Moedersterfte extreem zeldzaam in Nederland NIEUWS 17 Woorden schieten tekort. Zelden waren deze woorden zo toepasselijk als bij de 25-jarige Kim van der Hoef uit Nijmegen. TWEELINGBEVALLING TRAGEDIE tenwereld. Want iedereen moet we ten hoe geweldig zijn vriendin was. Hoe lief ze was. Hoe zorgzaam. ,,Hoe mooi ook met haar prachtige blauwe ogen en opvallend witte tanden. Het was een echt feestnummer. Ze ging er graag op uit met vriendinnen en vrienden. Naar Emporium. Of de bioscoop.'' Iedereen hield van Kim. Kurt: ,,Ze regelde altijd alles. Ze is echt onmisbaar.'' Het is hard maar waar. Werkelijk alle dromen die Kim en hij hadden, liggen van het ene op het andere mo ment in duigen. Het huis in het Nij- meegse stadsdeel Lindenholt hadden ze prachtig opgeknapt. ,,De kinderka mer was ook al helemaal klaar. Met oneindig veel geduld heeft Kim plaatjes van driehonderd blaadjes op de muur geplakt om er een boom van te maken. Prachtig is ie geworden. Ze wilde het per se af hebben en is er een paar weken voor ze naar het zie kenhuis ging zeven uur mee bezig geweest.'' Kurt is uit het veld geslagen, dat geldt evenzeer voor het team waarin Kim werkte: de afdeling dermatolo gie van het Canisius-Wilhelmina Ziekenhuis. Ze had een leidingge vende functie en was, zoals teamge noten het zelf omschrijven in een rouwadvertentie: 'onze alles en nog meer'. Ze startte na de roc-opleiding als doktersassistente, maar groeide al gauw door naar een seniorfunctie. ,,Ze was met 25 jaar nog jong, maar zette altijd en overal haar schouders onder'', vertelt haar moeder. ,,Ze mopperde nooit en klaagde ook nooit. Ze wilde haar werk zo goed mogelijk doen. En bleef tegen ieder een, ook al was ze leidinggevende, doodnormaal doen.'' „Bescheiden, maar ook een doener die overal wel een oplossing voor wist te vinden'', vult vriend Kurt aan. Hoe geliefd Kim was, blijkt na haar overlijden. ,,De afdeling in het CWZ moest vrijdag sluiten, iedereen was kapot van verdriet.'' In het Radboudumc waren artsen en verpleegkundigen ook in tranen. ,,Ze hebben dit in de afgelopen veer tig jaar niet meegemaakt'', zegt Kurt. De doodsoorzaak is nog onduidelijk. ,,We weten nog niet wat er gebeurd is. We willen dat natuurlijk wel we ten, net als het ziekenhuis trouwens. Dat heeft beloofd alles eraan te doen om de doodsoorzaak te achterhalen.'' Van verwijten richting het behan delteam wil Kurt niet horen, inte gendeel. ,,We hebben niets aan be schuldigingen uiten. De hulp hier is fantastisch, de nazorg uitstekend.'' Ook aan andere helpende handen ontbreekt het niet voor Kurt. ,,Half Nijmegen lijkt mee te leven. Vrien den en vriendinnen zijn geweldig.'' Kurt zal er niet alleen voor staan bij de zorg voor de tweeling, weet hij. De moeder van Kim: ,,Jouw moeder en ik laten je niet in de steek, dat weet je.'' Kurt is dankbaar voor alle steun, maar kan zich nog geen voorstelling maken van hoe zijn leven er zonder Kim uit gaat zien. ,,Dat is van later zorg. Nu moeten we eerst een mooie uitvaart regelen. Er komt een sticker van de boomversiering op de kist als eerbetoon aan Kim. Ik heb mezelf verplicht Kim met mooie woorden uit te luiden. Ik weet niet of ik het einde haal, maar zal er alles aan doen om daarin te slagen. Kim heeft dat verdiend.'' Zwanger van een tweeling had Kim van der Hoef 3 centimeter ontsluiting. Ze was op een veilige plek, leek het, in het Rad- boudumc in Nijmegen. Maar nadat ze vorige week donderdag bij een wan deling naar het toilet neerviel, kon haar