28 Oranje sluit af met verlies Herlings wint bij rentree Derde plek Schippers Landstede op matchpoint WIELRENNEN GIRO D'ITALIA Drie weken geleden had niemand het over Richard Carapaz. Maar met nog drie etappes te gaan, stevent de Ecuadoriaan toch echt af op de eindzege in de Giro. Portret van een bescheiden Zuid Amerikaan op een roze fiets. Als ronderenner is Carapaz ultra snel ontbolsterd. In 2016 kwam hij vanuit Ecuador naar Europa. Euse- bio Unzué, baas van Movistar, was getipt door Oscar Sevilla, de Span jaard die sinds 2013, na zijn doping- schorsing, tot op de dag van van daag voor kleine Colombiaanse teams rijdt. Unzué bracht Carapaz in eerste instantie onder bij het kleinere Lizarte-team, een kweek vijver voor Movistar. Maar na drie maanden had de Spaanse ploegbaas al genoeg gezien. Sindsdien rijdt Carapaz voor Movistar. Unzué is ook de ontdekker van Nairo Quintana. Net als de Colom biaanse Giro-winnaar van 2014 is Carapaz op grote hoogte geboren. Zijn ouders wonen nog altijd in het dorpje Julio Andrade, op 2900 me ter hoogte in de noordelijke provin cie Carchi, vlak bij de grens met Co lombia. Het is een plek waar luxe uitzonderlijk is, zo bleek toen het Ecuadoriaanse radiostation Extra vorige week op bezoek ging bij zijn moeder Ana Luisa Montenegro. De familie van Carapaz - zelf woont hij het grootste deel van het jaar in het Spaanse Pamplona - leeft ronduit sober. Op het erf lopen een paar koeien, kippen en een kalkoen, die volgens mama Carapaz ook dienstdoet als waakhond. Het huis telt drie kamers, waar ook nog een zus en de opa van de rozetruidrager slapen. Op de wasmachine staat de televisie, waarop de familie en de rest van het dorp de afgelopen we ken naar de wielertrots van Ecua dor keken. Oom Omar loopt in Ita lië al een week mee in het spoor van Een verjaardagscadeau. Hij heeft er vorige week zelf om gevraagd na de etappe naar Ceresole Reale, waar hij meer dan een minuut tijdswinst pakt op Vincenzo Nibali en Primoz Roglic. Richard Carapaz staat dan nog zesde in het klassement, maar voorvoelt dat er meer in het vat zit. De roze trui is dan al veel meer dan een droom. Dus als die avond spon sors van fietsfabrikant Canyon op bezoek komen bij de Movistar- ploeg, herinnert Carapaz hen fijn tjes aan zijn verjaardag, over een week. Hij wil graag een roze fiets. De roze trui verovert Carapaz de volgende dag al. Hij wint de etappe naar Courmayeur met bijna twee minuten voorsprong op Nibali en Roglic, tot dat moment de grote favorieten in deze Giro. En gisteren bij vertrek uit Valdaora was daar dan ook eindelijk die compleet roze racefiets. Voor Carapaz' 26ste ver jaardag én omdat ze er bij Movistar van overtuigd zijn dat hun renner de laatste drie etappes zal doorstaan en de Giro gaat winnen. Wie drie weken geleden bij de start in Bologna een wedkantoor is binnengelopen met op een briefje Carapaz als eindwinnaar, kan zon dag na de slottijdrit in Verona voor zichzelf misschien ook zo'n peper dure roze fiets kopen. Bergop de beste Bij het ingaan van het finale drie luik, met naast die tijdrit nog twee bergetappes, breken de concurren ten van Carapaz zich het hoofd over wat ze nog kunnen doen om hem uit het roze te rijden. De Zuid Amerikaan heeft laten zien dat hij bergop de beste is en kent geen angst voor de aankomst van van daag in het op bijna 1500 meter ge legen San Martino di Castrozza. En inmiddels heeft hij zo'n marge op specialist Roglic dat hij zelfs de af sluitende tijdrit met vertrouwen tegemoet kan zien. In de Giro van vorig jaar beleefde Carapaz zijn doorbraak, met een ritzege in Montevergine di Merco- gliano. Aankomst bergop, uiteraard. Het was noodweer en hij droeg de witte trui van beste jongere. Het was de eerste Ecuadoriaanse ritzege ooit in een grote ronde. Twee we ken later finishte hij als nummer vrijdag 31 mei 2019 VOLLEYBAL De Neder landse vrouwen hebben in de Nations League verlo ren van Polen. In Apeldoorn werd het 3-1 (25-13, 25-27, 25-20, 25-15) voor de Oost-Europeanen. Het was de laatste wedstrijd van Oranje in het Omnisport, waar eerder werd verloren van Brazilië en gewonnen van Bulgarije. Assistent- coach Alessandro Beltrami verving de afwezige Jamie Morrison. De bondscoach is wegens familieomstan digheden naar Amerika. MOTORCROSS Jeffrey Herlings (24, foto) heeft een succesvolle rentree gemaakt. De regerend we reldkampioen won gisteren de eerste manche van de Dutch Masters of MX in Rhenen in de 500cc- klasse. Het was voor Her- lings de eerste race sinds het trainingsongeluk in ja nuari waarbij hij een breuk in zijn rechtervoet opliep. ATLETIEK Dafne Schip pers is op de 200 meter bij wedstrijden in de Diamond League in Stockholm als derde geëindigd. Ze liep in 22,78. Nadine Visser is er vooralsnog niet in geslaagd de limiet voor de wereld kampioenschappen in Doha te lopen. Ze kwam ze op de 100 meter horden niet verder dan 13,39. De li miet staat op 12,98. Eefje Boons werd zevende in 13,32. Visser werd achtste. BASKETBAL Landstede Basketbal heeft nog één overwinning nodig om voor het eerst in de clubhistorie kampioen van Nederland te worden. De Zwollenaren denderden gisteravond thuis over regerend lands kampioen Donar heen: 85-53. Daarmee staat Landstede 3-2 voor in een best-of-seven tegen de Groningse topploeg. Zater dagmiddag kan Landstede Donar in Groningen onttro nen. GO Carapaz beleeft zijn Daan Hakkenberg vier in Rome, achter Chris Froome, Tom Dumoulin en Miguel Angel López, zijn goede vriend met wie hij als junior al op kop reed tijdens etappekoersen in Colombia. Santa Maria di Sala De roze trui droeg hij al, maar nu zijn zege in deze Giro dichter bij komt, heeft Carapaz ook een roze fiets gekregen van zijn le verancier Canyon. foto cor vos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 28