II 'Witte Huis liet scheepsnaam John McCain afdekken' NIEUWS 19 President in Japan vooral bezig met Amerikaanse beslommeringen Donald Trump gaat op reis en neemt mee: zijn binnenlandse sores. De president maakt onwillig een zomertoer door de wereld, mogelijk met een tussenstop in Terneuzen. de vervolging van acteur Jussie Smol lett, die een racistische aanval door Trump-aanhangers in scene heeft ge zet. 'De Democraten krijgen mets ge daan in het Congres. Ze willen alleen het Mueller-onderzoek overdoen', schreef hij ook vanuit Tokio, na een hoogoplopend conflict met oppositie leider Nancy Pelosi nog steeds gefrus treerd over een reeks onderzoeken die de Democraten zijn gestart. Politiek stopt aan de waterkant, was altijd het adagium van Amerikaanse presidenten. Op buitenlandse grond laten ze meningsverschillen even voor wat ze zijn en vertegenwoordigen ze heel de VS. Maar Trump geeft niets om zulke ongeschreven regels en vecht zijn politieke strijd uit op het wereldtoneel. Tijdens een persconferentie met Shinzo Abe haalde hij uit naar speciaal aanklager Robert Mueller en de man die momenteel wordt gezien als zijn belangrijkste politieke opponent, ex- vicepresident en potentieel presi dentskandidaat voor de Democraten Joe Biden. In antwoord op een vraag over een tweet waarin Trump tevreden consta teerde dat de Noord-Koreaanse staats media Biden 'een dwaas met een laag IQ noemden, deed de president er Elizabeth en zal prins Charles ont moeten. Daarna gaat hij in Ierland op visite bij premier Leo Varadkar en in Frankrijk woont hij op 6 juni de her denking van de landing van gealli eerde troepen op D-Day bij. Aan het einde van de maand gaat hij opnieuw naar Tokio, voor een top van de G20, de belangrijkste economieën in de wereld. Daar spreekt hij met de Chinese president Xi Jinping en zijn Russische collega Poetin. Na afloop zal hij Seoul, Zuid-Korea, aandoen. Mogelijk komt hij eind augustus nog een keer naar Frankrijk, waar in Biarritz de G7-top gehouden wordt. Koning Willem-Alexander heeft hem uitgenodigd om in die periode ook naar Nederland te komen voor de her denking van de Slag om de Schelde in Terneuzen op 31 augustus. Maar Trump zou liever in Washing ton blijven. Hij slaapt het liefst in zijn eigen bed en moet weinig hebben van onbekende buitenlandse gerechten. De communicatiestaf van het Witte Huis heeft een speciale streaming- dienst opgezet zodat hij in overzeese hotels Fox News kan kijken, berichtte CNN deze week. Aan boord van zijn Airforce One kijkt hij ook uren tv, vol gens medewerkers, die klagen dat ze geen moment rust krijgen op vluch ten met de president. Drammerige peuter Amerikaanse media berichten over zijn reizen alsof ze schrijven over een drammerige peuter die op vakantie gaat. Zijn team, bericht CNN, zorgt dat buitenlandse overheden weten dat ze hem niet moeten confronteren met eten dat 'uitdagend' lijkt, zoals vis met de kop er nog aan. Als Trump 'even al leen wordt gelaten met zijn scher men', schrijft The New York Times, blijkt dat zijn aandacht meer bij bin nenlandse politiek dan diplomatie is. Even nadat hij in Japan bij hoge uit zondering een trofee had mogen uit reiken bij een sumoworstelwedstrijd citeerde Trump op Twitter uit een nieuwe aflevering van zijn favoriete tv-show, het praatprogramma van rechter Jeanine Pirro op Fox News. 'Waarom biedt de pers geen veront schuldigingen aan president Trump aan voor de Russische samen zweringswaan?' Er zat een halve dag tijdsverschil, der tien uur vliegen, een oceaan en ruim 11.000 kilometer tussen Donald Trump en Washington, maar hij kon het niet laten zich te bemoeien met een geplaagde patriottistische motor rally in zijn thuisstad. 