Plantjes zoeken op de wallen 10 ZEELAND Daling van negen slachtoffers in 2017 naar twee in 2018 'verheugend' Natuurjournaal woensdag 29 mei 2019 Dat zijn er aanmerkelijk minder dan voorgaande jaren. In 2017 ging het nog om 9 slachtoffers, in 2016 om 7, in 2015 om 4 en in 2014 om 7. Scheidend dagelijks bestuurder Rian de Feijter maakte de cijfers gisteren bekend in de commissie waterkeringen en wegen. Zij noemde de daling 'verheu gend' en memoreerde de intensieve discussie die Scheldestromen met de provincie heeft gevoerd. Die wilde dat het waterschap een groot deel van zijn 80-kilometerwegen zou omvormen tot 60-kilometer- wegen. Daar is fel tegen geprotesteerd, omdat veel 80-kilometerwegen al recent opnieuw waren ingericht en veiliger gemaakt. Massaal omvor men zou tot een enorme kapitaal vernietiging leiden. Uiteindelijk ging de provincie ermee akkoord dat het waterschap 80-kilometer- wegen behoudt, op voorwaarde dat daar goede redenen voor zijn. Dat betekent in de praktijk dat op we gen die een vrijliggend fietspad hebben, 80 kilometer per uur de maximumsnelheid blijft. De nieuwe cijfers zijn voor De Feijter een bevestiging dat dat een goede keuze is geweest. ,,De pro vincie zei: op jullie wegen gebeuren zo veel ongelukken. Dat blijkt niet zo te zijn. We hebben onze 80-kilo- meterwegen behouden, maar je ziet dat het aantal slachtoffers op de wegen van het waterschap is afge nomen." In een ander meningsverschil met de provincie heeft Scheldestro- men wel bakzeil gehaald. Die dis cussie ging over de bomenkap en dan vooral over de afstand tussen de bomen die worden terugge- plant. Het waterschap hanteerde langs wegen een afstand van veelal 12 meter. De provincie legde enkele maanden geleden op dat dat 10 me ter wordt. Kaalslag Dat betekent dat er meer bomen moeten worden geplant dan het waterschap van plan was. De Feijter zei gisteren gehoor te geven aan de opdracht van de provincie, maar wil op sommige wegen wel een overgangsbeleid hanteren. Het gaat om wegen waar de laatste jaren al één kant is gerooid en opnieuw in geplant. Om al te grote kaalslag te voorkomen wordt normaal gespro ken vijfjaar gewacht voordat de an dere zijde wordt aangepakt. Daar waar al een bomenrij met een on derlinge afstand van 12 meter is neergezet, wordt ook voor een nieuwe bomenrij die maatstaf aan gehouden. Het werken met twee verschil lende afstanden langs één weg is volgens De Feijter onwenselijk. ,,We willen toch het zicht mooi houden en het landschap geen ge weld aandoen." Het waterschap lag de afgelopen tijd onder vuur vanwege zijn kap- beleid, omdat het substantieel min der bomen terugplantte dan dat er gerooid werden. De provincie zei: op jullie wegen gebeuren zo veel ongelukken. Dat blijkt niet zo te zijn KENNISGEVING derden exemplaren van de kleine wolfsmelk. Achterin de wei ont dekken we een kleine groeiplaats van de bijenorchis, na de eerdere vondst van een rietorchis. Niet veel verderop groeien enkele kla vervreters, een parasitaire, ge heel bruinig gekleurde plant die veel weg heeft van een orchidee. Zo'n rijkdom aan planten gaat meestal ook gepaard met een goede vogelstand. We ontdekken onder meer spotvogel, kneu, rietzanger en blauwborst; alle maal rode-lijstvogels. Ook een patrijs schiet voor onze voeten weg en in een van de drinkput ten zijn huiszwaluwtjes bezig slik voor hun nest te verzamelen. Boomkikkers ontdekken we niet, maar we weten uit nachtelijke tellingen van collega's dat die overvloedig aanwezig zijn. En dat geldt ook voor verschillende vlinders. Die ochtend zijn het vooral twee soorten blauwtjes die de show stelen. In de loop van onze tocht zien we vele tien tallen exemplaren van zowel het icarusblauwtje als van het zeld zame bruin blauwtje. De rups van de laatste soort leeft op ooie vaarsbekken en die zijn in het gebied talrijk aanwezig. Onze tocht gaat door tot ver na de middag, maar dan hebben we ook een lijst van 130 planten, die we allemaal van een talrijkheids code voorzien. Wat is ons werk toch leuk in het veldseizoen. Donderdag, W.v.A. bot. inv. stond er in de agenda van collega Wannes en mij. Het betekent dat we die dag een botanische inventarisatie moe ten uitvoeren bij de Wallen van Aardenburg. Wat simpeler ge zegd: een lijst opstellen van de wilde planten die er groeien. Niet de Wallen zelf, maar de nieuwe natuur die aangelegd