10 NIEUWS Bijna dertig jaar lang was Dirk Mulder directeur van de 'meest tragische plek uit de Nederlandse geschiedenis', Herinneringscentrum Kamp Westerbork. Over drie weken zwaait hij af. ,,Het gedoe, dat ga ik niet missen.'' KAMP WESTERBORK DIRECTEUR MET PENSIOEN Het is dinsdagmid dag, aan het einde van de middag. Vier tienermeisjes staan naast hun fietsen. Ze staan voor de slagboom, naast het prikkeldraad en kij ken wat gedesoriënteerd om zich heen. „Meneer", vragen ze aan de rij zige gestalte met het lange, wappe rende, grijze haar, ,,is dit een park?'' Nee, zegt Dirk Mulder, dit is geen park. ,,Dit is Kamp Westerbork ,,Oh'', zeggen de meisjes, ,,dan mo gen we er zeker niet overheen fiet sen?'' „Eigenlijk niet'', zegt Mulder. Hij kijkt om zich heen, het is al vijf uur geweest, het terrein is vrijwel verlaten. ,,Maar voor deze keer wel.'' Toen Dirk Mulder (66) bij Herin neringscentrum Kamp Westerbork kwam werken, ruim dertig jaar gele den, was er niets te zien hier. Geen slagboom, geen hekken met tralies, geen treinwagon, geen herbouwde woonbarak. Er lag een fietspad, dat leidde door een kale grasvlakte. ,,Als je niet wist dat dit Kamp Westerbork is geweest, was je er ook niet achter gekomen.'' Ja, de oude woning van de kamp commandant, de gevreesde SS'er Al bert Gemmeker stond er nog. Maar daar woonde een oude, nogal op zichzelf zijnde vrouw in. ,,Als er mensen kwamen die zochten naar wat ooit Kamp Westerbork was, lie pen ze vaak bij haar de tuin in. Dan belde ze mij: „Meneer Mulder, ze staan weer op mijn pad.'' Mevrouw Van der Speck is al jaren geleden overleden. Het huis staat nu onder een glazen koepel om verdere aftakeling door de tand des tijds te gen te gaan. Net zoals de rest van het terrein haar beladen geschiedenis zichtbaar heeft gemaakt. Het fietspad is een wandelpad ge worden en wie er loopt, weet nu: dit was 77 jaar geleden het perron naast het spoor, de plek van waar 102.000 Nederlandse Joden, Roma en Sinti vanuit het detentiekamp de veewa gons in werden gedreven. De vol gende halte was Auschwitz of Sobi- bor. Bijna altijd: de dood. ,,Dit'', zegt Dirk Mulder, terwijl hij langzaam over het terrein loopt, ,,is de meest tragische plek in de Nederlandse ge schiedenis.'' Bijna dertig jaar lang was hij direc teur van Herinneringscentrum Kamp Westerbork, dat twee kilome ter van het voormalige kampterrein zelf ligt. Eind juni gaat hij met pensi oen. Dan gaat hij een boek schrijven, over hoe Nederland de afgelopen dertig jaar met het herdenken van de oorlog is omgegaan. Als iemand dat kan vertellen, is hij De jongere generatie heeft meer beeld nodig om deze plek te snappen het wel. De leraar geschiedenis die directeur werd en jarenlang balan ceerde op het slappe koord van het herdenken. Een koord dat over alle valkuilen van de emotie leidt. Want: „Eigenlijk doe je het nooit goed.'' Iedereen wil op zijn eigen manier herdenken. De een wil volslagen rust op deze treurige plek. ,,Maar de jon gere generatie heeft meer beeld no dig, die moeten context hebben om deze plek te snappen. In Bergen-Bel- sen (een voormalig concentratie kamp in Noord-Duitsland, red) krij gen bezoekers een iPad mee. Dat wilde ik per se niet, want dan loop je heel de tijd naar dat ding te kijken.'' ,,Westerbork moet terughoudend zijn, zeker geen kermis." Niet zoals het Holocaustmuseum in Amerika waar je bij binnenkomst opeens in een goederenwagon blijkt te staan. ,,Toen we hier de oude barak gingen terugplaatsen, hebben we ook lang nagedacht hoe we dat zouden doen, hoe we dat moesten laten zien. Maar je kunt het niet voor iedereen goed doen.'' Grinnikend vertelt Mulder over zijn frustraties over de lokale autori teiten. Over de boswachter die de vleermuizen in de oude bunker wilde helpen en daarom alles waar licht doorheen kwam, dichtmaakte. ,,Maar dan gaat zo'n bunker wel schimmelen van binnen.'' Of over het fietspad dat ze om het kamp wil den laten leggen, maar waar een be schermde boommarter roet in het eten gooide. ,,Toen we hier een pers conferentie hadden gehad over de herbouwde barak, belde de burge meester: 'Dirk, je bent stout geweest, je hebt helemaal geen bouwvergun ning'.'' Eigenzinnig Mulder staat te boek als een wat ei genzinnig mens, die zich niet zo veel aan autoriteiten gelegen laat liggen. Toch was ook hij dit jaar flink van slag. Toen de Stichting Vluchteling in januari aankondigde dat bij de wan deltocht Nacht van de Vluchteling ook Westerbork een vertrekplaats was, belandde directeur Mulder in een storm van verontwaardiging. Hoe hij het in zijn hoofd haalde de nagedachtenis van het Joodse door- voerkamp zo te grabbel te gooien. Mulder kreeg doodsbedreigingen ('Ik kon een nekschot krijgen'), en kreeg ook kritiek uit een hoek waarvan hij het niet had verwacht: kampoverle- vers. Uiteindelijk werd Westerbork geschrapt als startpunt. ,,We zagen het helemaal niet aan komen deze keer. We hebben in 2008 een tentoonstelling over NSB'ers ge had. Toen vermoedden we wel enige commotie. Nu niet.'' Beide onder- FESTIVAL Ga naar pzc.nl/klassiekfestival vrijdag 31 mei 2019 PC 'Nederlands meest tragische plek mag nooit een kermis worden' Cyril Rosman -Dirk Mulder klassieke muziek De historische binnenstad van Elburg vormt ook in 2019 weer een prachtig toneel voor Festival Klassieke Muziek Elburg. Het vestingstadje, omringd door muren en een gracht, ademt nog steeds de sfeer van de middeleeuwen. Veel historische elementen zijn bewaard gebleven. Combineer het festivaL met een bezoek aan één van de musea die Elburg rijk is, de haven met de oude botters of een van de prachtige landgoederen in de directe omgeving! 45% voordeel: bestel nu tickets van 70y- voor 39,-* Of koop een passepartout voor 3 concerten naar keuze voor 89,- Ode aan Bach Donderdag 20 juni 2019 - Grote Kerk, Elburg -19.30 uur Matthaus Passion - J.S. Bach Vrijdag 21 juni 2019 - Grote Kerk, Elburg -19.00 uur Bachs 'Boerencantate' 'Koffiecantate' Zaterdag 22 juni 2019 - Grote Kerk, Elburg -15.30 uur Italian Barock 'n' Roll Donderdag 27 juni 2019 - Kloostertuin, Elburg - 20.30 uur Moscow Nights Vrijdag 28 juni 2019 - Kloostertuin, Elburg - 20.30 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 10