De schrik zit er in na vondst dode vrouw ZEELAND 3 woensdag 29 mei 2019 overs in Nederland elk jaar af. „Mensen zijn te druk om zich meerdere dagen per week te con formeren aan zo'n taak", zegt Dave van Bogaert, projectleider verkeers- brigadiers van VVN. Bovendien is het geen dankbaar vrijwilligers werk. ,,De verkeersbrigadiers krij gen tirades over zich heen, of krij gen te maken met ouders en kinde ren die weigeren te stoppen." VVN helpt scholen om de taak van verkeersbrigadier te verande ren. ,,We adviseren ze om iemand niet het verkeer tegen te laten hou den, maar om kinderen te helpen bij het oversteken. Dat hoeft niet permanent, maar het kan ook een korte periode, zodat kinderen meer vertrouwen krijgen. Zo wordt het behapbaar en leuker voor de vrij williger." 'Geen respect' Nelly van de Velde, directeur van basisschool De Burcht-Rietheim in Oost-Souburg, hoopt vurig dat Van Nunen zijn besluit terugdraait. ,,We zijn heel blij met hem. De kruising is niet veilig voor kinde ren: ze weten niet wie er voorrang heeft. Zeker 's morgens is het heel belangrijk dat er iemand staat. Ton doet dat heel goed: het is heel moei lijk om in je eentje het verkeer te re gelen dat van vijf kanten komt. Het is jammer dat het verknald wordt door mensen die geen respect kun nen opbrengen." Van de Velde heeft Van Nunen een cursus als verkeersregelaar aangeboden. ,,In die functie heeft hij meer autoriteit en mogelijkheden. We moeten hem met z'n allen ondersteunen. We hopen dat hij na de zomerva kantie wil blijven." Van Nunen houdt de deur op een kier. ,,Ik hoop dat mensen beter op me reageren, als ik verkeersregelaar ben. Als dat zo is, dan wil ik wel doorgaan." ,,Kijk", knikt een buurtbewoner naar een voorbijrijdende auto. ,,Dat is iemand van de recherche." De be stuurder steekt vriendelijk zijn hand op. Onherkenbaar als rechercheur. Duidelijk is wel dat alles en iedereen op het park in de gaten wordt ge houden. Misschien dat het helpt dat er maar één toegangsweg is. De zes appartementengebouwen liggen in een strak aangelegd park langs de Domburgseweg, tussen Kasteel Westhove en Domburg. Een oase van rust, zou je normaal zeggen. Maar na wat vrijdag is gebeurd, zit de schrik er bij velen goed in. ,,Ik kwam vrijdag net terug van het strand, toen ineens politiewa gens en een ambulance kwamen aanscheuren", vertelt een man die schuin tegenover Cleijn Westhove woont; dat is de naam van het appar- tementenblok waar de 78-jarige vrouw door een misdrijf om het le ven is gebracht. „Gisteren hield de politie een buurtonderzoek. Maar ze zijn nog steeds aan het kijken", zegt hij ('Nee, mijn naam hoeft niet te worden genoemd'). ,,Kennen is een groot woord, maar je komt elkaar hier regelmatig tegen. Ik woon hier al 15 jaar, dus ja, ik weet wie het is. Wie doet zoiets en waarom? Haar man zit in een rolstoel en woont nog in het appartement. Ui teraard met de nodige zorg." Zelf is hij niet geschrokken, zegt hij. ,,Al is dit iets wat j e meer in een grote stad verwacht." Het is opgehouden met regenen. Meer mensen lopen even naar bui ten. Een mevrouw die regelmatig bij ouderen in de appartementen op bezoek gaat, vertelt dat het misdrijf 'bij alle bewoners het gesprek van de dag is'. ,,Het is verschrikkelijk wat er is gebeurd", zegt ze. „Iedereen is erg geschrokken. Ik hoop dat de dader snel wordt gevonden." Dat is wat alle bewoners hopen, vertelt Rinus Stoffels (78). Hij woont in het blok naast het complex waar het misdrijf is gepleegd. ,,Wat is ge beurd, is verschrikkelijk. Mensen zijn angstig. We hopen allemaal dat er snel duidelijkheid komt over wie het gedaan heeft en waarom. Er zijn mensen die alleen wonen, bij hen heerst onzekerheid." Hij vertelt dat vanochtend zo'n 15 mensen koffie met elkaar hebben gedronken. ,,Dan kan iedereen zijn verhaal even kwijt en kunnen we el- kaar ondersteunen. Er gebeurt hier eigenlijk nooit wat. We kwamen de vrouw en haar man regelmatig tegen tijdens het wandelen. Het was echt een hele lieve, aardige vrouw. Wie doet zoiets en waarom?" Onderzoek De politie laat weten dat het onder zoek in volle gang is. Er werkt mo menteel een team van zo'n twintig mensen aan de zaak. Naast tech nisch onderzoek is er ook navraag gedaan in de buurt. Dat heeft wel in formatie opgeleverd, maar er is op dit moment nog geen verdachte in beeld. De oproep aan getuigen zich te melden heeft nog niets opgele verd. Hoe de vrouw om het leven is gekomen, wil de politie in het be lang van het onderzoek niet zeggen. keersbrigadier die de handdoek in de ring gooit. De Sint Willibrordus- school in Hulst en basisschool De Steiger in Terneuzen schakelden tot een paar jaar geleden ouders in als verkeersbrigadiers, maar alle vrij willigers zijn inmiddels afgehaakt. Zwaaiarmen Bij basisschool De Steiger werden in 2012 'zwaaiarmen' geplaatst op de Sloelaan: daarmee kan de weg af gezet worden. Daarmee konden klaarovers automobilisten beter tot stoppen manen. Dit schooljaar worden de zwaaiarmen in Terneu- zen niet meer gebruikt, zegt schooldirecteur Ronald Audenaerd. ,,Het werd steeds lastiger om vrij willigers te vinden. Dat komt vooral omdat ouders steeds meer werken." Toch kunnen scholieren veilig oversteken. ,,De auto's stoppen uit zichzelf bij het zebrapad. We heb ben de verkeersbrigadiers niet meer nodig." Volgens Veilig Verkeer Neder land (VVN) neemt het aantal klaar- vragen of ik wil doorgaan' M Ton van Nunen helpt scholie ren al negen jaar oversteken. Parc Zonnehove in Oostkapelle ligt er ogenschijnlijk vredig bij. Toch is een deel van de bewo ners van de 100 appartementen bang. Want zolang de politie niet weet wie vrijdag een bewoon ster om het leven heeft ge bracht, heerst onzekerheid op het appartementencomplex. Jeffrey Kutterink Oostkapelle - Rinus Stoffels, buurtbewoner Jolanda Sinaij uit Middelburg staat de brigadier met een doosje chocolaatjes op te wachten. „Bedankt voor tien jaar veilige over steek", staat op het kaartje. foto's dirk-jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 39