is om de negatieve gevolgen van de rondweg voor onder meer de boomkikkers te beperken, is aan de beurt. Het is nog maar een jong gebied, dus we verwachten er niet al te veel van. Maar bij een eerste aanblik zien we al dat het wel eens mee kon vallen. Het geel van de boterbloemen ligt als een waas over het weiland en daartussen wemelt het van de madeliefjes, rode en witte kla vers en verschillende ooievaars bekjes. Streepzaad Echt enthousiast worden we als we zien dat het groot streepzaad met duizenden in het weiland groeit. Tussen het geel van de bo terbloemen viel dat niet meteen op, net zoals de talrijk aanwezige wilde margrieten opgaan in de zee van gelijk gekleurde made liefjes. Maar die combinatie van margrieten en groot streepzaad bergt een belofte in zich van meer interessante vondsten. En in de loop van de ochtend wordt steeds duidelijker dat zich hier een prachtig en erg waardevol natuurgebied ontwikkelt. We vinden bijzondere plantjes als de scheve hoornbloem en vele hon- Waterschapsweg lijkt veiliger Het aantal dodelijke ongevallen op de Zeeuwse plattelandswe gen is vorig jaar fors gedaald. Er kwamen 2 mensen om het leven op de wegen die waterschap Scheldestromen beheert. Rolf Bosboom Middelburg -Rian de Feijter, waterschap Rijkswaterstaat Ministerie van Infrastructuur en Waterstaat M.e.r. - beoordelingsbesluit Bestorten Ontgrondingskuilen Oosterscheldekering De Minister van Infrastructuur en Waterstaat heeft besloten dat voor de activiteit het bestorten van ontgrondingskuilen met hard substraat in het plangebied rondom de Oosterscheldekering geen milieueffectrapport behoeft te worden opgesteld, aangezien er geen belangrijke nadelige gevolgen voor het milieu te verwachten zijn. Inhoud m.e.r. - beoordelingsbesluit Als gevolg van de sterke stroming in de stroomgeulen van de Oosterscheldekering ontstaan in de nabijheid van de bodembeschermingsmatten, onderdeel van de fundering van deze bij Rijkswaterstaat in beheer zijnde primaire waterkering, ontgrondingskuilen. Ten behoeve van de stabilisatie van deze op diverse plaatsen ontstane erosiekuilen zal Rijkswaterstaat bestortingen moeten uitvoeren. Op basis van ervaring wordt verwacht dat de komende 5 jaar circa 27 hectare bodem van de Oosterschelde moet worden gestabiliseerd in het plangebied rondom de Oosterscheldekering. Omdat het ontstaan van ontgrondingskuilen een dynamische ontwikkeling is, is niet exact te voorspellen waar deze bestortingen plaats gaan vinden. Daarom is een ruime strook rondom de Oosterscheldekering gehanteerd als plangebied. Voor de aanleg, wijziging of uitbreiding van werken inzake kanalisering of ter beperking van overstromingen, met inbegrip van primaire waterkeringen en rivierdijken (categorie D3.2) geldt conform het Besluit milieueffectrapportage een m.e.r.-beoordelingsplicht. Het bestorten van de ontgrondingskuilen bij de Oosterscheldekering is dan ook m.e.r.-beoordelings-plichtig, aangezien de werkzaamheden het doel hebben om de primaire waterkering te versterken om zo overstromingen te voorkomen. Op grond van de bijlage bij het Besluit m.e.r. is vaststelling van het projectplan Waterwet het m.e.r. - beoordeling plichtige besluit. Terinzagelegging Het besluit met bijbehorende stukken ligt van 31 mei 2019 vooreen periode van zes weken ter inzage bij: Rijkswaterstaat Zee en Delta, Poelendaelesingel 18 te Middelburg; Gemeente Veere, Traverse 1 te Domburg; Gemeente Noord-Beveland, Voorstraat 35 te Wissenkerke; Gemeente Schouwen-Duiveland, Laan van Sint Hilaire 2 te Zierikzee. Bezwaar Het m.e.r.-beoordelingsbesluit is een voorbereidingsbeslissing in de zin van artikel 6.3 van de Algemene wet bestuursrecht, waartegen geen zelfstandig bezwaar of beroep mogelijk is. Belanghebbenden kunnen hun bezwaren tegen dit beoordelingsbesluit kenbaar maken in de procedure van het uiteindelijke besluit, te weten de vaststelling van het projectplan Bestorten ontgrondingskuilen Oosterscheldekering. Dit laatste besluit wordt binnenkort bekend gemaakt. Middelburg, 27 mei 2019 DE MINISTER VAN INFRASTRUCTUUR EN WATERSTAAT, namens deze, directeur Netwerkontwikkeling Rijkswaterstaat Zee en Delta mevrouw drs. E.B. Alwayn Scheve hoornbloem. foto chiel jacobusse Een tweewekelijkse rubriek over de natuur in Zeeland Chiel Jacobusse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 46