Renteverhoging op studielening gaat alsnog van tafel GroenLinks-Kamerlid Özdil geeft zijn zetel op Ierse journalisten loslippig na paleismeeting NIEUWS 3 Jullie koning bleek een heel charmante en grappige man woensdag 29 mei 2019 Omdat hij volgende maand met Maxima een staatsbezoek aan Ierland brengt, ontving koning Willem-Alexander een groep Ierse journalisten. Gespreksonderwerpen: brexit, Ryanair en Ajax. Ze hebben zelf een president, de Ieren. Als ze denken aan een mo narchie, dan zien ze vooral het stijve, formele koningshuis van de naburige Britten voor zich. Dus zoiets hadden ze ook in Nederland verwacht, de groep Ierse journalis ten die deze week door ons land wordt rondgeleid. Bij die toer, voorbereiding op het staatsbezoek dat Willem- Alexander en Maxima volgende maand aan Ierland brengen, hoort ook een bezoek aan de koning in diens Haagse werkpaleis Noord einde. ,,Ik dacht vooraf alleen maar: hoe moet ik me kleden en wat zijn de juiste omgangsvormen'', vertelt Naomi O'Leary, gisteren één van de aanwezige Ierse journalisten. ,,Maar jullie koning bleek een heel charmante, grappige, open man. Het was een heel leuk gesprek.'' Van 12 tot en met 14 juni bezoe ken Willem-Alexander en MSxima de Ierse steden Dublin en Cork. Het ontvangen van een groep journalisten uit het gastland is gebruikelijk, net als de ontmoe ting met Willem-Alexander. En wat ook vaker gebeurt: de ge spreksonderwerpen met de vorst liepen gisteren nogal uiteen. Natuurlijk ging het over de brexit, dé reden voor Nederland en Ierland om de banden op het aller hoogste niveau stevig aan te halen nu het in dat machtige land tussen hen in dondert in politiek en eco nomisch opzicht. Maar ook de re cente successen van Ajax kwamen ter sprake; tegen de Ierse journa listen - die Willem-Alexander niet kunnen citeren - erkende hij fan te zijn van de landskampioen en bijna-finalist in de Champions League. Een publiek geheim, want onder meer voormalig legerbaas Mart de Kruif en voetbaltrainer Ron Jans verklapten de voorkeur van de ko ning al eens. Overigens voegde Jans er destijds aan toe dat Maxima juist Feyenoord-fan is. Zij was maandag overigens niet aanwezig bij het gesprek met de Ieren; voor haar VN-werk verbleef ze in Zwit serland. Natuurlijk ging het ook over de grootste hobby van de koning: vliegen. Dat doet hij al jaren als gastpiloot van KLM, maar bij een ontmoeting met de controversiële Ryanair-baas Michael O'Leary in formeerde de Ier of Willem- Alexander niet bij zijn prijsvechter wilde komen vliegen. Journaliste O'Leary, die over Ierland en Ne derland publiceert op de website Politco: ,,Ik had de indruk dat de koning die vraag niet kon waarde ren. Hij vertelde dat hij O'Leary, toen Ryanair later met een perso- neelscrisis kampte, een mail stuurde met de vraag of hij nog steeds op zoek was naar crewle den. Dat vonden wij allemaal erg grappig.'' Bloedig verleden Ook het bloedige verleden tussen de Oranjes en de Ieren kwam nog even ter sprake. Protestanten in Noord-Ierland afficheren zich nog altijd met de kleur Oranje, omdat de protestantse koning van Neder land, Engeland én Ierland Willem III in 1690 de katholieke koning Ja cobus II versloeg bij de Slag bij de Boyne, in Ierland. Naomi O'Leary: ,,De koning merkte op dat de Ieren en de Ne derlanders nu alleen maar strijden op het voetbalveld." Van Engelshoven gaat daarom morgen terug naar het kabinet voor beraad. Volgens ingewijden ligt de uitkomst echter wel vast: het kabinet zal het voorstel nog voor de stemming van dinsdag in trekken. Van Engelshoven zag zich daar toe geroepen nadat de D66-fractie bij monde van senator Alexander Rinnooy Kan liet weten nog altij d 'grote zorgen' te hebben die zijn partijgenoot in het finale debat niet wist weg te nemen. Ook