te' - MEDIA CULTUUR 33 p" Cv J 1 Onrustig beent hij heen en weer voor de wei waar hun twee Shetland- pony's en Haflinger- paard staan. Nou ja, staan; een van de pony's is er bij gaan liggen en dat doet ze dus nooit. Nu wel, net nu zijn vrouw een paar dagen weg is met haar zus. Hij stuurt haar toch maar een berichtje. Moet hij zich zorgen maken? Dit is wat er echt gebeurt, op deze dinsdagmiddag rond de boerderij van M.K. de Manvan aan de rand van de Veluwe. Maar dit is ook waar zijn cabaretprogramma Gék van paarden over gaat; het be staan vol vertwijfeling van de man naast een vrouw die gek is van paarden. „Uiteindelijk weten zij altijd exact wat er aan de hand is en ben jij als man de sukkel." Het is een wonderlijk verhaal, de totstandkoming en het succes van M.K. de Manvan in het thea ter. Hij is - excuses voor de woordspeling - een one-trick pony in de zin dat hij louter caba- ret maakt over de paardenwereld. Nog bijzonderder: de zalen van de theaters die hij aandoet zitten af geladen vol, vrijwel alleen met de vrouwen en mannen over wie hij sketches en liedjes opvoert. ,,Mijn publiek is het onderwerp van mijn programma. Dat is behoor lijk uniek." Ook maf: M.K. de Manvan wil absoluut niet onder zijn eigen naam in de krant. En of zijn leef tijd ook onvermeld gelaten mag worden. Dat zit zo: jarenlang schreef De Manvan columns in paardenblad Bit en bracht hij boe ken uit over de belevenissen van de echtgenoot van een 'paarden- meisje', zoals hij de vrouwen om schrijft. Hippische hype Die veelgelezen stukken zorgde voor een bescheiden hippische hype. „Iedereen wilde weten wie toch die M.K. de Manvan was. Sommigen wisten zeker dat het de man van Anky van Grunsven was", zegt hij. ,,Of anders van Tineke Bartels, een andere Neder landse amazone. Nu ik in de thea ters sta, kunnen mensen mij wel iswaar zien, maar verder weten ze niets van me. En ik wil dat mys tieke zo lang mogelijk vasthou den, dat hoort bij M.K. de Man van." ML.-*V '4 ,rÊÊ m.,. Dit is wat hij wel over zichzelf kwijt wil: M.K. de Manvan is uit vinder/schrijver/muzikant en kwam een jaar of 30 geleden dankzij de liefde in aanraking met de paardenwereld. Hij kan de die ren inmiddels aardig verzorgen, maar alle beste bedoelingen van hem en andere partners van 'paar- denmeisjes' vallen in het niet bij de vrouwelijke verzorging en toe- wijding. ,,Zij hebben een bepaald gen, dat kan niet anders. Wat wij mannen ook proberen, zij vinden toch dat ze het beter kunnen. En dat is ook zo." Een paar jaar geleden had een vriend zijn hooiberg omgebouwd tot een minitheater en trad De Manvan voor de eerste maal op, voor vrienden en familie. ,,Nog veel enger dan voor een onbekend publiek, als je het mij vraagt. Ik heb ze gezegd: als jullie dit nou niets vinden, zeg het me dan. Maar ze vonden het erg leuk. Daarop durfde ik wel de theaters in." Spiritueel En die 'paardenmeisjes', die vin den het heerlijk om een avond in de lachspiegel te kijken die De Manvan ze voorhoudt. Vrijwel overal speelt hij voor uitverkochte zalen. Laatst, in Steenwijk, had hij zeshonderd mensen in de grote zaal en was er zelfs een wachtlijst. Bij kleinkunstenaar Jeroen van Merwijk, die tegelijkertijd in de kleine zaal speelde, waren nog wel wat lege plekken. ,,De theaters waar ik kom zeg gen: 'We snappen er niets van, maar we waren de kaartjes zo kwijt'. Weet je, zo'n grote groep mensen aan het lachen maken, dat is zo ongelooflijk mooi. Het is bijna een spirituele ervaring: echt een reden om te leven. Het is an ders dan al het andere", zegt De Manvan. En dan richt hij de blik weer naar buiten, naar de wei; de pony galoppeert alweer vrolijk rond. Exact zoals zijn vrouw had voor speld. woensdag 29 mei 2019 GO Hij is met recht een one-trick pony: M.K. de Manvan maakt cabaret voor en over 'paarden- meisjes' en hun sukkelige part ners. Met klaterend succes. Jeroen Schmale vol paardenmeisjes M.K. de Manvan, met één van de pony's van zijn vrouw. FOTO ROB VOSS Speellijst: mkdemanvan.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 33