'Niet te geloven dat Rolling Thunder problemen heeft met vergunningen in Washington', schreef Trump vlak voor de landing in Tokio. Een dag later laat hij vanuit de Japanse hoofdstad weten dat een me ningsverschil over de kosten voor ge bruik van de parkeerplaats van het Pentagon is opgelost. Japan had zijn uiterste best gedaan het Trump naar de zin te maken. Er was een potje golfingepland en er wa- Kim Jong-un heeft verklaard dat Joe Biden een individu met een laag IQ is ren cheeseburgers, van Amerikaans rundvlees. De Japanners weten dat Trump gevoelig is voor een konink lijke behandeling, dus mocht hij als eerste buitenlandse leider op bezoek bij de nieuwe keizer Naruhito. Alles om de goede banden tussen Trump en premier Abe te etaleren, en te voorko men dat de VS hogere importtarieven gaat heffen op Japanse auto's. Maar Trump was met zijn gedach ten elders. Hij klaagde op Twitter over nog een schepje bovenop. ,,Kim Jong- un heeft verklaard dat Joe Biden een individu met een laag IQ is'', zei Trump, staand naast de premier van de bondgenoot, die zich bedreigd voelt door de oorlogstaal van Kim. ,,Ik denk dat ik het met hem eens ben op dat vlak.'' Later volgen tweets over 'Sleepy Joe'. Trump heeft deze zomer een over volle reisagenda. Volgende week komt hij naar Europa, waar hij - met in zijn kielzog al zijn volwassen kinderen - een driedaags staatsbezoek brengt aan de Britten. Hij dineert met koningin De torpedojager is vernoemd is naar de vorig jaar overleden sena tor John McCain, Trumps oppo nent, en McCains vader en groot vader. Het Witte Huis gaf de richt lijn uit: 'USS John McCain moest uit het zicht zijn', schrijft de krant. Het ministerie van Defensie kreeg per mail instructies van het Witte Huis voor de landingsplaat sen voor helikopters en de voorbe reiding van een optreden van Trump op een ander marineschip, waar hij een rede hield. Interim minister van Defensie Pat Shana- han was volgens de krant op de -Cl hoogte van de afspraken. Omdat het schip niet te verplaatsen was, werd de naam bedekt. De beman ning van de torpedojager werd een dag op verlof gestuurd. De USS John McCain, dat als bij naam heeft 'Big Bad John', werd vernoemd naar de vader en groot- vader van de senator en voorma lige kapitein in de Amerikaanse zeemacht, die beiden admiraal waren. De naam van de jongste telg werd er na zijn overlijden in augustus vorig jaar aan toege voegd. De Republikein was een van de grootste tegenstanders van Donald Trump binnen zijn partij. Het oorlogsschip ligt momenteel afgemeerd voor reparaties in zijn thuishaven in het Japanse Yoko suka, het hoofdkwartier van de Amerikaanse zevende vloot. In de Verenigde Staten is er veel kritiek op het nieuws. Het Witte Huis weigerde vragen te beant woorden over de reden van de richtlijn of van wie die kwam. Trump schreef op Twitter dat hij niet geïnformeerd was en van niets wist. John McCain, bij leven partijge noot van Trump, wordt in de VS als een oorlogsheld beschouwd vanwege zijn gevangenschap in Vietnam tijdens de Vietnam- oorlog. Hij lag geregeld overhoop met Trump en steunde niet al zijn plannen. De president - die zichzelf in de jaren 60 liet afkeuren met vage klachten om onder de dienstplicht uit te komen en dus niet naar Vietnam hoefde - heeft zich voor en na de dood van McCain meer malen negatief uitgelaten over de senator. Binnen zijn eigen Repu blikeinse Partij heeft dat veel kwaad bloed gezet. vrijdag 31 mei 2019 Trump met tegenzin op reis Karlijn van Houwelingen Washington -Donald Trump in Tokio Trump bezocht in Japan Amerikaanse troepen en had een ontmoeting met de nieuwe keizer Naru- hito en de Japanse premier Abe (foto onder). FOTO REUTERS,, GETTY IMAGES De Amerikaanse marine moest tijdens het recente bezoek van president Trump aan Japan de naam afdekken van een daar aangemeerd oorlogsschip met de naam John McCain. Dat schrijft de Amerikaanse krant The Wall Street Journal. Joost de Jong Rotterdam/Tokio M Het oorlogs schip John McCain heeft zijn thuishaven in Yokosuka, hoofdkwartier van de Ameri kaanse zevende vloot. FOTO REUTERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 19