Lekker zo'n Zeeuwse bolus OPEN! Helft van laatste vijftien Zeeuwse burgemeesters was tijdelijk Concert van Frans Bauer Joost Bakker schetst De fans van Go Ahead Eagles smulden in Deventer van Zeeuwse bolussen. Bliek Meesterbakkers had er 10.000 gebakken voor de supporters. Verdediger Julius Bliek, zoon van eigenaar Peter Bliek, beloofde alle fans voor het einde van het seizoen, een bolus. Gisteren, voorafgaand aan het promotieduel met RKC (5-4-verlies) werd die belofte ingelost. Roger en Ria gaan hun idool in levenden lijve de kunstenaars kolonie van Veere Landelijk hebben steeds meer ge meenten een waarnemend burge meester. Op dit moment zijn dat er 56, op in totaal 355 gemeenten. Sommige waarnemers zitten er al enkele jaren. Onder Polman werd in Zeeland tot nu toe vijftien keer een burge meester benoemd. In zeven geval len ging het om een waarnemer. Twee van hen zijn nog in functie: Letty Demmers op Noord-Beve land en Huub Hieltjes in Kapelle. Zij blijven voorlopig ook. De vacatures zijn nog niet openge steld. Beide gemeenten werken aan een toekomstvisie en willen die eerst af hebben. Kapelle heeft bovendien de bur gemeesterspost vorig jaar al eens opengesteld, maar dat leverde geen goede kandidaat op. Deze week werd bekend dat het waarnemers chap van Hieltjes opnieuw is ver lengd, omdat een nieuwe burge meester er waarschijnlijk pas begin volgend jaar is. Polman zegt altijd nauw te over leggen met de fractievoorzitters. Die hebben hem ervan overtuigd dat het openstellen van de vacature andermaal moet worden opgescho ven. ,,Ze willen de profielschets mede baseren op hun toekomstvi sie. Ik vind dat verstandig." Wat de Zeeuwse commissaris be treft, is altijd het streven om zo snel mogelijk een nieuwe burgemeester te werven. ,,Het is prettig om als het enigszins kan, dat voortvarend te doen, maar het moet ook zorgvul dig gebeuren." Als bijvoorbeeld een burgemeester onverwacht vertrekt of de gemeenteraadsverkiezingen voor de deur staan, is het inschake len van een waarnemer vaak onver mijdelijk, aldus Polman. ,,Af en toe is het even nodig." Wim Derksen, emeritus hoogle raar bestuurskunde, noemt het grote aantal waarnemers in Neder land 'te bizar voor woorden'. „Vroe ger was er maar één reden voor een waarnemer. Dat was dat de ge meente binnen een jaar zou wor- den opgeheven. Tegenwoordig worden er allerlei argumenten voor gebruikt." Een kwalijke ontwikkeling, vindt Derksen. ,,De democratie rond bur gemeestersbenoemingen, met ver trouwenscommissies waar burgers niets van mogen weten, is al be perkt. Bij waarnemers is dat nog veel erger. Een commissaris zet zelf iemand neer, via zijn netwerk. Gek genoeg is er niemand die daartegen protesteert. Het wordt hoog tijd dat we een gekozen burgemeester krij gen." Meer ervaring Wouter Jong, waarnemend direc teur van het Nederlands Genoot schap van Burgemeesters, ziet ook voordelen in waarnemers. ,,Ze brengen, zoals Letty Dem- mers, vaak wat meer ervaring mee. Je krijgt een bepaald kaliber aan burgemeesters die niet zo snel op zo'n kleine gemeente zouden sol liciteren, maar die als waarnemer kunnen helpen om de gemeente wat meer bestuurskracht te ge ven." hemelvaart £1 I woensdag 29 mei 2019 pzc.nl e-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl ZEELAND 12 FOTO ERIK PASMAN zien ZEELAND4 ZEELAND 8 'Waarnemer alleen als het moet' De benoeming van een waarne mend burgemeester moet een uitzondering blijven. Dat zegt commissaris van de koning Han Polman. ,,Ik vind dat je alleen waarnemers moet benoemen als het ook echt nodig is." Rolf Bosboom Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 65