voormalig VVD-senator Anne Wil Duthler, wier stem an ders doorslaggevend was geweest, zei even daarvoor dat er een grote kans is dat ze volgende week niet voor het wetsvoorstel stemt. Haar eerder geuite twijfel blijft over eind, aldus Duthler. Houdbaarheid Daarmee heeft het wetsvoorstel geen meerderheid, de gehele op positie was al tegen. Het was hen niet duidelijk waarom de rente op studieleningen moest worden verhoogd. Volgens het kabinet is dat nodig voor de houdbaarheid van de overheidsfinanciën, maar dat von den de meeste senatoren geen goed argument. De maatregel le vert de staatskas in 2060 226 mil joen euro op. De maatregel werd afgesproken in het regeerakkoord en kon direct op veel weerstand rekenen. Jonge renorganisaties keerden zich di rect tegen de extra lasten, die ge middeld voor 5000 euro extra schuld zouden zorgen. De Tweede Kamer ging in december met de kleinst mogelijke meerderheid akkoord. Partijleider Klaver bestrijdt dat. Volgens hem speelde er geen in houdelijk meningsverschil. In een mail aan zijn achterban schrijft Klaver dat er een probleem met het functioneren van Özdil was. Hij vertoonde 'ontoelaatbaar ge drag' waardoor zijn collega's zich 'niet meer veilig voelden' en kwam afspraken niet na. Hij be ticht Özdil van het 'heimelijk op nemen van een gesprek'. Alle 13 andere fractieleden hebben daarop het vertrouwen in Özdil opgezegd. Özdil stelt in de Volkskrant dat hij een gesprek met Klaver wilde vastleggen omdat hij verwachtte dat de emoties hoog op zouden lo pen en mislukte die opname. Özdil keerde zich twee weken geleden in een interview met Trouw tegen het leenstelsel. Daar mee ging hij tegen de destijds gel dende partijlijn in. Dat hij zich publiekelijk zou afkeren van het leenstelsel had hij vooraf niet met zijn fractie besproken. Hij dwong zijn partijleider Jesse Klaver daar door om een aantal dagen later ook afstand te nemen van het hui dige leenstelsel. Volgens Özdil ging zijn Kamer lidmaatschap 'met pieken en da- len'. ,,Een piek is dat voor Groen Links het leenstelsel niet langer in steen gebeiteld is", schrijft hij. ,,Een dal is dat dat ook tot een ver trouwensbreuk heeft geleid.'' In de Volkskrant zegt Özdil dat hij na zijn interview op gesprek moest komen bij Klaver. Daarin vroeg Klaver hem om zich op voorhand te committeren aan het nieuwe standpunt over het leen stelsel. Dat weigerde Özdil. Opvallend was al dat Özdil maandagavond niet bij het aan bieden van de door hem geïniti eerde petitie tegen de renteverho ging van de studieleningen was. Bij de aanbieding voor de deuren van de Eerste Kamer kwam plots Klaver opdagen. Volgens bronnen binnen de partij was het wel de bedoeling dat Özdil naar de aan bieding zou gaan, maar ging hij plots naar huis. Klaver zou moe ten hebben invallen. Özdil geeft zijn zetel terug aan de partij. Die behoort volgens hem 'toe aan de partij aan wie ik veel te danken heb'. GO 'Koning stuurde baas van Ryanair sarcastische mail' Jeroen Schmale Den Haag —Naomi O'Leary, journaliste De omstreden renteverhoging op studieleningen gaat niet door. Minister Ingrid van En gelshoven van Onderwijs con cludeerde gisteravond in het fi nale debat in de Eerste Kamer dat het voorstel 'niet op veel draagvlak kan rekenen'. Hanneke Keultjes Laurens Kok Den Haag GroenLinkser Zihni Özdil ver trekt uit de Tweede Kamer. Zijn afwijkende standpunt over het leenstelsel, dat mede door GroenLinks werd bedacht, heeft volgens hem geleid tot een vertrouwensbreuk in de fractie. Dat schrijft Özdil in een verklaring op zijn Facebookpa- gina. Hanneke Keultjes Den Haag Zihni Özdill. foto anp Koning Willem-Alexander zit regelmatig als gastpiloot in de cockpit van een KLM-toestel. foto klm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3