Rutte wilde cijfers Klimaatakkoord na Prinsjesdag II m\j!j 5 Maleisië stuurt afval terug Carpoolen met collega's bleek geen optie. Mijn vader wilde mij ook wel komen ophalen Schiphol had aangespannen. Deze enige pendeltrein die in heel Nederland rijdt, blijkt ook een uitkomst voor Matthijs Engelbert. Hij woont in Amsterdam, maar is afgelopen nacht bij zijn vriendin blijven slapen in Voorschoten. Met de fiets dacht hij wel terug te kun nen komen, maar hij is blij dat hij het laatste stukje toch per spoor kan afleggen. Het heeft hem al drie uur gekost om de 45 kilometer af te leg gen en dat is hem vies tegengeval len. Vooral ook omdat het flink re gende en hij de weg niet heel goed kende. Toch is hij niet boos op de stakers. ,,Het is voor een goed doel en het is lang genoeg van tevoren aangekondigd." En zo denken meer Nederlanders erover die op Schiphol moeten zijn. De meesten laten zich niet verras sen en hebben alternatief vervoer weten te regelen. Sommige creatie- velingen slagen er zelfs in om toch met het openbaar vervoer te reizen. Internationale bussen rijden name lijk wel en daar weet stewardess Ta mara Regenbogen op Schiphol handig gebruik van te maken voor een binnenlands ritje. De Flixbus komt langs haar woonplaats Den Haag. Voor zeven euro komt ze zo toch thuis. Een enorme meevaller. „Carpoolen met collega's bleek geen optie. Mijn vader wilde mij ook wel komen ophalen, maar ie mand vertelde mij dat je ook ge woon internationale bussen kunt boeken voor binnenlandse bestem mingen. Dat is net zo makkelijk.'' Ophalen Maar verreweg de meeste Neder landse vakantiegangers kiezen er voor om zich te laten zich afzetten of ophalen door familie, vrienden en niet te vergeten taxichauffeurs die misschien wel de drukste werk dag van het jaar beleven. Het leidt tot flink veel meer auto verkeer van en naar de luchthaven, maar Schiphol heeft geleerd van de stroomstoring van vorig jaar waar bij de luchthaven onbereikbaar werd. Toen waren er slechts acht handhavers en verkeersregelaars beschikbaar om al het extra verkeer in goede banen te leiden. De chaos was toen zo groot dat mensen op de snelweg uitstapten om lopend hun vlucht te halen. Nu zijn er 49 hand havers en verkeersregelaars en blijft een verkeersinfarct uit. Uit documenten die Nieuwsuur heeft opgevraagd, blijkt dat de raadadviseur van Rutte op 3 sep tember een e-mail stuurde waarin hij liet weten dat publicatie van de doorrekening van de klimaatplan nen voorafgaand aan de Algemene Politieke Beschouwingen 'onwen selijk' was. Dat leidde tot boze e mails van Ed Nijpels, voorzitter van het Klimaatberaad. De stuk ken laten zien dat het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL) en het Centraal Planbureau (CPB) al op 13 september klaar zouden zijn geweest met hun eerste reactie op de klimaatplannen. Daarom wil den de planbureaus, net als Nij- pels, die reactie diezelfde dag naar buiten brengen. Uiteindelijk ge beurde dat pas op 28 september: tien dagen na Prinsjesdag. Het is nog onduidelijk of de druk van Rutte de doorslag heeft gegeven. Er kan ook een andere reden zijn voor het uitstel. Nijpels liet zelf weten dat het uitstel no- dig was vanwege 'het grote aantal opmerkingen dat door de tafels en de departementen is geleverd'. Op 28 september bleek dat de planbureaus geen doorrekenin gen konden maken, omdat de kli maatplannen op dat moment nog te vaag waren. Pas in december presenteerde Nijpels een totaal pakket aan maatregelen, dat in maart dit jaar écht door de plan bureaus is doorgerekend. Inmid dels zijn de klimaatplannen door het kabinet alweer fors