Georgia in de ban bij filmers om abortuswet Europeanen massaal tegen dieren in kooien NIEUWS 15 MOUNT EVEREST FILE In de maand waarin elf klimmers omkwamen op Mount Everest, bedwong ook Wilco Dekker uit Naarden de hoogste berg ter wereld. Hij noemt de drukte onverantwoord. ,,Er moet een strengere selectie komen.'' Wilco Dekker heeft inge vallen wan gen en vlek ken in zijn gezicht door de snijdende wind. De 49-jarige bergbeklimmer keerde met drie teennagels minder en tien kilo lichter terug van Mount Everest. ,,Maar ik heb al mijn vingers nog, dus ik kan gelukkig gitaar blijven spelen.'' Een week geleden stond hij op de top. Inmiddels is hij terug in de Nepalese hoofdstad Kathmandu. ,,Het is lekker om weer goed te kunnen eten. Alles beter dan twee maanden op Mount Everest zitten. Ik voel me een wrak. Maar wel een blij wrak. Het gevoel dat ik het heb gehaald, is onbeschrij felijk.'' Dekker beklom Mount Everest aan de Tibetaanse noordkant, waar het rustiger is dan aan de Nepalese zuidkant. ,,Aan de noordkant waren zo'n 150 klim mers. Dat was niet overdreven druk. De Chinese autoriteiten stellen strengere eisen en geven veel minder vergunningen uit. Op de zuidkant lopen ze in een file naar de top.'' Dekker begon aan de expeditie omdat hij wilde zien hoever hij zijn grenzen kon verleggen én om geld in te zamelen voor Artsen zonder Grenzen, waarvoor hij werkte in Congo en de Centraal Afrikaanse Republiek. Nieuwe top Vóór de beklimming van de Mount Everest had Dekker al vijf van de zeven hoogste bergtoppen per continent bedwongen: de Aconcagua (Argentinië), Denali (Alaska), Kilimanjaro (Tanzania), Elbroes (Rusland) en Carstensz- pyramide (West-Papoea). ,,Elke keer als ik op de top van een berg stond, zag ik aan de horizon weer een nieuwe top die ik wilde be dwingen.'' Na een voorbereiding van ruim een jaar kwam Dekker half april in het basiskamp (5200 meter) van Mount Everest aan. De eerste weken klom hij naar 7000 meter om zijn lichaam te laten wennen aan de hoogte en de koude lucht, die als een scheermes door zijn keel sneed. Terug in het basiskamp moest hij wachten. Door de naweeën van een cycloon in India waaide het hard op de Mount Everest. Het 'weerwindow', het aantal dagen dat het weer goed genoeg is om naar de top te klimmen en weer af te dalen, was beperkt. ,,Normaal heb je tien dagen goed weer, dit jaar maar drie of vier. Iedereen moest tegelijk naar boven.'' Overleven Vanaf Kamp 2 (7800 meter) was het overleven. De laatste kilome ter omhoog geldt als de 'zone des doods', vanwege het gebrek aan zuurstof. ,,Op die hoogte functio neert je maag minder goed. Ik heb drie dagen niet kunnen eten of drinken. Het was zo koud dat de dop van de fles vastgevroren was. Ik had ook een lekkende zuurstof- fles waardoor die eerder leeg was. Ik begon licht te hallucineren." Bovendien zorgen onervaren klimmers voor problemen, als ze niet weten hoe ze een bocht moe ten nemen, of aan een ladder han gen boven een kloof van 2000 of 3000 meter diep. „Daarin schuilt Als je op 8500 meter hoogte een half uur stilstaat, bestaat het risico dat je bevriest het gevaar'', zegt Dekker. ,,Ze ko men in moeilijkheden, worden bang, staan stil en zorgen voor op onthoud. Als je op 8500 meter hoogte bij een gevoelstempera tuur van min 37 graden een half uur stilstaat, verspeel je kostbare zuurstof uit je fles, die je nodig hebt tijdens