'Tijdelijke burgemeester moet uitzondering blijven' Lekker zo'n Zeeuwse bolus OPEN! Zeven van laatste vijftien in Zeeland waren waarnemer Concert van Frans Bauer I >11 HEME LVAARTSDAG I woensdag 29 mei 2019 De fans van Go Ahead Eagles smulden in Deventer van Zeeuwse bolussen. Bliek Meesterbakkers had er 10.000 gebakken voor de supporters. Verdediger Julius Bliek, zoon van eigenaar Peter Bliek, beloofde alle fans voor het einde van het seizoen, een bolus. Gisteren, voorafgaand aan het promotieduel met RKC (5-4-verlies) werd die belofte ingelost. Roger en Ria gaan hun Landelijk hebben steeds meer ge meenten een waarnemend burge meester. Op dit moment zijn dat er 56, op in totaal 355 gemeenten. Sommige waarnemers zitten er al enkele jaren. Onder Polman werd in Zeeland tot nu toe vijftien keer een burge meester benoemd. In zeven geval len ging het om een waarnemer. Twee van hen zijn nog in functie: Letty Demmers op Noord-Beve land en Huub Hieltjes in Kapelle. Zij blijven voorlopig ook. De vacatures zijn nog niet openge steld. Beide gemeenten werken aan een toekomstvisie en willen die eerst af hebben. Kapelle heeft bovendien de bur gemeesterspost vorig jaar al eens opengesteld, maar dat leverde geen goede kandidaat op. Deze week werd bekend dat het waarnemers chap van Hieltjes opnieuw is ver lengd, omdat een nieuwe burge meester er waarschijnlijk pas be gin volgend jaar is. Polman zegt altijd nauw te over leggen met de fractievoorzitters. Die hebben hem ervan overtuigd dat het openstellen van de vacature Vroeger was er maar één reden voor een waarnemer andermaal moet worden opge schoven. ,,Ze willen de profiel schets mede baseren op hun toe komstvisie. Ik vind dat verstan dig." Wat de Zeeuwse commissaris betreft, is altijd het streven om zo snel mogelijk een nieuwe burge meester te werven. ,,Het is prettig om als het enigszins kan, dat voortvarend te doen, maar het moet ook zorgvuldig gebeuren." Als bijvoorbeeld een burgemeester onverwacht vertrekt of de ge meenteraadsverkiezingen voor de deur staan, is het inschakelen van een waarnemer vaak onvermijde lijk, aldus Polman. ,,Af en toe is het even nodig." Bizar Wim Derksen, emeritus hoogle raar bestuurskunde, noemt het grote aantal waarnemers in Neder land 'te bizar voor woorden'. „Vroeger was er maar één reden voor een waarnemer. Dat was dat de gemeente binnen een jaar zou worden opgeheven. Tegenwoordig worden er allerlei argumenten voor gebruikt." Een kwalijke ontwikkeling, vindt Derksen. ,,De democratie rond burgemeestersbenoemingen, met vertrouwenscommissies waar burgers niets van mogen weten, is al beperkt. Bij waarnemers is dat nog veel erger. Een commissaris zet zelf iemand neer, via zijn net werk. Gek genoeg is er niemand die daartegen protesteert. Het wordt hoog tijd dat we een geko zen burgemeester krijgen." Wouter Jong, waarnemend di recteur van het Nederlands Ge nootschap van Burgemeesters, ziet ook voordelen in waarnemers. ,,Ze brengen, zoals Letty Dem- mers, vaak wat meer ervaring mee. Je krijgt een bepaald kaliber aan burgemeesters die niet zo snel op zo'n kleine gemeente zouden sol liciteren, maar die als waarnemer kunnen helpen om de gemeente wat meer bestuurskracht te ge ven." idool in levenden lijve hemelvaart Intratuin 10-17 Koudekerke Galgeweg 5 0118-551623 www.intratuin.nl I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND 12 FOTO ERIK PASMAN De benoeming van een waarne mend burgemeester moet een uitzondering blijven. Dat zegt commissaris van de koning Han Polman. ,,Ik vind dat je alleen waarnemers moet benoemen als het ook echt nodig is." Rolf Bosboom Middelburg - Wim Derksen, emeritus hoogleraar zien ZEELAND4 LOODS 5 intratuin Koudekerke OPEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 37