Online aankoop nu te zien op bankafschrift merkenüaqen 7 Thijs H. ontkent moorden, kliniek moet beelden afstaan woensdag 29 mei 2019 Niels Klaassen Carla van der Wal Heerlen De eerste uren in een onderzoek zijn voor de politie cruciaal. Het moment om sporen veilig te stellen en getuigen te horen die alles nog scherp op hun netvlies hebben. Maar gisteren, drie weken nadat het gezicht van Thijs H. in Nederland rond ging en hij 's avonds laat in de boeien werd geslagen, werd duide lijk dat het OM om bewijsmateriaal verlegen zit. Daarom besloot de rechter-com- missaris gisteren dat camerabeel den uit de kliniek waarin Thijs H. verbleef nu al gebruikt mogen wor den voor het onderzoek. Meestal gaan dit soort beslissingen geruis loos voorbij. Maar nu wordt het be sluit uitgebreid toegelicht. Tot twee keer toe wist H. te ont snappen uit Monderiaan kliniek Vijverdal, waar hij zich 's middags 7 mei laat opnemen. H.'s handen zijn bij aankomst bebloed, net als zijn kleding. En H. vertelt dat hij heeft gezworven op de Brunssumer- heide, waarvan bekend is dat er eer der die dag twee lichamen waren gevonden. 'Dit zou de psychiater geen goed gevoel hebben gegeven', staat in de uitspraak te lezen. 'Er zou over gesproken zijn dat ver dachte met een mes liep, maar meer bijzonderheden daarover kunnen niet worden gegeven.' Toch wordt niet meteen de politie ingescha keld, het medisch beroepsgeheim weegt zwaar. Dat blijkt wel na de eerste ont snapping rond negen uur 's avonds. H. stapelt een stel stoelen op in de Tot twee keer toe liep Thijs H. weg van de gesloten afdeling van kliniek Vijverdal binnentuin en klimt zo de muur over. Er wordt geen alarm geslagen bij de politie. Jean-Paul Essers, voorzitter van de raad van bestuur van de kliniek, wil niet vertellen waarom niet. ,,In algemene zin speelt het beroepsgeheim een grote rol. Kennis van een misdrijf of een vermoeden is onvoldoende aanlei ding dat te doorbreken." In principe wordt altijd melding gedaan van een weggelopen cliënt, meldt hij wel. Of dat ook is gebeurd bij H.'s eerste ontsnapping is onduidelijk. Het zijn de ouders van Thijs H. die hun zoon dinsdagavond laat weer bij de kliniek afleveren. De volgende dag neemt hij weer de be nen, na een steekincident in de kli niek, waarmee H. zelf niets te ma ken heeft. Dan wordt er wél aan de bel getrokken bij justitie, rond half tien 's ochtends, een half uur na zijn vertrek. Nu besluit de kliniek het beroepsgeheim wel te doorbreken. Maar hoe kon H. zo makkelijk weg lopen van de gesloten afdeling? Mondriaan laat alles extern onder zoeken. Weer in algemene zin zegt Essers: ,,We zijn een kliniek, geen gevangenis." Niet dat weglopen aan de orde van de dag is, benadrukt hij. Verder doet hij er het zwijgen toe. De politie constateert dat ook me dewerkers bepaald niet loslippig zijn, net als H.'s omgeving. Getuigen En getuigen van de moorden? Ook zij zijn er niet, blijkt uit het relaas van de rechter-commissaris. An dere sporen zijn 'mogelijk' verdwe nen, schrijft hij. Bebloede kleding is gewassen. Door wie is onduidelijk, TIJDLIJN maar het bemoeilijkt het onder zoek. Had H. bijvoorbeeld het bloed van één of juist beide slachtoffers op de Brunssumerheide op zijn kleding? Ook het mes waarover zou zijn gesproken ontbreekt. Het maakt de camerabeelden uit de kli niek des te belangrijker. Of die voor de nabestaanden ook kunnen zor gen voor antwoorden over de laat ste momenten van hun dierbaren in Den Haag en op de Brunsum- merheide - dat is de grote vraag. En hoe meer tijd verstrijkt, hoe groter het vraagteken wordt. UTRECHT Aankopen bijveel webshops zijn vanaf vandaag ein delijk duidelijk te zien op bankaf schriften. Een oplossing voor een probleem waarvoor de Consu mentenbond al sinds 2012 aan dacht vraagt en vorig jaar zelfs een speciaal meldpunt voor instelde. Doordat veel webshops een ex terne betaalverwerker gebruiken om online aankopen te verwer ken, verschijnt bij consumenten de naam van de betaalverwerker op het bankafschrift. Het zien van zo'n naam als 'Stichting Mollie Payments' of 'Adyen' zorgt nogal eens voor onduidelijkheid. Veel Nederlanders vragen zich af of er ten onrechte geld van hun reke ning is afgeboekt. Met technologische hulp van Rabobank, gaat Mollie Payments, een van Nederlands grootste be- taalverwerkers, nu de webwinkel tonen op afschriften. Niet alleen voor klanten van Rabobank, maar ook die van ING, ABN Amro en de Volksbank. Mollie verwerkt de betalingen van zo'n 50 procent van alle Nederlandse webshops. De Consumentenbond is con tent, maar wat hen betreft, blijft het niet bij Mollie Payments. ,,Dit is een mooie eerste stap, we ho pen dat de andere betaalverwer- kers volgen.'' TOT 40% KORTING* Eerder werden deze beelden van H. vrijgegeven. De camerabeelden kunnen door gebrek aan ander bewijs een belangrijke rol gaan spelen in het onderzoek. fotos politie Camerabeelden uit kliniek belangrijk voor onderzoek Thijs H. ontkent begin deze maand drie wandelaars te heb ben gedood. Dat meldde de rechtbank Limburg gisteren. De camerabeelden uit de kliniek waar H. verbleef, kunnen cru ciaal zijn voor de zaak. Gisteren werd dan ook besloten dat de opnames moeten worden afge staan. Sinds kostbare onder zoekstijd verloren is gegaan, is het de vraag of er voldoende be wijs komt voor een veroordeling. Zaterdag 4 mei In Den Haag wordt het lichaam ge vonden van Etsuko, een Haagse met Japanse roots. Ze liet haar hond uit en werd neergestoken. Dinsdag 7 mei De lichamen van een man en een vrouw worden 's middags gevonden op de Brunssummerheide bij Heerlen. Dinsdagmiddag Thijs H. meldt zich bij de Mondriaan- kliniek in Maasstricht. Hij heeft bloed op zijn kleding en zijn handen. Dinsdagavond Na 21.00 uur loopt H. weg. 's Avonds om 23.30 uur wordt H. terug naar de kliniek gebracht door zijn ouders. Woensdag 8 mei Woens dagochtend neemt H. weer de benen. Dan wordt de politie wel geïnformeerd. Kijk op de site bij /video Dit weten we tot nu toe over Thijs H. Nieuwendijk 89 Axel, Zeeuws-Vlaanderen +31 (0)115-562010, pot.nl Hemelvaart 30 mei geopend 12:00-18:00 15.000 m2 design topmerken Woonstoffering en Siematic Keukenstudio op de 1e verdieping Berden interieur Meer dan 250 showroommodellen scherp geprijsd Geldig van 30 mei t/m 10 juni 'Vraag naar de voorwaarden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7