>RT 29 Uitgerekend op de steilste klim groeit Mollema WIELRENNEN GIRO D'ITALIA 194 km in 5.36.24 De Mortirolo toonde zich aan Primoz Roglic van zijn wreedste kant. Op de gevreesde klim verloor de Sloveen anderhalve minuut op Giro-leider Richard Carapaz. 141 woensdag 29 mei 2019 UITSLAG Een bidon met warme thee, een fleecejack plus regenjas, een drie dubbel gewikkelde handdoek om zijn nek en ondertussen probeert Primoz Roglic op zijn hometrainer warm te trappen. Het heeft geen zin. Na 194 kilometer naar Ponte di Legno in de vallei van Camonica is Roglic doorweekt, onderkoeld en - dat is het ergste van allemaal - op achterstand gereden. Met nog vijf Giro-etappes voor de boeg heeft de Mortirolo haar naam als scherprechter eens te meer eer aan gedaan. Ploegleider Jan Boven probeert zijn bibberende kopman warm te wrijven. ,,Shit hè'', stamelt die. Meer kan Boven ook niet verstaan. ,,Want hij was alleen maar aan het klappertanden.'' Wegspoelen Hoe dichter Roglic bij de 1854 me ter hoge top van de Mortirolo kwam, hoe verder zijn grootste concurrenten Vincenzo Nibali en rozetruidrager Richard Carapaz wegfietsten. En na elke haarspeld bocht op de weg omhoog leek het harder te gaan regenen. Minuut voor minuut, kilometer voor kilo meter zag Roglic zijn kansen met het regenwater wegspoelen. Eenmaal gedoucht ('Zo lang om weer warm te worden') stapt Roglic een uur na de finish alsnog naar buiten. Niet als een gebroken man en opvallend mild gehumeurd voor iemand die inmiddels dik twee mi nuten van de roze trui staat. De roze trui in Verona is nu haast ondoen lijk, weet ook Roglic. Of dit het be gin is van een nog verdere duikeling in het klassement? ,,Daar ben ik niet bang voor. Dit was een cruciale dag, maar er komen nog meer van dit soort dagen. Iedereen weet dat er in de Giro veel kan gebeuren. Ik moet gefocust blijven.'' In eerdere bergetappes was Ro- glic vooral verwikkeld in een man tegen man gevecht met Nibali. In de etappe naar Como moest hij voor het eerst zowel Carapaz als Ni- bali laten gaan, maar toen kon hij nog een fietswissel en val als ver zachtende omstandigheden aan voeren. Maar op de Mortirolo wordt Roglic in de mangel geno men zoals nog niet eerder deze Giro. De versnellingen van Nibali zijn hem te machtig, maar ook het tempo van rozetruidrager Carapaz is te hoog. ,,Dat had ik niet ver wacht, maar ik heb alles gegeven.'' Vakkundig Door ragfijn ploegenspel van Bah- rein-Merida en Movistar wordt de geïsoleerde kopman van Jumbo- Visma vakkundig op achterstand gereden. De ploegen van Carapaz en Nibali hebben renners in een omvangrijke kopgroep vooruitge stuurd en die bieden om beurten hulp. Ze laten zich afzakken om hun kopmannen bergop bij te staan, maar evengoed op het heu velachtige deel richting de finish. Roglic komt in de vallei met onder anderen Bauke Mollema en Simon Yates iets terug, maar eenmaal over GESTEGEN NAAR PLEK VIJF de streep blijkt het een kansloos ge vecht tegen Nibali, Carapaz en hun manschappen. Het wegvallen van eerst Robert Gesink en Laurens de Plus in deze Giro laat zich nu extra voelen, zegt Roglic. ,,Movistar heeft een sterk team. Wij normaal gesproken ook, maar we zijn wat jongens kwijtge raakt. En dan nog: de jongens die hier zijn, geven 110 procent en daar ben ik heel blij mee. Als we zo door gaan kunnen we tevreden zijn.'' Ook nu het roze uit zicht is ver dwenen blijft Roglic - derde in het klassement - onverminderd posi tief. Dat heeft effect op de ploeg. Ook de ploegleiders die tot op de rustdag slechts oog hadden voor de eindzege in Verona zitten nu niet opeens in zak en as. ,,Hij wordt er eerlijk afgereden op Mortirolo en vecht tot aan de finish. Dat hoort bij deze sport. Dat is wielrennen", zegt Addy Engels. ,,We zijn nog zeker in de race voor het podium, maar de roze trui is vandaag een aardig stuk bij ons weggereden.'' Etappe 17 Vandaag Etappe 18 VIMMA Met regen spoelen ook kansen van Roglic weg M Primoz Roglic in de proble men. De Sloveen zag het roze gisteren uit beeld verdwijnen. RONDEVAN ITALIË Etappe 16: Lovere - Ponte di Legno 1. Ciccone (Ita/Tre) 2. Hirt (Tsj/Ast) z.t. Daan Hakkenberg Ponte di Legno PONTE DI LEGNO Bauke Mollema vond de steile beklimmingen van de laatste tijd in de Giro maar niks. Keer op keer moest hij een gaatje laten en verloor hij tijd. Maar juist op de steilste van allemaal, de Passo del Mortirolo, ging Mollema (foto) lang met de besten mee. ,,Ik heb me bergop nog niet zo goed gevoeld als vandaag. Daar ben ik wel blij mee. En ik ben een plekje opgeschoven in het klassement. Altijd goed.'' Mollema kwam in Ponte di Legno ruim anderhalve minuut eer der over de streep dan Rafal Majka en ging de Pool voorbij in het klas sement. Hij staat nu vijfde. 3. Masnada (Ita/AGi) +1.20 4. Nibali (Ita/Bhr) +1.41 5. Carthy (GB, Edu) z.t. 6. Carapaz (Ecu/Mov) z.t. 7. Landa (Spa/Mov) z.t. 8. Dombrowski (VS/Edu) z.t. 11. Angel López (Col/Ast) +2.03 12. Mollema (Ned/Tre) +3.03 13. Nieve (Spa/Mit) z.t., 14. Yates (GB/Mit) z.t., 15. Roglic (Slo/Jum) z.t. Algemeen klassement 1. Carapaz (Ecu/Mov) 70.02.05 2. Nibali (Ita/Bhr) +1.47 3. Roglic (Slo/Jum) +2.09 4. Landa (Spa/Mov) +3.15 5. Mollema (Ned/Tre) +5.00 6. Majka (Pol/Bor) +5.40 7. Angel López (Col/Ast) +6.17 8. Yates (GB/Mit) +6.46 9. Sivakov (Rus/Ins) +7.51 10. Polanc (Slo/Emi) +8.06 Commezadura 778 m. Passo della Mendola 1363 m. Anterselva 1635 m Terento Elvas 824 m Anterselva Terento Commezzadura 181 km Trek-ploeg. Ploegge noot Giulio Ciccone won de etappe. De jonge Itali aan, die de bergtrui stevig om zijn schou ders heeft, was als eerste boven op de Mor- tirolo en rondde zijn lange vlucht vanuit de start met succes af. Verder stijgen in de rangschikking wordt lastig. „Maar er komen nog twee of drie aankomsten bergop en zaterdag is de koningin- nenrit. Het is nog niet gedaan.'' Het was toch al een mooie dag voor zijn 222 km Valdaora Pieve d'Alpago Santa Maria di Sala

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 29