tik Landwinkel op zoek naar investeerders Sluis betaalt jaarlijks mee aan recreatie in Waterdunen K 7 AXEL MARIJKE'S HOBBYSHOP SLUIT En weer sluit een winkel, Marijke's Hobbyshop aan de Noordstraat in Axel. ,,Ik maakte van mijn hobby mijn werk, maar kwam financieel niet meer uit." r Grote Kerk Groedeeven een 'dierentuin' woensdag 29 mei 2019 De naam zegt het al, Ma rijke's Hobbyshop, is ei gendom van Marijke, van Marijke Scholter (41). Kaartjes maken is al jaren haar liefhebberij. Tien jaar geleden begon ze een webshop op internet in alle mogelijke spullen die je daarvoor nodig hebt. ,,Op den duur had ik zoveel voorraad thuis, dat ik dacht 'ik begin een winkel'. Ik werkte al in een winkel. En het leek me wel leuk zelfstandig te zijn, vooral omdat ik ook nog met mijn hobby bezig kon zijn." Ze begon klein, in een pandje op nummer 48 aan de Noordstraat in Axel. Tegelijkertijd hield ze haar webshop aan, tot die drie jaar gele den werd gehackt. ,,Het kost zo veel tijd en energie om een nieuwe shop op internet op te bouwen. Je loopt dan ook weer de kans dat ie mand je site onbruikbaar maakt. De winkel liep bovendien nog goed." Dalende lijn Marijke zat inmiddels in een gro ter pand aan de Noordstraat, op nummer 23. Een mooie plek, vindt ze nog steeds, en Axel ligt ook goed, tussen Hulst en Terneuzen, en niet al te ver van België. ,,Mijn klanten komen uit de wijde omge ving." MSSr, sinds anderhalfjaar e zit er de klad erin. ,,Een dalende lijn zette zich in. Dat gaat zo lang zaam, dat je het in het begin nau welijks merkt." Van maand tot maand bleef de omzet dalen, terwijl alle kosten, zoals de huur, verwarming en ver lichting, wel doorliepen. ,,Ik heb hier nooit een dikke portemonnee verdiend. Als mijn man niet een goede baan had, had ik dit niet kunnen doen. Maar als je geld bij moet leggen, moet je een beslis sing durven nemen, om te stop pen." Al een tijdje geleden heeft Ma rijke dit besluit genomen. Nog vier dagen en Marijke's Hobbyshop is geschiedenis. Woensdag en vrij dag is de winkel open van 13.00 tot 17.00 uur; donderdag, op de in Axel altijd drukke Hemelvaartsdag, en zaterdag van 9.30 tot 16.00 uur. Ze heeft dan nog een kleine maand Het voelde als familie, de goede, vaste klanten, maar er bleven er te weinig over om de zaak leeg te ruimen. Marijke komt nuchter over. Ze lijkt vrede te hebben met het idee dat het einde van haar hobbyshop nadert. Van binnen kookt ze toch wel. ,,Ik heb veel oudere klanten, zestigplussers. Ze raken steeds meer op leeftijd en komen minder. En de jongere generatie die is op gegroeid met internet, koopt daar. Mensen komen wel in de winkel, kijken wat er zoal is en bestellen het dan online. Je wordt een soort kijkshop." Het gaat de laatste jaren econo misch beter, wijzen de cijfers in elk geval uit. Toch hebben veel middenstanders het moeilijk. De opleving lijkt aan hen voorbij te gaan. De leegstand in winkelstra ten groeit in plaats van daalt. Als hoofdoorzaak noemt Marijke het shoppen via internet. ,,Ik heb dan wel een webshop gehad, maar ik ben echt anti geworden. Winke liers gaan eraan kapot en niet ie dereen heeft internet." Missen Marijke weet nog niet wat ze gaat doen. Ze zal haar hobbyshop zeker missen. ,,Ik gaf ook workshops. Het voelde als familie, de goede, vaste klanten, maar er bleven er te weinig over. Mijn droom is in dui gen gevallen." GROEDE De Grote Kerk van Groede is vanaf zaterdag een die rentuin. Kunstenaar en illustra tor Ferdy Remijn exposeert er zijn dierentekeningen. Die zijn zo gedetailleerd, dat ze levens echt lijken. Ferdy Remijn tekent letterlijk ie der haartje en zoekt ook naar ori ginele invalshoeken om Zeeland in zijn tekeningen te verwerken. Zo wordt de Zeehoorn geëxpo seerd, een kruising tussen een eenhoorn en een zeepaardje. 'Tussen fantasie realiteit' is van 1 tot en met 30 juni te zien in de Grote Kerk en er hangt ook werk bij ijssalon en koffiebar Fonteyn, op de Markt. BRESKENS De gemeente Sluis gaat meebetalen aan re creatievoorzieningen in Water- dunen. Er gaat jaarlijks 125.000 euro naar het beheer en onder houd van onder meer speelna- tuur, vogelkijkhutten en wan delpaden. Dat staat in een over eenkomst die Sluis onlangs te kende samen met stichting Het Zeeuwse Landschap en de pro vincie. In 2016 besloot een meerder heid in de Sluise raad dat er niet werd meebetaald aan het on derhoud van het natuurgebied bij Breskens. Een eenmalige of structurele bijdrage voor een ander deel van het proj ect werd niet uitgesloten. Dat is recreatie geworden, om dat de gemeente Sluis 'blij is met de recreatieve functie' die Waterdunen moet krijgen in de streek. ,,De bijdrage gaat in als Molecaten de vakantiewonin gen gaat bouwen", zegt wet houder Jack Werkman. Wan neer het recreatiebedrijf daar mee kan beginnen, is nog niet bekend. Naar verwachting is de inrichting van het natuurge bied klaar in het voorjaar van 2020. Waterdunen komt in ei gendom en beheer van stich ting Het Zeeuwse Landschap. Landwinkel Oude Stoof bij Hengst dijk zoekt investeerders zodat het bedrijf nog duurzamer kan gaan te len. Deelnemers krijgen in ruil ca deaubonnen die ze in de winkel kunnen besteden. Tien investeer ders hebben zich al gemeld. Het bedrijfvan de familie van As- sche heeft al een duurzaamheids keurmerk. Zo beschikt het over zonnepanelen en gebruikt het bio logische methodes tegen ziektes en plagen. Oude Stoof wil nog een stap extra zetten, door duurzamer te gaan telen, koelcellen energiezuini ger te maken, meer duurzame pro- ducten te verkopen en bloemstro- ken te planten om meer wilde bijen te lokken. Om die plannen te kunnen be werkstelligen, is geld nodig. De landwinkel wil dat bijeen te sparen met investeerders, die kunnen re kenen op een rendement van 4 pro cent, dat bestaat uit cadeaubonnen die vrij te besteden zijn in de win kel. Ook mogen ze gratis meedoen aan cursussen. Investeren kan vanaf 500 euro, de looptijd is zelf te bepa len. Het bedrag moet voor 1 juli bin nen zijn. Investeerders krijgen hun inleg na 3, 4, 5 of 6 jaar terug. VL 'Mijn droom is in duigen gevallen' Harmen van der Werf Axel Marijke Scholter in haar hobbyshop, zaterdag is de laatste dag. foto boaz timmermans -Marijke Scholter Bob Maes Hengstdijk Meer informatie is te vinden op: oudestoof@zeelandnet.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 71