g-s Nieuw pleidooi voor kernenergie Energie Agentschap: hou kerncentrales open Sufferd Celstraf Hells Angel voor wietplantage in Goes 2 Verkeersbrigadier Ton van Nunen helpt kinderen in Oost Souburg al negen jaar met oversteken. Hij krijgt vaak stank voor dank van automobilisten. Na een bedreiging, vorige week, is de maat vol. Van Nunen stopt ermee. VERKEERSBRIGADIER MAAT IS VOL A Commentaar Het Internationaal Energie Agentschap IEA waarschuwt dat we niet zonder kernenergie kunnen. Tenminste, als we de uitstoot van broeikasgas willen beperken. Daarom vindt het IEA het een slechte zaak dat kernenergie in veel lan den op zijn retour is. Met dit standpunt kiest het IEA de lijn van het IPCC, het klimaatpanel van de Verenigde Naties. Het IPCC komt ook tot de conclusie dat kernenergie een niet te negeren alternatief is. Het IEA denkt dat investeringen in oude kerncen trales rendabel zijn. De hamvraag is natuurlijk of dit ook geldt voor Borssele. Die kerncentrale blijft al aanzienlijk langer open dan ooit was be doeld. Is het reëel om Borssele na 2033 nog langer open te houden? Het antwoord is lastig. Er is te weinig ervaring met zeer oude kernenergiefabrieken. Borssele is dankzij ingrij pende aanpassingen aardig up-to-date. Maar dit geeft geen harde garantie dat de centrale na 2033 door kan draaien zon der onvoorziene kosten en zonder onverwachte risico's. Het is wellicht goedkoper en veiliger de levensduur van jongere kern centrales te verlengen. De nieuwe aandacht voor kernenergie is gevaarlijk. Te ge makkelijk kan de indruk ontstaan dat het niet nodig is nog zwaarder in te zetten op zonne- en windenergie. En een dis cussie over die drie klimaatneutrale varianten leidt af van de bittere noodzaak om energie te besparen en om het gebruik van fossiele brandstof hoe dan ook drastisch te beperken. Discussie over kernenergie leidt af van de noodzaak om te besparen en om fossiele energie te beperken Na waterkracht is kernenergie de grootste energiebron waarbij geen gebruik wordt gemaakt van fossiele brandstoffen. In veel landen staan kerncentra les die de komende jaren gesloten zullen worden, zoals die in Borssele in 2033. Daarnaast willen sommige overheden van ze af, vanwege be zorgdheid over veiligheid en andere zaken. Dat zou betekenen dat er in ont- ALMANAK Mopperend staat de 39-jarige Goesenaar rond etenstijd in een lege koelkast te kijken. Vrouw lief wil best mee naar de super markt, maar dan wel met de auto - kunnen die lege bierkrat ten eindelijk terug. Terwijl hij de kratten inlevert, racet zij de winkel door. Hij wacht in de wikkelde economieën in 2040 twee derde minder nucleaire capaciteit is. Dat gemis kan niet zomaar door windmolens en zonnepanelen op gevangen worden, of de energie prijs moet flink omhoog gaan. Het IEA wil dat kernenergie voorlopig mee blijft doen Het IEA benadrukt dat de over gang naar duurzame energie veel makkelijker is als kernenergie voor lopig mee blijft doen. Daarom pleit de denktank ervoor dat landen toch flinke investeringen gaan doen om de levensduur van hun kerncentra les te verlengen. auto, met het raam open. „Kijk, één of andere sufferd heeft het raam open laten staan", roept een vrouwenstem. Haar gezicht duikt op, om geschrokken ach teruit te deinzen bij het zien van de Goesenaar. „Dat is schrikken he?", zegt hij lachend. „Zit die 'sufferd' gewoon in de auto!" Jongetje (5) en vrouw (28) op de kop in de sloot Sergio Herman heeft nu ook zijn eigen koffie Hij had al drie restau rants, een hotel, een fri- tuurketen, een eigen ser vies en een tonic, en nu breidt Sergio Herman zijn imperium weer uit. Drie jaar lang werkte de chef aan zijn eigen koffie- merk: Inkbrew Coffee. „Koffie is er voor ieder een én het maakt een restaurantbezoek af." Zijn koffielabel is een wel overwogen keuze en niet het zoveelste commerci ële product in de rij, zegt Sergio Herman. Hij noemt het 'een kwaliteitsvol pro duct voor alle lagen van de bevolking.' MIDDELBURG Recron heeft nieuwe regiomanager ,,Hee! Hee!" Verkeersbrigadier Ton van Nunen (74) maant de bestuur der van de zwarte auto met stem verheffing en handgebaren tot stoppen. Met zijn andere hand wenkt hij enkele schoolkinderen, die voorrang hebben, om over te steken. Als de man zijn raampje opendraait, probeert de verkeers- brigadier met hem in gesprek te gaan. Tevergeefs. Van Nunen loopt hoofdschuddend naar de stoep. ,,Weet je wat-ie zei? 