Eerbetoon aan man met een rafelrandje 5 Ode aan The Boss Juke Joints in Brabant Ik vroeg me aanvankelijk wel af wie daar nou voor naar het theater zou woensdag 29 mei 2019 Rosa Ensemble en Hans Dagelet Rock Outdoorfestival thenticiteit en manifesteerde zich als man met een rafelrandje. Vooral met dat laatste kan Dagelet zich toch ook wel identificeren? ,,Dat zeggen sommigen van mij ja, dat ik een rafelrandje heb. Overi gens doe ik geen poging om Beef heart te kopiëren. Ik ben mezelf en heb me vooral laten inspireren door zijn schilderijen, want die spreken me enorm aan. Verder heb ik me natuurlijk verdiept in zijn muzikale werk, ook in de an dere albums die hij heeft ge maakt", vertelt hij. ,,Ik heb goede contacten met Gary Lucas, die enige tijd gitarist is geweest in zijn band. Hij stuurt mij ter inspi ratie soms wat krabbels van Beef- heart op. In de loop van dit jaar ga ik naar New York om Gary Lucas persoonlijk te ontmoeten.'' Modernere muziek Floris van Bergeijk van het Rosa Ensemble heeft voor het project een groot deel van de nummers van Trout Mask Replica bestudeerd en omgeschreven en Daniël Cross en Alexander Peterhans maakten de meeste vertalingen. Dagelet gromt, sist, spuugt en verrafelt de vertaalde teksten én bespeelt de trompet. Verstokte Beefheartfans zullen enthousiast zijn, maar daarnaast zou het werk ook wat toegankelijker moeten zijn voor een nieuw publiek. ,,Ik heb er best vertrouwen in dat het nu meer dere mensen zal aanspreken, om dat er ook invloeden van moder nere muziek inzitten. Overigens spelen we ook nog werk van an dere albums van Beefheart'', zegt Dagelet. Hij laat weten zich te verheugen op het optreden in Vlissingen. Hij bewaart goede herinneringen aan zijn eerdere betrokkenheid bij het Zeeland Nazomerfestival. Ook kondigt hij alvast aan later dit jaar nogmaals naar Zeeland te komen voor een optreden samen met zijn vrouw, altvioliste Esther Apitu- ley. Samen brengen zij dan de muziekvoorstelling Kabarett Da- pitulet. Waar vallen Hans Dagelet (74) en Don van Vliet (werkelijke naam van de Amerikaanse Captain Beefheart) samen? ,,We zijn alle bei schilder'', zegt Dagelet. Wel licht zijn er meer raakvlakken, zo als hun beider talent in meerdere kunstdisciplines. ,,Maar eerlijk ge zegd: ik was helemaal niet bekend met zijn muziek. Zappa, met wie hij enige tijd samenwerkte, kende ik wel een beetje. Maar in Beef- heart heb ik me intensief moeten verdiepen toen Daniël Cross van het Rosa Ensemble mij destijds uitnodigde voor dit project." Het ensemble heeft voor Beef heart, Pork Treat Musical het mate riaal van Trout Mask Replica omge schreven, binnenstebuiten ge keerd en vertaald. Dagelet: ,,Ik was aangenaam verrast door de uitno- komen diging, want ik houd wel van zo'n uitdaging. Maar ik vroeg me aan vankelijk wel af wie daar nou voor naar het theater zou komen.'' Het verbaasde Dagelet dat Beef heart in Nederland een vrij grote schare aanhangers telt. Inmiddels heeft hij ervaren dat specifiek Trout Mask Replica gold als een enorme inspiratiebron voor tal rijke muzikanten. „Met rare uitspattingen binnen dwin gende muzikale structuren heeft Beefheart toch een gevoel van vrijheid kunnen creëren." Captain Beefheart stond voor eigen zinnigheid en au- Acht bands strijden vanavond voor een plek op het podium van GraauwRock tijdens de Road to GraauwRock. ,,Deze wedstrijd is in 2003 ontstaan, omdat er veel bandjes in deze regio zijn die we een kans wil len geven om eens op een po dium te staan", vertelt Ricardo Crombeen. ,,Zowel lokale muzi kanten als talent uit de rest van Nederland en België." Uit de 230 inzendingen koos een selectiegroep acht acts. Een daarvan is de allround party- en coverband Gin Juice uit Hulst. ,,In het verleden is gebleken dat partybands het goed doen in Graauw, denk aan het succes van The Dirty Daddies en Dare devils. We hebben zin om ook deze jonge mannen voor te stel len aan ons publiek." De win naar van de 'Road to' opent morgen om 18.00 uur het festi val op het podium in de tent. Poppodium gebouw T in Bergen op Zoom houdt morgen het Op de T out doorfestival. Plaats van handeling is het nabijgelegen Wilhelminaveld. Het festival is voor iedereen gratis toe gankelijk en biedt een programma voor jong en oud. De hoofdmoot is muziek. In het oog springende acts zijn dit jaar onder andere The Juke Joints en Rootsriders. De dag wordt afgesloten met een vijf uur durende afterparty in gebouw T met de dj's van Wa terput Swing. Morgen, Wil helminaveld Bergen op Zoom, 13.00 uur Dit jaar is het op de kop af 35 jaar gele den dat een van de succes volste albums in de muziek geschiedenis werd uitge bracht. We hebben het over Born in the USA van Bruce Springsteen. Van het album werden dertig miljoen exem plaren verkocht. Om dit jubileum te vie ren, toert tribute- band The Bruce band langs clubs en theaters met een greep uit het rijke repertoire van The Boss. Vrijdag, De Spot Middelburg, 20.30 uur Captain Beefheart (1941-2010) bracht vijftig jaar geleden met The Magic Band het album Trout Mask Replica uit en verbijsterde daar vriend en vijand mee. Het is aanleiding voor het Rosa Ensem ble samen met acteur/trompet tist Hans Dagelet de eerdere Beefheart-hommage (2004) te hernemen. Zaterdag brengen ze hun Beefheart, Pork Treat Musi cal in De Piek in Vlissingen. Ali Pankow Beefheart, Pork Treat Musical, Rosa Ensemble en Hans Dagelet: zaterdag, De Piek Vlissin gen, aanvang 21.00 uur. Hans Dagelet Hans Dage let vertolkt Captain Beefheart in een hom mage aan de Ame rikaanse muzi kant. FOTO ROSA ENSEMBLE Gin Juice uit Hulst. foto thijs van der geld Vandaag, 20.30 uur, prijsuit reiking rond 01.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 57