9 Als je niet laat zien dat mensen worden gestraft, zaai je het kwaad voor de toekomst woensdag 29 mei 2019 Sgs» Op bezoek bij een school in Krimpen aan den IJssel. foto robin utrecht De wereld lijkt er niet beter op geworden. Wat vindt u? ,,Er werd bij het jubileumsymposium een film vertoond die ik bijna niet kon uitkijken. Terecht dat Helle Thorning-Schmidt, de ceo van Save the Children International, in haar toespraak benadrukte dat we niet mogen wegkijken, we moeten daar iets aan doen. Ik schrik soms van wat ik zie. Je hebt niet alleen te maken met staten die oorlogen voeren, maar er zijn steeds meer ongeregelde milities die oorlog voeren en die de internationale regels aan hun laars lappen. Zij gebruiken juist ongeoor loofde middelen om kinderen te treffen. En als het over kinderen gaat, word je emotioneel." U bent jurist en studeerde inter nationale businesstransacties aan Nyenrode. U bent geen veldwerker van huis uit. Is dat lastig? „Vanuit mijn professionele achter grond werk ik inderdaad in een andere sfeer. Ik kan alleen maar diep respect hebben voor de betrokken heid en inzet van de medewerkers ter plaatse. Als jurist weet je dat alle internationale regels eigenlijk al op papier staan. Gelukkig hoeven we niet steeds moeilijke onderhande lingen te voeren met allerlei landen over kinderen. We hébben al die verklaringen waar iedereen zijn handtekening onder heeft gezet. Dus zorg dat men zich daaraan houdt en zorg dat er berechting plaatsvindt. Daders moeten weten dat ze niet ongestraft zullen blijven. Nu is dat helaas vaak wel zo, met als gevolg: meer daders.'' Dat laatste biedt toch een tamelijk hopeloos perspectief voor kinde ren. ,,Zeker. Want hoe wil je ze opvoeden als ze zien dat fout gedrag geen consequenties heeft? Kinderen denken in zulke simpele stappen. Als je niet in de praktijk kunt laten zien dat mensen worden gestraft, zaai je het kwaad voor de toekomst. Het is daarom goed dat we onze inter nationale campagne in Den Haag hebben gelanceerd. Daar zit het Internationaal Strafhof. Dit is werk van de lange adem. Verder heeft elke stap die je kunt zetten ook echt impact, al maak je maar een verschil voor dat ene kinderleven. Dat moti veert me werk te doen dat soms uitzichtloos kan lijken.'' Save the Children werkt ook in Nederland, kunt u dat uitleggen als u met beleidsmakers spreekt in arme landen? ,,Ook hier zijn gevallen van armoede en sociale uitsluiting. Bij ons vertaalt zich dat in een kind dat niet kan trak teren op een verjaardag, geen lid kan zijn van een sportvereniging of geen zwemlessen kan volgen. Bij Save the Children in Italië hoorde ik dat een op de vier kinderen daar niet naar een verwarmde school gaat. En dat veel kinderen onvoldoende winter- kleding hebben. Dat klinkt mis schien futiel als je het vergelijkt met een kind in een oorlog, maar voor elk individueel kind is dat toch moeilijk. En prima als ook daar hulp geboden kan worden, maar onze focus ligt wel op het buitenland waar de nood hoger is. Samen met Unicef en War Child proberen we hier in de azc's een kindvriendelijke omgeving te scheppen om te zorgen dat de kinde ren daar van hun oorlogstrauma's af kunnen komen en zich sociaal geïn tegreerd gaan voelen.'' Uw man werkt als adviseur bij de VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR, u zit bij Save the Children. Waar gaat het dan over aan de ontbijttafel? ,,Haha, nou een verschil is er wel. Voor hem is het werk. Voor mij is het vrijwilligerswerk. Dat is wel een nuanceverschil. Sinds ik mijn man heb ontmoet, is zijn hele carrière gericht op conflictbeslechting. Dat is de rode draad. Ik ben ervan onder de indruk, omdat ik zie dat je met je inzet inderdaad dingen in gang kunt zetten. Dat heeft me ook geactiveerd deze rol te accepteren en zelf ook iets te doen. En ja, daar praten we thuis dan weleens over.'' Waarover dan? ,,Bijvoorbeeld als je leest dat er in twintig jaar tijd dubbel zo veel kinderslachtoffers zijn gekomen in oorlogssituaties. Dan moet je niet het gevoel bekruipen dat dit werk uit zichtloos is. Dan proberen we ook te kijken naar de vooruitgang in bijvoorbeeld vaccinatie, in honger bestrijding en onderwijs. Dat vergeet je dan weleens. Ontwikkelingshulp en het werk van hulporganisaties als Save the Children lijken een druppel op een gloeiende plaat, maar ze heb ben heus effect. Net als mijn man vind ik het interessant om niet- gouvernementele hulporganisaties (ngo's) en het bedrijfsleven dichter bij elkaar te brengen. De ngo's heb ben een meer activistische rol en een bedrijf wil gewoon geld verdienen. Maar als ze samen optrekken, kun nen ze het verschil maken.'' U staat zelden voor de camera's. ,,Voor dit werk doe ik dat wel.'' Helpt het voor dit werk dat u prinses bent? ,,Voor Save the Children komen we gewoon sneller bij beslissingsmakers aan tafel. Dat is zo. We krijgen wat extra media-aandacht voor bepaalde problemen en ik vind het geweldig dat ik mijn rol kan gebruiken om de stem van kinderen door te geven. Ik kan op mijn manier helpen hun verhalen te verspreiden. Want zij hebben het meegemaakt en weten uit de eerste hand wat werkt en niet werkt." Hoe staat het met uw schrijvers aspiraties? Het is stil na Jet Set Summer, een roman die u voor uw huwelijk schreef onder de naam Victoria Delano. ,,Ik heb al heel lang niet geschreven. Maar ik houd de droom vast dat er ooit nog iets komt. Die creatieve schrijfspier moet je wel trainen. Ik maak veel mee, maar het moet ook niet te zwaar worden. Verder heb ik een fascinatie voor voeding en land bouw. Misschien dat ik daar ooit iets mee kan doen. Ik moet gewoon veel gaan opschrijven, maar dat valt niet mee met de verhuizingen en met jonge kinderen die moeten worden opgevoed.'' GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9