het lopen, en bestaat het risico van bevriezing.'' Aan de Nepalese kant, waar een recordaantal vergunningen is af gegeven, zorgden het slechte weer en de 'wachtrijen' voor levensge vaarlijke situaties. Elf klimmers vonden de dood. Het is een van de dodelijkste seizoenen ooit. Klimmers moesten soms over lijken heen klauteren. Dekker zag zelf geen mensen bezwijken. ,,Een teamlid zag iemand van een ladder naar bene den vallen. Ik zag ook een lijk liggen. Een jas en schoenen be dekt met sneeuw, maar het was duidelijk dat daar een dode per soon lag. Op zo'n moment geef je het weinig aandacht. Je zit in een flow en moet door.'' Vorige week donderdag stond Dekker zeven minuten op de top. ,,Er is niet veel tijd om alles rustig in je op te nemen, maar het was schitterend om de zon te zien op komen'', vertelt Dekker. Hij zag de chaos aan de zuidkant, waar mensen duwden en trokken om te blijven staan. ,,Toen ik over de top heen naar de andere kant keek, zag ik een heel lange rij staan. Er moet een strengere selectie ko men. Laat alleen mensen toe op Mount Everest die een bepaalde staat van dienst hebben.'' ATLANTA Disney, Netflix en WarnerMedia, bekend van HBO, dreigen geen films en series meer op te nemen in de Amerikaanse staat Georgia. Daar is een wet aan genomen die de mogelijkheid van abortus flink inperkt. ,,Ik denk dat veel mensen die voor ons werken daar niet meer aan de slag willen'', stelt topman Bob Iger van Disney. Netflix reageerde eer der al: ,,We hebben veel vrouwen die in Georgia werken. Deze wet zal hun rechten, en die van miljoenen anderen, ernstig beperken.'' Georgia was de laatste jaren in trek bij filmmakers. Disney maakte er opnames voor films als Avengers: Endgame en Black Panther. Netflix schoot er onder meer de series Stranger Things en Ozark. Als de wet van kracht wordt, is het in Georgia strafbaar abortus te plegen als de hartslag van de foetus te horen is. De gouverneur moet de wet nog ondertekenen, maar heeft al gezegd dat hij dat zal doen. NIJMEGEN Een miljoen Europea nen willen het opsluiten door vee houders van dieren in kooien op de Europese agenda hebben. Een bur gerinitiatief kreeg de vereiste 1 mil joen handtekeningen. Dat meldt onder anderen Geert Laugs, mede organisator en directeur Nederland dierenwelzijnsorganisatie Com passion in World Farming (CiWF). De actie 'Stop de kooien' kreeg uit Nederland 120.000 handtekenin gen. Er zijn genoeg steunbetuigin gen om naar de Europese Commis sie te stappen, maar de actie gaat nog even door. ,,De dieren hebben zeer beperkte bewegingsvrijheid en bijna geen mogelijkheid voor hun natuurlijke gedrag. Veel dieren, zoals konijnen, kwartels en kippen, staan op draad gaas dat in hun pootjes snijdt; moedervarkens en kalveren liggen op betonnen vloeren. De opsluiting in krappe ruimtes leidt vaak tot frustratie, stress, verwondingen en afwijkend gedrag. In de veehoude rij zijn voor alle dieren alternatie ven die beter dierenwelzijn garan deren'', aldus de initiatiefnemers. vrijdag 31 mei 2019 IMPUCïT Wilco Dekker ging naar de top van Mount Everest om geld op te halen voor Artsen zonder grenzen. foto stichting grenzen aan de top 'Ik zag 'n dode liggen, maar ik moest door' Tonny van der Mee Rotterdam/Kathmandu -Wilco Dekker, bergbeklimmer 'Stop de kooien' haalt 1 mil joen handtekeningen op. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15