leven ondanks een reanimatie niet worden gered. Wel werden de twee baby's - Tess en Raff- nog met een keizersnee levend en wel uit haar buik gehaald. ,,Ze maken het wonderbaarlijk goed'', laat vader en vriend van Kim, Kurt den Brok, weten. Het is het enige positieve dat hij op dit moment kan melden. Hij is in een nachtmer rie beland. ,,Het zwartste scenario dat je je kunt bedenken.'' Onbeschrijflijk is de pijn die Kurt voelt als hij bedenkt dat Kim nooit meer de gezichtjes zal zien van de tweeling. ,,Ze was zo benieuwd naar hun koppies. Ze wilde dolgraag we ten van wie van ons twee ze het neusje zouden hebben, van wie de ogen, van wie de mond.'' Onbeschrijflijk is ook het verdriet dat hij voelt om hMr verlies. Plannen om haar ten huwelijk te vragen had hij klaarliggen. ,,Ik zou haar vragen op de Waalkade. Zij wilde zo graag trouwen, ik wilde ook niets liever dan haar man worden.'' Hoewel emoties met hem op de loop gaan, wil Kurt op dit tragische moment niet zwijgen voor de bui- vrijdag 31 mei 2019 Onbeschrijflijk verdriet na dood van aanstaande moeder Kim Kim van der Hoef overleed tijdens de bevalling van haar tweeling. Wat er pre cies misging, wordt nog onderzocht. eigen FOTO Frank Hermans Nijmegen UTRECHT Moedersterfte is ex treem zeldzaam in Nederland, zegt Kitty Bloemenkamp. „Ne derland hoort bij de tien landen in de wereld waar moedersterfte het laagst is. Gemiddeld gaat het om vijf a tien gevallen per jaar.'' Bloemenkamp is hoogleraar ver loskunde aan het UMCU (Utrecht) en tevens voorzitter van de lande lijke commissie Moedersterfte. Die onderzoekt elk sterfgeval in Nederland dat optreedt bij (aan staande) moeders rond de beval- ling en kraambed. ,,Het overlijden van een (aanstaande) moeder wordt door de zorgverleners aan ons doorgegeven ter toetsing. Al jaren bekijkt de commissie de doodsoorzaak en kijken we of er mogelijk iets van deze dramati sche gebeurtenis geleerd kan worden, zodat de zorg voor zwan- geren en kraamvrouwen nog ver beterd kan worden.'' Omdat de aantallen zo laag zijn, zijn er volgens Bloemenkamp vele jaren registraties en analyses van de sterftegevallen nodig om iets te zeggen over risicofactoren en oorzaken. ,,We zien in Nederland onder meer hoge bloeddruk, trombose of een ernstige infectie. Ook plotse dood door bijvoor beeld hart- en vaatziekten kunnen een oorzaak zijn. Bij zwanger schappen met meerlingen is de kans op zwangerschapscomplica ties, zoals hoge bloeddruk, groter dan gemiddeld.'' Bloemenkamp weet dat het over lijden van Kim van der Hoef ge- meld zal worden bij de commissie. ,,Maar ook na uitvoerig onderzoek bij de moeder is er heel soms geen oorzaak aan te wijzen.'' De voorzitter stelt dat alles uit de kast wordt gehaald om moeder- sterfte te voorkomen. ,,Maar hele maal te voorkomen is het helaas nooit.'' UMCU-gynaecoloog Timme Schaap, lid van de commissie, zegt dat de laatste jaren een stij ging wordt gezien van het aantal reanimaties rondom de bevalling. Hij heeft hier onderzoek naar ge daan. ,,Dat zijn er zo'n dertien per jaar.'' Bij zo'n reanimatie wordt, in dien mogelijk, na vier minuten overgegaan op een keizersnee. ,,Moeders krijgen altijd voorrang als het om overleven gaat. In dat geval is een keizersnee noodza kelijk en kan soms het kind ook gered worden.'' Dat heeft volgens hem te maken met het verbeteren van de terugstroom van bloed naar het hart van de moeder door het verrichten van de keizersnede.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 17