Ajax, Feyenoord en PSV op éên bed..! 9 Streektaal hooguit enkele maanden. Ik weet openluchtatelier. Er was getijvis- dat de kunstenaars elkaar aan- serij, de vrouwen liepen in dracht, spoorden: je moet eens naar Veere er was een tonnenmagazijn, op de gaan. Het stadj e was één groot kaai werden netten geboet, j e kwam drie smederijen tegen. Veere had uitstraling. En rust." De kunstenaars raakten in de ban van wat het 'Veerisme' wordt ge noemd, door schilderes Ina Rahu- sen (1895-1977) omschreven als 'een goedaardige maar besmette lijke ziekte die duidt op een onge neeslijke verliefdheid op het Zeeuwse stadje'. Joost Bakker maakte een expositie van 120 schilderijen over Veere. Zó'n vuuftien jaer gelee mocht onze oudste kleinzeune, toen naebie vier jaeren joeng, een nachje komme slaope bie ons. In zien leefwereld waere d'r nóha wat sup porters van Ajax, mè ook van Feyen- oord. En dirom ao de kleine man een Ajax-pyjama èn ook een Feyenoord- nachtuutrusting gekrege. Om de beurt kon 'n dus de nacht deubrienge in een tenue van twi nie aoltied even vriendelijke concurrenten! Mee een hróte tasse kwam 'n bie opa en oma an. Ie was aoltied makke lijk en bluve slaope was nooit een probleem. Noe ondekte me bie 't nè bed haen, da z'n moeder wat slordig ingepakt ao. Het kind ao een Ajax- pyjamajas en een Feyenoord-pyjama- broek om de nacht mee deu te kom men. Even dochte me dat het ventje di nie gelukkig mee zou weze of dat 'n z'n clubvoorkeur zou uutspreke. Mè neê, zonder ook mè wat te zeien dee 'n z'n 'twi-club-pyjama' an. Vó im was het alleên van belang, da opa een verhaaltje zou vertelle vóda t'n te ruste hieng. Een verhaaltje in de ein- delóze serie verhalen, die aoltied wi begonne mee: ,,Di was es een joen- tje.meêstal mee as slot een hel denverhaal over 'dat' joentje dat het Nederlands elftal nè ongekende oogte brocht..) Ie hieng lekker slaope en toen me zelf nè bed hienge, keke me toch nog even nè de jeugdige supporter in diepe rust. Ie lag eêl bloót, het dekbed bie z'n voeten. As dat noe es een PSV-dekbed was ge weest, dan zou je een gaeve foto kunne maeke as symbool vó ver- draegzaemheid. Ajax, Feyenoord en PSV op éên bed..! Godenzeunen Ik docht wi an dit voorval, toen ik de leste weken zówat iedereên oorde praote over de heldendaden van 'onze godenzeunen'. Jan en aoleman aode een mêning. Ajax wier d'n emel ingepreze, joeng en oud vonde wè wat over het spil en de spelers en Ajax wier mee de dag geliefder. Mè ook ergernissen naeme hróte vormen an. Feyenoord- en PSV- fanaten die zouwe nooit in een twi-dêlige py jama slaope!) vonde 't aol niks. ,,Je kon hin zender bekieke of 't hieng over Ajax, Gelukkig kon 'k op Euro sport nog nè snooker kieke", ver trouwde iemand die nie vee op ao mee '020' me toe. Di was zelfs ook nog iemand die een dag nae Spurs- Ajax de uutslag nog nie wist! Jae, die ei een zurgeloós leven! De sturm is wi he leie. Op nè 't vol gende seizoen. Ik bluve supporter van Ajax, Feyenoord en PSV in volg orde van alfabet en mien voorkeur) en onze kleinzeune za nie mi zó nè bed hae. Die ei iets fleurigers. En laet het vó een êle hroep men sen een troóst weze: Van de zeumer oordt Ajax leeggekocht en dan is t'r wi hin beter vermaek dan leedver- maek! woensdag 29 mei 2019 GO Rudolf Schönberg (1901-1944) - Stadhuisgevel te Veere - ets. collectie de vier gemeten Alfons van Dijck (1894-1979) - Grote Kerk. Anton Erkelens (1885-1956) - Gezicht op Veere, met stadhuis en Grote Kerk. particuliere collectie Johan ten Klooster (1873-1940) - De orkaan - houtsnede. PARTICULIERE COLLECTIE Expositie: Veere daar moest je geweest zijn - van 2 juni t/m 24 november te zien in Museum Veere, locatie Schotse Huizen en Stadhuis. Joost Bakker verzorgt rondleidingen op 10 juni, 8 juli en 12 augustus. Boek: Joost Bakker, Veere daar moest je geweest zijn - Uitgeverij Den Boer De Ruiter, hardcover, 336 pagina's, 39,- euro. FOTO DIRK JAN GJELTEMA In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Frans van der Heijde in het Walchers. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 45