Eerste piepers vroeg geveild Wij spreken gewoon Nederlands Largo Resort aan kop in verkiezing van mooiste nieuwbouwproject EKELHOFF 8 ZEELAND SCHILDERS EXPOSITIE EN BOEK Veere was vorige eeuw kunstzinnig in trek, schilders verdrongen zich op de bolwerken. Joost Bakker schetst de kunstenaarskolonie met expositie van 120 schilderijen en een kloek boek. DUITSLAND'SIVLDQISTE EN BESTEKEÜKENZAAKj www.ekelhoff.de Dat de aardappelen zo vroeg zijn, is een gevolg van de milde winter en een relatief droog voorjaar, zegt veilingmeester David Hage. Half februari is het pootgoed de grond ingegaan. ,,De droogte is gunstig voor de kwaliteit." Op de eerste veilingdag in Sint- Annaland is 54 ton aardappels aan geboden. Hoofdzakelijk Dorés en Frieslanders. Afkomstig van zo'n vijftien telers op Tholen. Traditie getrouw gaat de opbrengst van het eerste aardappelkistje naar een goed doel. Dit jaar stichting ALS. Het kistje bracht 1129 euro op. Dat de aardappels vroeger zijn dan andere jaren is volgens veiling meester David Hage gunstig voor de prijs. ,,We hebben te maken met een lege markt, de oude oogst is bijna op. Wel is er wat vroege im port, maar de aantallen zijn be perkt. Dat biedt kansen voor de Thoolse aardappel." Dorés doen 81,90 tot 91,60 euro per kist. Frieslanders iets minder, 72,90 tot 80,70 euro. Volgens Hage mooie openingsbedragen. Hij ziet het seizoen vol vertrouwen tege moet. Vorig jaar viel de eerste veil- dag op 12 juni, als gevolg van een koud voorjaar. Voor de veiling was 2018 een matig jaar. Door de lang durige droogte viel de opbrengst We hebben te maken met een lege markt, de oude oogst is bijna op tegen. Het beperkte aanbod dreef de prijzen op, maar daardoor pas seerden tegelijkertijd minder aard appels de veiling, die nauwelijks profijt heeft van hoge prijzen, wel van grote aanvoer. Begin juni lig gen de aardappels in de super markten. VLISSINGEN Recreatieterrein Largo Resort in Vlissingen is goed uit de startblokken geschoten in de verkiezing van het mooiste nieuwbouwproject van Zeeland. Het door Robin Lock ontworpen duinpark met negentien lodges verzamelde al 173 stemmen. Breng ook uw stem uit! Dat kan tot donderdag 20 juni 19.00 uur via pzc.nl/mooistegebouw. Daar is ook meer informatie te vinden over de vijf genomineerde gebou wen. De winnaar van de verkiezing voor het mooiste nieuwbouwpro ject wordt op vrijdag 21 juni be kendgemaakt tijdens de Zeeuwse Dag van de Architectuur. Veere Ruim voor de massa's zich na de Tweede We reldoorlog meldden, was Veere al populair. Dat wil zeggen: kunst zinnig in trek. De Middelburgse galeriehouder Joost Bakker brengt die artistieke aantrekkingskracht in beeld. Zaterdag opent in Veere in Museum De Schotse Huizen en in het stadhuis de expositie Veere daar moest je geweest zijn, met 120 werken van kunstschilders die in de stad hebben gewoond en ge werkt. Die dag presenteert Bakker onder dezelfde titel het boek, waarin hij 34 van die permanent in Veere wonende schilders por tretteert. Hij noemt de rijk geïllu streerde uitgave een 'naslagwerk dat zicht biedt op de belangrijkste schilders van de internationale kunstenaarskolonie in Veere tus sen 1892 en 1992'. Ze zijn alfabe tisch gerangschikt, de mannelijke schilders van Wim Abeleven (1903-1967) tot Karel van Veen (1898-1988), en de vrouwelijke schilders die Veerse Joffers wor den genoemd van Claire Bonebak ker (1904-1979) tot Bas (Elisabeth) van der Veer (1887-1941). Een apart hoofdstuk is ingeruimd voor de Britse zakenman Albert Ochs (Oa- kes) (1857-1921) en zijn dochter Alma (1889-1987). Alma wordt als de grondlegster van het Museum Veere beschouwd. Joost Bakker (Eindhoven, 1945) was tot het jaar 2000 loods. Ruim voor zijn pensioen, in 1996, opende hij zijn galerie-kunsthan del De Vier Gemeten in de Lange Noordstraat in Middelburg. Hij schat dat hij sinds 2003 al meer dan dertig tentoonstellingen in Museum Veere heeft georgani seerd. Silhouetten Voor zijn nieuwe expositie heeft Bakker voor een thematische aan pak gekozen. Er zijn wanden met 'schilders op reis', bloemstillevens, vrouwen in klederdracht en 'schil dersvrouwen'. Meteen bij binnen komst heeft hij een hoek gereser veerd voor werken met silhouet ten van Veere. ,,Dat silhouet", zegt hij, ,,ziet er nog precies zo uit als toen de schilders hier actief waren. Alleen zie je vanuit een bepaalde hoek wel de windturbines bij Kamperland erbovenuit torenen." Ook de kaai en de haven waren populaire onderwerpen. Place du Tertre Bakker: ,,Ik ben veel te laat gebo ren. In 1930 kon je drie schilders naast elkaar op het bolwerk bezig zien. Daar had ik graag met hen gesproken. Het was toen net een Place du Tertre." Waarom Veere zo in trek was, laat zich verklaren: ,,Ik heb achterin mijn boek een lijst met 1150 kunstenaars opgenomen die hier geschilderd hebben in die periode van honderd jaar. Velen waren hier maar een paar dagen, poggen pohffl Miele nexti25 COIItlir SIEMENS IIBORA ©Valcucine SieMatic J r o woensdag 29 mei 2019 GO Het nieuwe aardappelseizoen op Tholen is dit jaar twee weken eerder van start gegaan dan vorig jaar. Op de veiling in Sint-Annaland zijn gisteroch tend de eerste Thoolse aard appels onder de hamer ge gaan. Timo van de Kasteele Sint-Annaland - David Hage, veilingmeester De stand tot nu toe: 1. Largo Resort Vlissingen: 173 stemmen. 2. HZ University Middelburg 120 stemmen. 3. B&B De Zilte Melis Meliskerke 69 stemmen. 4. Esplanade Toversluis in Sluis 41 stemmen. 5. Servicegebouw Windpark Krammer 23 stemmen. Op slag verliefd op Veere Jan van Damme r Küchenhaus Ekelhoff Hauptstrasse 14-16 48529 Nordhorn, D tel. +49 5921-80480 info@ekelhoff.de Küchenland Ekelhoff Bentheimer Strasse 259 48529 Nordhorn, D tel. +49 5921-80210 kuechenland@ekelhoff.de Bel of mail ons a.u.b. voor een afspraak, zodat we ruim de tijd voor u hebben. ma- vr: 9-18 uur, zaterdag: 9-17 uur vele jaren als BESTE beoordeeld! 200 complete showroomkeukens op 10.000 m2 70 eigen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 44