'Zeikerd'." De maat is vol voor Van Nunen: hij stopt als verkeersbrigadier. De vrijwilliger zorgt er al negen jaar lang, vijf dagen per week voor dat kinderen uit Oost-Souburg veilig de drukke kruising van het Oranje plein, de Burgemeester Stemerdin- glaan en de Lekstraat over kunnen steken. Automobilisten en andere weggebruikers slingeren dagelijks verwensingen naar zijn hoofd en soms bedreigen ze hem zelfs. De druppel ,,Mensen steken hun middelvinger op, moeders komen heel hard aan rijden met hun auto. Sommigen rij den gewoon door en zeggen: 'ik heb niks met jou te maken'. Ze slaan toch nog even af, terwijl de kinde ren oversteken. Dan sta ik te koken, want voor hetzelfde geld rijden ze zo'n ukkie omver." Afgelopen woensdag was de druppel, zegt Van Nunen. ,,Een man schold me uit en zei: 'Als je hier morgen weer staat, dan rijd ik je te barsten'." Chocolaatjes Het besluit van Van Nunen bracht een stroom aan verontwaardigde reacties teweeg op sociale media. Ouders en kinderen willen hem niet kwijt, zo blijkt ook gistermid dag. Fietsende kinderen geven hem een high-five of een boks. Van Nu- nen glimlacht. 'Hee meissie, ga je lekker naar huis?' Jolanda Sinaij uit Middelburg staat de brigadier met een doosje chocolaatjes op te wach ten. ,,Bedankt voor tien jaar veilige oversteek", staat op het kaartje dat ze hem geeft. Van Nunen: ,,Moe- ders komen naar me toe en vragen of ik alsjeblieft wil doorgaan. Dat brengt me wel aan het twijfelen." Van Nunen is niet de enige ver- Een man schold me uit en zei: 'Als je hier morgen weer staat, dan rijd ik je te barsten' GOES Een Hells Angel uit de regio Gent is veroordeeld tot vier jaar ge vangenisstraf voor wietplantages in Goes en in het Belgische Leisele. Ook twee andere Hells Angels wer den bestraft. De plantages werden op 6 januari 2016 ontdekt. In het clubhuis van de Hells Angels in Gent werd een waar wapenarsenaal ontdekt. In een af gelegen loods achter de gemeente lijke feestzaal in Leisele stuitte de politie op zo'n 900 cannabisplan ten. De loods bleek ingedeeld in verschillende kweekkamers en was uitgerust met onder meer professi onele bemesting, irrigatie, verwar ming, afzuiging en belichting. Vol gens de openbare aanklager was de plantage al sinds oktober 2014 actief en was er al vijf keer geoogst, goed voor een winst van 1,5 miljoen euro. Een simultane inval in Goes leverde een cannabisplantage met 5.000 plantjes op, een huiszoeking in het clubhuis van de Hells Angels in Gent een wapenarsenaal. Spilfiguur achter de plantages was volgens het openbaar ministe rie een 46-jarige Hells Angel uit Evergem. Hij werd eerder al eens veroordeeld voor het opzetten van cannabisplantages in Zelzate, Boek- houte en Wachtebeke en kreeg in 1995 ook al eens vijf jaar cel omdat hij als paracommando tijdens een vredesmissie in 1993 in Somalië een kogel door het hoofd van een Soma liër joeg om een diefstal te verdoe zelen. woensdag 29 mei 2019 Het afbouwen van het gebruik van kernenergie in veel landen kan leiden tot miljarden tonnen aan extra uitstoot van broeikas gassen. Daarvoor waarschuwt het Internationaal Energie Agentschap (IEA) in een nieuw rapport. Ernst Jan Rozendaal Borssele Tip? redactie@pzc.nl AXEL Bij een eenzijdig ongeval op de Langeweg in Axel zijn gistermorgen een 28- jarige vrouw en jongetje (5) gewond geraakt. De melding 'ongeval met be knelling' kwam kort na half elf in de ochtend bin nen, waarna de hulpdien sten uitrukten. Een auto was door nog onbekende oorzaak van de weg ge raakt en op zijn kop tot stilstand gekomen in een droge sloot. Beide ge wonden zijn per ambu lance naar het ziekenhuis gebracht. Een hond die in de auto zat, is door per soneel van de dierenam bulance behandeld. KNOKKE-HEIST Monica de Vast wordt de nieuwe regiomana ger Zeeland en Zuid Hollandse eilanden van Recron, de brancheor ganisatie voor recreatie ondernemers. Zij volgt per 1 juli Arthur van Dis seldorp op. De Vast (45) was drie jaar directeur van Jachthaven Andijk in Medemblik en daar voor was zij bijna 20 jaar verbonden aan Marina Port Zélande Marina Yachting Consultancy. Met haar aanstelling loopt Recron alvast vooruit op de fusie met de ondernemersorgani satie voor jachtbouw en watersport. 'Moeders Cornelleke Blok Oost-Souburg - Ton van Nunen, verkeersbrigadier

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 38