaarthouder van Feyenoord - niet te lang over voetbal hebben. Maar dit extatische gevoel, deze op winding, voelde hij niet sinds die 6-2 van zijn cluppie tegen Ajax. Eerlijk is eerlijk, waarschijnlijk heeft de stalen constructie van het iconische stadion sindsdien ook niet zo getrild als nu, onder het geluidsgeweld dat uit de 260 speakers in De Kuip komt zetten. Vroege vertrekkers zien de lampen die aan de buitenzijde van het sta dion hangen vervaarlijk heen en weer zwaaien tijdens de toegift. Bij komende vraag: kan het hoogbe jaarde stadion het bezoek van de Duitse rockers van Rammstein, vol gende maand, wel aan? Hun 'Tanzmetall' is toch een tikkie hefti ger dan Waarom nou jij. Magie Wat is dat toch, de magie van een concert in De Kuip? Het is die mee- verende constructie, maar het is ook de open lucht. Vooral op een pseudo- zomeravond als woensdagavond; weergaloos wolkenspel boven het stadion, vogels die nieuwsgierig rondcirkelen, twee luchtballonnen drijven voorbij - wat moeten hun passagiers ook een ge-wel-dig uit zicht hebben, op 47.000 uitzinnige bezoekers in het stadion, een band, gastmuzikanten en één hoofdartiest: Marco Roberto Borsato (52). ,,Voor mij is het ook de saamhorig heid", vult Van der Meers vriendin Samantha Broeders aan. ,,Je staat tus sen wildvreemden, maar iedereen praat en danst met elkaar. Iedereen is vrolijk en relaxed. Zo fijn!'' Generaties Het is een avond om - zoals in het geval van Van der Meer - jeugdherin neringen op te halen. Of juist om jeugdherinneringen te maken. Marco Borsato wil met deze concertreeks een 'strik om de generatiekloof han gen en dat lukt hem volledig. De der tigers en veertigers zagen met natte haartjes na het badderen en een schaaltje Wokkels in de knuisten Marco Borsato gloriëren in Henny Huismans Soundmixshow. Nu hebben ze in veel gevallen hun eigen kinde ren meegenomen en soms ook hun ouders. Drie generaties Marco Borsa- tofans. En er zijn bezoeksters die bij de vo rige Marco Borsatoconcerten in De Kuip(vijftien en zeventien jaar gele den) zwanger waren van de puber of adolescent die nu naast ze host. Die 'strik om de generatiekloof zit 'm vooral in gastartiesten als Lil' Kleine en André Hazes. Kijk naar Maite van der Riet en haar 7-jarige dochter Faya, op de achterste rij van vak Z2. Moeders kijkt vooral naar Marco Borsato, Faya staat omgedraaid en probeert hopeloos oogcontact te maken met Lil' Kleine - die een tik keltje beduusd om zich heen kijkt in een vipvak na zijn duet met Borsato. Moeder Maite: ,,Ik vind Lil' Kleine ook leuk en Faya kent de muziek van Marco. Echt, wij hebben we er allebei iets aan.'' Zo'n avond dus. Je staat tussen wildvreemden, maar iedereen praat en danst met elkaar Quote van de dag Of er mensen bang en nerveus aan het worden zijn, weet ik niet, maar laat ik het zo zeggen: dat zou goed kunnen. GO FILM Regisseur Dex ter Fletcher ziet na zijn films over Freddie Mercury en Elton John wel brood in een Madonna-film. ,,Ik weet niet of ze er blij mee zou zijn, maar dat zou buiten gewoon zijn'', zegt Fletcher in een interview. BOEKEN Uitgever Potter- more komt met vier nieuwe Harry Potter e- boeken. De ver halen diepen lessen op tove- naarsschool Zweinstein uit. De eerste twee komen uit op donderdag 27 juni in het En gels, Italiaans, Frans en Duits. 3 ■u Jeroen Schmale AT Marco Borsato trad woensdag voor de tiende keer op in De Kuip. FOTO S MARCEL WAGENAAR 44 Samantha Broeders, concertbezoeker Patty Brard belooft niets te verzwijgen in haar aanstaande biografie, zegt ze tegen Story.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 32