bijgesteld. Het is niet aan Mark Rutte om te bepalen of deze cijfers belangrijk zijn Tweede Kamerleden reageren kri tisch op de druk die Rutte heeft uitgeoefend. ,,Het is vrij bizar dat de minister-president informatie achterhoudt over de cijfers van het voorlopige Klimaatakkoord'', zegt GroenLinks-leider Jesse Kla ver. ,,Het is niet aan Mark Rutte om te bepalen of deze cijfers be langrijk zijn. Dat is aan Neder land.'' Geert Wilders van de PVV noemt Rutte een 'schandelijke sjoemelaar'. De politici willen snel een debat over de kwestie. Maleisië gaat 3000 ton plastic af val terugsturen naar het land van herkomst. Dat meldt Yeo Bee Yin, de Maleisische minister van Milieu. Het gaat om zestig contai ners afval uit onder meer de Ver enigde Staten, Canada, Australië en Frankrijk. Sinds China vorig jaar de import van plastic afval heeft verboden, wordt daar jaar lijks 7 miljoen ton afval gewei gerd. Een deel daarvan komt in Maleisië terecht. Yeo Bee Yin zegt niet te tolereren dat Maleisië een dumpplek is voor rijke landen. ,,Mensen in ontwikkelde landen denken dat hun afval gerecycled wordt; ze weten niet dat het in werkelijkheid gedumpt wordt bij ons. We sturen dat nu zonder ge nade terug.'' Het gaat om zestig containers plastic afval die onder valse voorwendselen het land in zijn gesmokkeld. FvD levert niet voorzitter senaat Foxrekentop brexitgesprek Kamer: stop 'genezen' homo's Koning Albert staat toch dna af woensdag 29 mei 2019 VI fcKQOHO M Otto tyN Verlaten trappen en perrons in Friese buschauffeurs en machinisten demonstreren voor het Nijmegen. foto bert beelen station in Leeuwarden. foto ginopress bv betaalt dit?' Schiphol heeft 49 handhavers ingezet om de vervoersperikelen het hoofd te bieden. -Tamara Regenbogen, stewardess Kijk op de site bij /video hoe Nederland omging met de ov-staking. Premier Mark Rutte heeft vorig jaar druk uitgeoefend om de presentatie van de eerste doorrekening van het Klimaat akkoord na Prinsjesdag te laten vallen. Daardoor had hij geen last van kritische vragen tijdens het debat over de mil joenennota. Peter Winterman Den Haag -Jesse Klaver, GroenLinks Premier Mark Rutte. foto epa PORT KLANG ■eouMH Minister Yeo Bee Yin bij de afvalcontainers. foto epa DEN HAAG Het is vrijwel uitgeslo ten dat het voorzitter schap van de Eerste Kamer in handen komt van Forum voor Democratie (FvD). Die partij kan niemand le veren met ervaring die 'geschikt' is voor deze functie, zeggen bron nen binnen de rege ringspartijen. Forum eindigde bij de verkie zingen als grootste. Normaliter levert de grootste partij de voorzitter, maar dit is geen vaste regel. LONDEN De Britse handelsmi nister Fox zou verrast zijn als de EU niet in stemt met nieuwe on derhandelingen over de brexit. Beide par tijen moeten proberen een no-dealbrexit te vermijden, zei hij. DEN HAAG Zogenaamde 'homo genezingen' moeten worden verboden, vindt de Tweede Kamer. Wie probeert iemands homoseksu ele aard te verande ren of te onderdruk ken, moet kunnen worden bestraft. In sommige religieuze kringen worden homo's, biseksuelen en transgenders on derworpen aan 'con versiebehandelingen'. Dit moet stoppen, aldus de Kamer. BRUSSEL De Belgische koning Albert is bereid een dna-test te doen die duidelijk moet maken of hij de vader is van de kunstenares Delphine Boël (50). Dat melden media op basis van informatie van de advocaat van het voormalige staats hoofd. Bij een weige ring dreigde Albert II een dwangsom van 5000 euro per dag te moeten betalen. De zaak sleept sinds zijn aftreden in 2013.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5