Wie is eigenlijk normaal en wie is raar? r Muziekfestijnen binnen en buiten 2 VLAFEEST Vestrock Het aanbod op Vestrock is divers: van Kaiser Chiefs tot Frans Bauer en van White Lies tot Nielson. Voor verschillende artiesten wordt het een weerzien met het festival. Zoals voor de Belgische rockband Triggerfinger, dat evenals Vestrock zelf een jubileum viert. Sonates op de vleugel woensdag 29 mei 2019 Uitgelicht Fabian Franciscus is een autist. En hij is ca baretier. Ik heb er lang over nagedacht of dat er eigenlijk veel toe doet. Voor Fabian wél, denk ik. Enerzijds moet dat nog al een overwinning zijn. Anderzijds is het ook een kans, is het waarschijnlijk zelfs de bedoeling om uitleg te geven over wat autisme eigenlijk is en wat dat met een mens doet. Autisme heb je in soorten en maten. Ge meenschappelijk is misschien de moeizame so ciale omgang. Dat zorgt vaak voor complexe misverstanden en voor wederzijds onbegrip. Er valt dus wel wat uit te leggen, maar meestal ontbreken de vaardigheden daarvoor. Tientallen ogen, honderden, op jou gericht, dat is om dood te gaan. Maar op een podium ben jij wel degene die in principe de baas is. Zo moet het voor Fabian Franciscus gegaan zijn. Mis plaatst zelfvertrouwen is een kenmerk van au tisme, maar als je dan daarmee een wedstrijd in de Londense Comedy Store wint, geeft dat wel een boost. Fabian vertelt dat hij leeft in een eigen we reldje, vol figuranten. Hij kent daar iedereen, het is er leuk en hij vertelt er graag over. Wat er gebeurt als je je moet redden zonder filters. Hoe je moet leren door te kopiëren, en dan natuur lijk wel de goede voorbeelden (onder andere van televisie) moet weten te kie- Fabian leeft in zen. een eigen wereld, vol figuranten Ergens stelt hij de vraag wie er nu ei genlijk 'normaal' is en wie 'raar'. Volko men terecht, zoals zal blijken. En wat de titel van zijn show eigenlijk betekent? Dat weet Fabian ook niet. Maar in zijn hoofd bestaat het woord 'vlafeest' en als dat van ochtend nog geen betekenisvolle inhoud had, kan dat na de voorstelling wél zo zijn. Want hij zal blijven proberen er een vlafeest van te ma ken. Zo werkt dat bij autisten. MUZIEK TOP 3 wintig jaar geleden werd de rockband Triggerfinger opge richt in Antwerpen. Inmiddels trekken de heren volle zalen door heel Europa. Iedere keer verschijnen ze op een podium in een keurig maatpak. ,,Dat past bij onze muziek", vertelt drummer Ma rio Goossens. ,,Tijdens twintig jaar Triggerfinger hebben we twee keer ons kostuum thuisgelaten, dat waren met afstand onze slechtste concer ten." Zelfs als de heren op de radio spe len, dragen ze een kostuum. Zo ook tijdens het optreden bij 3FM in 2012. ,,Dit is muziek maken", zei Giel Bee- len na afloop van dat optreden. De ra- dio-dj kwam superlatieven te kort om te verwoorden hoe goed hij de cover van het nummer I Follow Rivers vond. Goossens kijkt met verbazing terug op de dag die de band in één klap mega populair maakte. ,,We wa ren op dat moment op tournee in Ne derland. De nacht voordat we bij 3FM kwamen, bekeken we in ons hotel vluchtig de songtekst voordat we gingen slapen." Het werd een kort Grote namen nachtje, want de volgende ochtend stonden de drie heren al om zeven uur in de studio. ,,Ik stond in de keu ken bij 3FM en zag voor mij een leeg theeglas en een koffiemok. Met een mes speelde ik de beat van het num mer en dat bleek gaaf te klinken. On dertussen kwam de melding, 'binnen twee minuten, live on air'. Met ser vies en bestek liep ik de studio bin nen." Terwijl Giel Beelen de band aankondigde waren de heren nog be zig met de laatste voorbereidingen. ,,Onze zanger Ruben zei ineens 'Zal ik het refrein zingen of fluiten?' Paul en ik reageerden laconiek. 'Kijk maar wat goed voelt'." Oorwurm Wat volgde was een meesterlijk op treden waar nog lang over werd ge sproken. I, I follow, I follow you is vanaf die dag officieel een oorwurm. ,,Een fluitende zanger, een drummer met een lege koffiemok en een mes en een hit waarvan we net de tekst kenden. Wie had gedacht dat het zo'n succes zou worden?", blikt Goossens nog altijd met verbazing terug. ,,Het was een magisch mo ment waarop alles samenkwam. We waren trending op social media en al snel werd het een nummer-1 hit in 4 REDENEN OM UIT TE GAAN... Kamermuziek Willem Nijssen is theater liefhebber. Hij schrijft over allerlei voorstellin gen. Wat: Vlafeest, Fabian Franciscus Waar: Stadsschouwburg Middelburg Wanneer: woensdag 5 juni, 19.30 uur De keuze van de redactie: Steve Lacy - Apollo XXI Onbewust kende je hem misschien als gastmuzikant bij Kendrick Lamar en So- lange. Bekender was hij van The Internet. Nu laat Steve Lacy zich goed kennen op zijn debuutalbum vol soul, hiphop en funk. DJ Khaled - Father of Asahd De rij groothe den die mee doen op zijn album is weer indrukwekkend. Wil de producer, dj en hiphopper (van Terror Squad) het niet op eigen kracht, of wil iedereen die iets voor stelt er zo graag bij horen? Rammstein - Rammstein Dat de band het eerste album in tien jaar naar zichzelf ver noemt, lijkt vooral duidelijk te maken dat er niks veranderd is. En dat klopt. Het dreunt en den dert als vanouds. GO B Fabian Franciscus gaat er een 'vlafeest' van maken. De dromen werden steeds arote Hans Puik De line-up van de tiende editie van Vestrock kent een aantal grote pu bliekstrekkers. Een selectie: Vrijdag treden Triggerfinger en Kaiser Chiefs op. Zaterdag staan onder meer White Lies, Nothing but Thieves, Frans Bauer en Blaas of Glory op het po dium. Zondagmiddag staat met Vestrock Junior in het teken van de jeugd, met onder andere Gers Pardoel, Meester Monster en Se samstraat. De avond is onder meer aan Nielson en de mannen van Stuk. VÓLkoren, Op de T outdoorfestival in de buitenlucht, Groove to chill in de Timmer fabriek: muziekfestijnen te over dit week end. Daarnaast oldtimerfestivals, een klassiek concert, zeemansblues en een tribute aan Bruce Springsteen. Kiest u maar! In de reeks recitals die de Zeeuwse Concertzaal samen met Stichting Ka mermuziek Zeeland orga niseert rond de Erard vleugel, treedt dit week end Viktoria Litsoukova op. Zij studeerde in Novo sibirsk, Berlijn en Dres den, trad op als soliste en houdt van kamermuziek. Zij werkte samen met Nederlandse musici zoals Esther Apituley en Theodora Geraerts. Litsou- kova bezit een uitgesproken artisticiteit. De pia niste zal sonates van Schubert en Beethoven (Waldstein) en Intermezzi van Brahms vertolken. Zondag, salon Zeeuwse Concertzaal Middel burg, 11.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 54